27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YÖK Taban Puanları Düşürdü
20 Haziran 2008 Cuma 11:05

YÖK Taban Puanları Düşürdü

YÖK Genel Kurulu'nda taban puanlarının düşürülmesine karar verildi.

YÖK Genel Kurulu'nda taban puanlarının düşürülmesine karar verildi. YÖK, ön lisans programları için gereken taban puanını 160"dan 145"e, lisans programlarını tercih edebilmek için gereken 185 taban puanını ise 165"e çekti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında saat 10.45'te toplanan YÖK Genel Kurulu, 6 saat 45 dakika sürdü. Genel Kurul sonrası yapılan açıklamaya göre YÖK, ÖSS taban puanlarında değişikliğe gitti. Buna göre, ön lisans programlarını tercih etmek için gereken 160 taban puanı 145"e, lisans programlarını tercih etmek için gerekli 185 taban puanını da 165"e çekti.

-YARIMAĞAN FARKLI ÖNERİLERDE BULUNDU

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan da toplantıya katılarak puanlama sistemiyle ilgili üç farklı öneride bulundu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan ise özellikle puan indirimine gitmek istedi. Taban puanların indirilmesi kararının ise oy çokluğu ile alındığı öğrenildi.

ÖSYM Başkanı Yarımağan, Genel Kurul"dan çıktıktan sonra gazetecilerin sorularına ÖSS"de önlisans programlarını tercih edebilmek için 160 baraj puanı ile lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli 185 baraj puanının daha kolay alınacağı cevabını vermişti.

REKTÖR OYLAMALARI 21-22 TEMMUZ"DA

YÖK, ayrıca aday belirleme seçimleri yapılan 21 üniversitenin rektör adaylarının Yükseköğretim Kurumu"ndaki değerlendirmelerine 23-24 Haziran"da başlarken, oylamanın 21-22 Temmuz tarihlerine yapılacağını bildirdi.

KAYSERİ'YE MELİKŞAH ÜNİVERSİTESİ

Yapılan açıklamada, Burç Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı"nın Kayseri"de Melikşah Üniversitesi kurmasıyla ilgili olarak ise YÖK"ün olumlu görüşünün Milli Eğitim Bakanlığı"na bildirileceği belirtildi.

DEKAN ATAMASI YAPILDI

YÖK, ayrıca Dumlupınar Üniversitesi İİBF dekanlığına Prof. Dr. Mehmet Sami Denker, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanlığına Prof. Dr. Ahmet Korkut Tuna, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi dekanlığına Prof. Dr. Tahsin Akalp, Süleyman Demirel Üniversitesi"nde Güzel Sanatlar Fakültesi Fakültesi dekanlığına ise Prof. Dr. Kubilay Aktulum atandı. (ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları