17 Eylül 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ZEREVden Akademi Z
28 Nisan 2011 Perşembe 11:59

ZEREV'den Akademi Z

Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Ve Eğitim Vakfı (ZEREV), zihinsel engellilerin gelişimini ve eğitimini sağlamak amacıyla Akademi Z'yi açıyor.

Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Ve Eğitim Vakfı (ZEREV) 04.05.1994 tarihinde eğitilebilir ve öğretilebilir zihinsel engelli çocuk, genç ve yetişkinlere özel eğitim ile rehabilitasyon imkanı sağlayarak bireysel kapasitelerini en üst seviyeye ulaştırmayı ve onlara toplum içinde fonksiyonellik kazandırmayı amaçlayarak kuruldu. Zihinsel engelli kişilerin yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişimlerden pay almalarını sağlamak, toplumsal üretime katkıda bulunmalarını sağlamak, bakım ve korumaya ihtiyacı olan engellilerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini yükseltmek ZEREV"nın esas aldığı ilkelerdir.

Bugüne kadar bir çok proje geliştiren ZEREV, Akademi Z okulunu hayata geçirmek üzere, zihinsel engelli kişileri ve eğitim almak isteyen herkesi Akademi Z çatısı altında toplayarak, onlara alanında uzman olan eğitmenlerden oluşan seçkin kadrosu ile eğitim alabilme imkanını sunuyor. Zihinsel engelli kişiler eğitim alıp kendilerini geliştirmenin yanı sıra diğer kişilerle sosyalleşerek iyi zaman geçirebiliyor. Sinan Çetin Plato Okulu" nun yerine yeniden restore edilerek açılan Akademi Z, Mayıs ayında başlayacak olan konservatuar kursları ile hizmete girecek. Yaz okulu ile devam edecek akademide tiyatro bölümünü Kayra Şenocak, Sevinç Erbulak,Engin Alkan, sunuculuk ve spikerlik bölümünü Serap Ezgü, Sinema ve tiyatro makyajı bölümünü Arzu Yurter gibi değerli isimler yönetecek.

ZEREV Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Umut konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan engelli vatandaşların o şehrin olanaklarını rahatça kullanabilme oranına bağlıdır. Vakıf olarak engelli bir kişinin sosyalleşebilmesini sağlamak, sinema, tiyatro, montaj, dublaj, resim, müzik, dans, spor gibi ilgilenmek isteği bir alana yönelmesine destek olarak o alanda eğitim alabilmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Akademi Z için çok heyecanlıyız ve tüm olanaklarımızı kullanarak hedeflerimize ulaşmaya çalışacağız" dedi.

4857 Sayılı İş Kanunu" nun 30. maddesi ve 5378 sayılı Özürlüler Kanunu" nda yer alan hüküm doğrultusunda 50 kişi ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinin özürlü çalıştırma zorunluluğu var. ZEREV verdiği eğitimler ile her şeyden önce özürlü vatandaşların yapabileceklerinin farkındalığını kazandırıyor ve becerilerini geliştirme, sosyalleşebilme, iletişim ve ilişkilerini geliştirebilme imkanı sunuyor. Bireyin kendini geliştirmesine yardımcı olarak iş sahibi olabilmesine destek oluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları