23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzde 8 Büyüme Yeterli Değil
21 Haziran 2008 Cumartesi 14:18

Yüzde 8 Büyüme Yeterli Değil

TİSK, Türkiye'nin küresel yarışta mevcut yerini koruyabilmesi için bile yılda en az yüzde 8'lik büyümeye gereksinimi bulunduğunu bildirdi.

Eski Devlet Bakanı ve UNDP Başkanı Kemal Derviş"nin, Türkiye"nin izleyen dönemde yılda ortalama yüzde 7-8 büyümesi gerektiği uyarısı ve IMF"nin 2008-2013 döneminde ortalama yüzde 6.8"lik büyüme tahminine karşılık, TİSK ise yüzde 8"lik büyümeyle bile Türkiye"nin küresel yarışta ancak mevcut yerini koruyabileceğini bildirdi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu"ndan (TİSK) yapılan açıklamada, "Türkiye"nin küresel yarışta mevcut yerini koruyabilmesi için bile yılda yüzde 8"lik büyüme hızı gerekli" denildi.

TİSK açıklamasında, Türkiye"nin 2008-2013 döneminde yılda ortalama yüzde 6.8 olmak üzere 5 yılda toplam yüzde 39.2 oranında büyüyeceğini öngören IMF projeksiyonları şöyle değerlendirildi:

"IMF"nin dünya ülkeleri için yaptığı 2008-2013 dönemi büyüme tahminlerine göre Türkiye ekonomisi satın alma gücü paritesine göre 942 milyar dolarla büyüklük bakımından 15"inci sırada geldi. Türkiye"nin yüzde 6.8"lik tahmini büyüme oranı, Çin"in yüzde 12.1, Hindistan"ın yüzde 10, Endonezya"nın yüzde 8.6 ve Rusya"nın yüzde 7.9"luk oranları karşısında küçük kalmaktadır. Dolayısıyla IMF"nin yüzde 6.8"lik büyüme tahmini gerçekleşse dahi, 2013 yılında Türkiye yerini Endonezya"ya kaptırarak 16"ncı sıraya inecektir. Türkiye"nin 15 inci sıradaki yerini koruması için bile 5 yılda toplam yüzde 45.4, yılda ortalama yüzde 7.8"lik bir GSYİH büyüme hızı gereklidir."

Öte yandan, IMF"nin Türkiye için yaptığı yüzde 6.8"lik büyüme tahmininin ne ölçüde gerçekleşeceğinin de belirsiz olduğuna işaret edilen açıklamada, büyüme hızının yüksek olduğu dönemlerde istihdamın arzu edilen ölçüde artırılamadığına da dikkat çekildi. Büyümeden ödün verilmesi durumunda işsizliğin daha ciddi biçimde körükleneceği ifade edildi.

TİSK açıklamasında, dünyadaki kalkınma yarışının büyük hız kazandığı, işletmelerin rekabet gücüne dayanan bu yarışta ülkedeki iş ve yatırım ortamının her geçen gün iyileştirilmesi ve ulusal ekonomik ve ticari hedeflere odaklanılmasının şart olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "Ülkemizde bir an önce siyasi kutuplaşmayı besleyen eğilimlerden uzaklaşılmalı, küresel krizin muhtemel etkilerine karşı önlem alınmalı, sanayinin sorunları çözülmeli ve ulusal büyüme stratejisi belirlenmelidir" denildi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları