28 Eylül 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüksek Eğitimliler Daha Çok Kazanıyor
01 Temmuz 2008 Salı 13:47

Yüksek Eğitimliler Daha Çok Kazanıyor

2006 Kazanç Yapısı Anketi" sonuçlarına göre, En yüksek yıllık ortalama brüt kazancı yüksek eğitimliler alıyor.

En yüksek kazancı yüksek eğitimliler elde ederken, nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanların en az kazananlar olduğu belirlendi. Erkeklerin aylık ortalama brüt ücret ve yıllık ortalama brüt kazançlarının kadınlardan daha yüksek olduğu saptandı.

Türkiye İstatistik Kurumu"nun (TÜİK), "2006 Kazanç Yapısı Anketi" sonuçlarına göre, 2006 yılında yıllık ortalama brüt kazanç 14 bin 252 YTL olarak gerçekleşti. Söz konusu tutar, erkekler için 14 bin 316 YTL, kadınlar için de 14 bin 36 YTL oldu. Anket sonuçları incelendiğinde, hem erkek hem de kadın ücretli çalışanların kazançlarının eğitim durumuyla doğru orantılı olarak yükseldiği belirlendi. Eğitim durumuna göre en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı erkeklerde 29 bin 258 YTL, kadınlarda ise 23 bin 899 YTL ile yüksekokul, üniversite ve üstü eğitim düzeyine sahip olanlar elde etti.

Erkekler, Kadınlardan Daha Yüksek Kazanç Sağladı

Kasım 2006'da ortalama brüt ücret değerlerine cinsiyet ayrımında bakıldığında, erkeklerin bin 107 YTL, kadınların bin 91 YTL aylık ortalama brüt ücret elde ettikleri görüldü. Böylece kadınlar, erkeklerin yüzde 98.5"i kadar ücret elde etti. Bu oran, 2006 yıllık ortalama brüt kazanç dikkate alındığında yüzde 98 olarak gerçekleşti. Ücret ve kazançlar meslek grubu, ekonomik faaliyet kolu, yaş grubu, kıdem yılı gibi ayrımlarda incelendiğinde, bu oranın değişiklik gösterdiği, ayrıca kadınların erkeklerden daha yüksek ücret ve kazanç elde ettiği kalemlerin de bulunduğu gözlendi.

-EN DÜŞÜK KAZANÇ İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

Ücretli çalışanların ücret ve kazançları ekonomik faaliyet kolu ayrımında incelendiğinde, en yüksek yıllık ortalama brüt kazancın 33 bin 907 YTL ile mali aracı kuruluşların faaliyetleri ekonomik faaliyet kolunda olduğu belirlendi. En düşük yıllık ortalama brüt kazancın ise 9 bin 205 YTL ile inşaat sektöründe oldu. Bunu 10 bin 170 YTL yıllık ortalama brüt kazanç ile "oteller ve lokantalar" sektörü izledi.

-EN YÜKSEK KAZANÇ İSTANBUL BÖLGESİ"NDE

En yüksek yıllık ortalama brüt kazancın 16 bin 329 YTL ile İstanbul Bölgesi"nde elde edildiği görüldü. En düşük yıllık ortalama brüt kazanç ise 10 bin 264 YTL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi"nde elde edildi.
Anket sonuçları, meslek grubu (ISCO 88) ayrımında incelendiğinde en yüksek yıllık ortalama brüt kazancı 35 bin 914 YTL ile "kanun yapıcılar, üst düzey yöneticiler ve müdürler" meslek grubunda çalışanların elde etti. Bu meslek grubunu 23 bin 605 YTL ile "profesyonel meslek mensupları" izledi. En düşük yıllık ortalama brüt kazancı ise 9 bin 294 YTL ile "nitelik gerektirmeyen işlerde çalışanlar" elde etti. "Kanun yapıcılar, üst düzey yöneticiler ve müdürler" meslek grubu hariç, erkeklerin aylık ortalama brüt ücret ve yıllık ortalama brüt kazançlarının kadınlardan daha yüksek olduğu görüldü.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları