20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzyılın Oyuncağı İş Dünyasına Uyarlandı
22 Ocak 2008 Salı 15:05

Yüzyılın Oyuncağı İş Dünyasına Uyarlandı

İskandinavya’nın tasarım ikonu LEGO’nun Yönetim Danışmanlığı bölümü Serious Play artık Türkiye'de.

Serious Play™ Danimarka’nın efsanevi oyuncak üreticisi olan ve taşları “20. yüzyılın oyuncağı” olarak kabul edilen İskandinavya’nın tasarım ikonu Lego’nun Yönetim Danışmanlığı bölümünün ismidir. Serious Play™’de taşları çocuklar değil yetişkenler ve yöneticiler kullanır. Çocukların severek oynadığı renkli, önceden hazırlanmış setlerin aksine kurumsal kutular ve yönetim uygulamaları ciddi bir ortamda gerçekleştirilmekte ve hayatın her alanından organizasyonlarda görülen süreç ve davranışların geniş bir yelpazesini içermektedir.

Oyun gibi görünebilir- ama bu ciddi bir iştir: ve faydaları her geçen gün daha fazla takdir görmektedir: 2007 Temmuz ayının başında Lego® Serious Play™ Singapur İnsan Kaynakları Enstitüsü (SHRI) tarafından İK & Yönetim Danışmanlığı dalında verilen İnsan Kaynakları Uygulamaları Ödülü’nü almıştır; bu metodoloji aynı zamanda değerlendirme merkezlerinde, iş geliştirme görüşmelerinde ve liderlik geliştirmede katalizör olarak da kullanılabilir.

Lego® Serious Play™ işletmeler için insan kaynakları potansiyellerini bireysel, takım veya organizasyonel düzeylerde fark etmek, açığa çıkarmak ve azami düzeye eriştirmek için; ya da daha basit ifadeyle, pekçok organizasyonda çoğunlukla tam anlamıyla kullanılmayan bir potansiyel olan çalışanların mevcut deneyimlerini kullanabilmek için çığır açıcı bir süreçtir.

Şu ana dek inovatif ve geleceğe bakan firmalar tarafından uygulanmış 300’den fazla proje bulunmaktadır, bunlardan başlıcaları Fransız telekom grubu Alcatel-Lucent, Roche ve Novo Nordisk ilaç şirketleri, bira üreticisi SAB Miller, pompa üreticisi Grundfos, araba üreticisi Daimler ve sigorta grubu Allianz yer almaktadır. Şu anda İskandinavya ve Orta Avrupa’da yoğunlaşmıştır ancak uygulamanın başarısı küresel anlamda talep göreceğini göstermektedir.

Metodoloji şu anda 26 ülkedeki yetkili danışmanlar tarafından uygulanmaktadır. Kaleideskop Yönetim Danışmanlığı & Eğitim, strateji geliştirme, kültürler arası konular, özel-kesim temalı olaylar ve deneyimsel öğrenme konularında uzmanlaşmış butik bir danışmanlık şirketi olup, Lego® Serious Play™’in Türkiye’deki yetkili tek uygulama ortağıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları