05 Ağustos 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖRETten Sanat ve Eğitim Sempozyumu
17 Eylül 2008 Çarşamba 15:59

YÖRET'ten Sanat ve Eğitim Sempozyumu

YÖRET, İstanbul'daki özel ve resmi okullarda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik bir günlük sempozyum düzenleyecek.

YÖRET, geçtiğimiz yıllarda başlattığı ŞİBAP (Okullarda Şiddet Önleme ve Acil Durum Psikolojik Destek Eğitimi) ve SODA projelerini sürdürmeye devam ederken, Uluslararası Dostluk Konseyi Amerika Programı (CIPUSA) ile işbirliğine giderek, 2008-2009 ders yılı için Barış İçin Sanat (BİS) projesini oluşturdu. Vakıf, bu projeyle, okullardaki ayrımcılığı ve dışlanmayı önlemek için sanatın uzlaştırıcı gücünden faydalanmayı hedefliyor.

Eğitimle sanatı buluşturan uzmanlar arasındaki iletişimi kuvvetlendirmeyi ve uzun dönemde sanatı tüm eğitim sistemimize bir öğrenim aracı olarak katmayı amaçlayan BİS projesi kapsamında, 24 Eylül Çarşamba günü, MEF Okulları"nda, İstanbul"daki özel ve resmi okullarda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik bir günlük sempozyum düzenlenecek.

Sempozyumun sabahki bölümünde, açılıştan sonra, Yıldız Teknik Üniversitesi Müzecilik Bölümü"nden Yrd. Doç. Kadriye Tezcan Akmehmet, "Rehberlik Çalışmalarında PDR Uzmanlarının Müzelerden Yararlanması" konulu bir konferans verecek. Öğleden sonraki bölümde ise Yaratıcı Drama, Doğaçlama Tiyatro, Beden Perküsyonu, Sosyodrama, vb. çalıştaylar yapılacak.

Barış İçin Sanat (BİS) Projesi
BİS projesinin en önemli özelliği, Türkiye"nin pek çok farklı bölgesinden göç alan; nüfusun yoğun, ilköğretim çağındaki çocukların para kazanmak zorunda olduğu; dolayısıyla devamsızlığın yüksek, yoksulluk ve yoksunluğa bağlı olarak şiddet eğiliminin fazla görüldüğü Gaziosmanpaşa ilçesinde hayata geçirilecek olması.

BİS projesi çerçevesinde, geçtiğimiz yaz döneminde ABD"de eğitim alıp araştırma yapan psikolojik danışmanlar ve sosyal hizmet uzmanları, bu bölgede seçilmiş biri ilköğretim diğeri lise olmak üzere iki okulda eğitim ve gözetim çalışmaları yürütecek.

Sanatın bir rehabilitasyon işlevi görmesi hedeflenen BİS projesi için, çocuk ve gençlerle sanatsal çalışmalar yapan ve farklı disiplinlerde uzman olan 6 Amerikalı sanatçı Türkiye"ye gelecek. Aralarında sanat eğitmenlerinin ve programcılarının da bulunduğu bu 6 kişilik ekip, Nisan 2009"da gerçekleştirecekleri ziyaretleri boyunca, ülkemizde bu alanda yürütülen çalışmaları gözlemleyecek. Bu kişiler ayrıca, eğitim sistemi, sosyal hizmetler ve sanatın çocuk ve gençlerin eğitimleri ile psikososyal gelişimlerine etkisi üzerine edindikleri deneyimleri de paylaşacaklar.

Proje öncesinde, öğrencilere bazı psikolojik ön testler, ders yılı sonunda da proje çerçevesinde yapılmış sanatsal faaliyetler sayesinde bu öğrencilerdeki değişimi ölçecek son testler yapılacak. Testler, öğrencilerin gerek okuldaki başarı düzeyleri, gerekse tutum/davranışlarındaki değişimi/ilerlemeyi kaydedecek.

Milli Eğitim Bakanlığı"nın yayımladığı bültene göre, Gaziosmanpaşa ilçesinde 170.976 öğrenci bulunuyor. Bunlardan ancak yüzde 30"u, halihazırda sanatsal faaliyetler yapıyor.

Uzun dönemdeki nihai amacı tüm eğitim sistemimize sanatı bir öğrenim aracı olarak katmak olan BİS projesinin en önemli iki destekçisi ve ortağından biri, idari ve manevi katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı, diğeri de CIPUSA.

YÖRET Vakfı Başkanı Nüket Atalay, eğitim ve öğrenimde sanatın kullanımı sayesinde, çocuk ve gençler için okulu ve okumayı daha çekici kılmayı; onların daha yaratıcı ve çalışmaya daha istekli olmalarını; özgüven, hoşgörü, aidiyet duygularını artırmayı; kendilerini olumlu yollarla ortaya koyabilme ve ifade etme yeteneklerini geliştirmeyi hedeflediklerini söylüyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları