20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÜF ve THBBden Eğitime Destek
13 Mart 2008 Perşembe 15:20

YÜF ve THBB'den Eğitime Destek

YÜF ve THBB'nin desteğiyle tüm donanımı sağlanan laboratuvar, 11 Mart 2008 tarihinde hizmete girdi.

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF), üyesi THBB (Türkiye Hazır Beton Birliği) ile birlikte İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Liseleri için Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bölümü'nü kurarak Türkiye"de bir ilke imza attı. YÜF ve THBB"nin desteğiyle tüm donanımı sağlanan laboratuvar, 11 Mart 2008 tarihinde hizmete girdi. Açılışa, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili, Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır, İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü Mesleki Teknik Atama Bölümü Şube Müdürü Erol Demir, Şişli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Gülçin Duran, Okul Müdürü Mesut İlhan ve Okul Eski Müdürü Halil Yılmaz katıldı.

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili "Bugünün dünyasında sosyal sorumluluk projelerinde ve bunların içinde en önemlisi olan eğitim konusunda özel sektörün çok aktif rol alması gerekir. Ülkemizin ihtiyaçlarının başında eğitim geliyor. Ara eleman ihtiyacını giderecek meslek liselerinin artırılması gerekiyor. Çimento ve betonu tanıyacak doğru uygulayacak kalifiye elemena çok ihtiyacımız var" sözleriyle eğitimin önemine dikkat çekti.

Törende konuşan Okul Müdürü Mesut İlhan, "AB"de mesleki eğitim oranı yüzde 75, genel eğitim yüzde 25 ne yazık ki ülkemizde genel eğitim yüzde 75 mesleki teknik eğitim oranı ise yüzde 25"dir. Son yıllarda İstanbul başta olmak üzere bu oran yüzde 35-40"lara çıkmıştır" derken laboratuvarın kurulma çalışmalarının yürütüldüğü dönemde Okul Müdürü olan Halil Yılmaz, "28 yıl bu okulda müdürlük yaptım. Tüm müteahhitler buradaki Yapı Ressamlığı Bölümü binamızı yapan müteahhit gibi olsa derdik. O binamızı güçlendirirken gördük ki o kolonların birisinin arasında beton iyi sıkıştırılmamış, 30 santimetreden fazla boşluk var. Orada beton iyi karıştırılmamış, kontrol yapılmamış. Deprem olsa o bina çökecekti. Sizlerle birlikte inşaat sektörüne ve okulumuza böyle bir laboratuvar kazandırdık" dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayhan Paksoy, "Depreme dayanıklı bir bina yapmanın üç unsuru var; doğru proje, doğru malzeme ve doğru uyguluma. Bu okulun öğrencileri olarak bu üç unsurun bir yerinde yer alacaksınız. THBB olarak kendi üyelerimizin tüm santral operatörleri, transmikser operatörleri, pompa operatörleri ve laboratuvar teknisyenlerini eğitmek için binlerce eğitim düzenledik. Bu laboratuvarla birlikte sizler daha fazla bilgi sahibi olacaksınız. Türkiye"nin sağlam yapılarında sağlam betonların kullanılmasında söz sahibi olacaksınız. Ülkemize bu laboratuvarla bir nebze hizmet verebileceksek biz de bundan bahtiyar olacağız" şeklinde görüşlerini paylaştı.

İstanbul İl Mili Eğitim Müdürlüğü Mesleki Teknik Atama Bölümü Şube Müdürü Erol Demir "17 Ağustos depremini yaşamış biri olarak eğitime kazandırılan bu laboratuvarın kıymetini en iyi anlayanlardan birisiyim. Bu okulun ve burada aldığınız eğitimin değerini bilmenizi isterim. İstanbul"da mesleki eğitimin oranı yüzde 44 civarında daha ileri götürmek için çalışıyoruz" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır mesleki eğitimin tarihinden bahsederek "Meslek eğitiminin geliştirilmesi için çalışıyoruz. Japonya ile görüşüyoruz. İnşaat teknikleri konusunda daha ilerideler. Onlardan inşaat tekniğiyle ilgili ne getirebiliriz diye bakıyoruz. Daha birçok alanda mesleki eğitimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarımız var. Nitelikli eleman yetiştirebilmek için nitelikli okullara ihtiyacımız var. Bu iş sadece Milli Eğitim Bakanlığı"nın işi değil" dedi.

Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu (YÜF) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), İSOV İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi Müdürlüğü"nce yürütülen Mesleki Eğitim ve Dalları içindeki İnşaat Teknolojisi alanına Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bölümü'nün kurulması projesine destek veriyor. Bu proje kapsamında, 2007-2008 öğretim yılında Yapı Zemin ve Beton Laboratuvarcılığı Bülümü'ne ait dersler programları, pilot uygulama için seçilen İSOV İnşaat Anadolu Teknik-İnşaat Teknik ve Yapı Meslek Lisesi"nde veriliyor. Uygulama sonuçlarının ardından ders programının pilot uygulamadan genel uygulamaya geçmesi sağlanacak. Bu programlarda öğrencilerin 11. ve 12. sınıflarda beton teknolojisi, hazır beton ve zemin konularında uzmanlaşması hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları