18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek Motivasyonun Formülü: Gerçekçi ve Akılcı Hedef
26 Aralık 2011 Pazartesi 21:29

Yüksek Motivasyonun Formülü: Gerçekçi ve Akılcı Hedef

Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon Yönetici Ortağı Meriç Koraltürk Polat, 2012’ye girmeden önce hem şirketlere hem de çalışanlara uygulanabilir hedeflere ulaşmak için bir kontrol listesi hazırlamaları önerisi yaptı.

Şirketler kadar çalışanların da yeni yıl öncesi hedefler koyarken akılcı ve gerçekçi davranmalarının başarılı bir yıl geçirmek için temel faktör olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Hedeflenen şeyin yapmak istediğimiz veya yapabileceğimiz şey olup olmadığından emin olmak gerekiyor. Çünkü çoğunlukla istenen değil, gerekli olduğu düşünülen hedefler belirleniyor bu nedenle de uygulanamıyor. Bu yüzden uygulanabilir hedefler koyun, hedefleriniz anı defterleri yaratmasın” tavsiyesinde bulundu.
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon Yönetici Ortağı Meriç Koraltürk Polat, 2012’ye girmeden önce hem şirketlere hem de çalışanlara uygulanabilir hedeflere ulaşmak için bir kontrol listesi hazırlamaları önerisi yaparak, “Önce, ‘Bunu yapmaya ihtiyacım var mı, Benim mi başkalarının istediği mi, Yapabileceğime inanıyor muyum, Bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenlere razı mıyım, Hedefim gerçekçi mi, Yapmazsam ne olur?’ sorularına cevap bulun” dedi.

Hareketler hedeflere göre belirlenmeli
Ev, otomobil alma ya da değiştirme gibi maddi konularda hedeflerin daha çok hayata geçirildiğini, bireylerin harekete geçmesini gerektiren hedeflerin ise daha çok ertelendiğini hatta uygulanmadığını vurgulayan Koraltürk Polat, “Bunun nedeni konfor alanlarımızdan çıkmanın bize çok zor gelmesi. Yapmazsam ne olur? sorusuna verilen cevap bireyi harekete de geçirebilir, boşver deyip ertelemesine de neden olabilir. Bu yüzden bireyler kısa, orta ve uzun vadeli hedefler koymalı, hareketlerini de buna göre belirlemeli” diye konuştu.
Meriç Koraltürk Polat, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni yılda hedeflere ulaşılabilmesi için bireylerin kendisini tanıması, güvenmesi, gerçekçi olması ve değişime planlı küçük adımlarla başlaması veya hedefe ulaştıracak aksiyonları parçalayarak gerçekleştirmesi gerekiyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları