28 Temmuz 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeşil Kutuda Hedef 20 Bin Kişi
17 Aralık 2011 Cumartesi 13:05

Yeşil Kutu'da Hedef 20 Bin Kişi

Bosch Ev Aletleri’nin desteği ile 15 Kasım itibariyle başlananYeşil Kutu Atölye Çalışmaları’nda, haftanın her günü, 10 ila12 seans olarak, 30’ar dakikalık eğitimler veriliyor.

Sürdürülebilir kalkınma için eğitiminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye’de 2005 yılında Bölgesel Çevre Merkezi (REC), T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirilen ve 2008’den bu yana Bosch Ev Aletleri’nin desteği ile sürdürülen Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi, farklı platformlarla daha fazla kişiye ulaşmaya devam ediyor. 2007’den 2011 sonuna kadar geçen sürede, Türkiye çapında toplam 11 bin öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşan Yeşil Kutu eğitimleri, 15 Kasım 2011’den bu yana atölye çalışmaları formatında, İklim Değişikliği Sergisi kapsamında on binlerle buluşuyor. Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin 2008 yılında New York’ta açtığı, 237 bin kişi tarafından ziyaret edilen ve REC’in uygulama ortaklığında Türkiye’ye getirilen sergi kapsamında 10 bini aşkın kişiye ulaşan atölye çalışmaları, 15 Ocak 2012 tarihine kadar santralistanbul Ana Galeri’de yeni ziyaretçileriyle buluşmayı bekliyor.

Hedef, 20 bin kişiye daha ulaşmak

Çevre ve sürdürülebilirlik bilincini Türkiye’nin dört bir yanında filizlendirmeyi hedefleyen Yeşil Kutu projesine ve İklim Değişikliği Sergisi kapsamında hayata geçirilen atölye çalışmalarına destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade eden Bosch Ev Aletleri Pazarlama Müdürü Neylan Süer, “Bugün, İklim Değişikliği Sergisi kapsamında gerçekleştirdiğimiz Yeşil Kutu Atölye çalışmalarımız aracılığıyla haftanın her günü, anaokulu öğrencilerinden yetişkinlere kadar her yaş grubuna yönelik eğitimler düzenliyoruz, animasyon gösterimleri yapıyoruz. Atölye çalışmamız, sergide sunulan görsel ve yazılı bilgilerin pekiştirilmesini sağlıyor. Katılımcılara, iklim değişikliğinin önlenmesi konusunda birer birey olarak alabilecekleri önlemler anlatılıyor.

Kendi yaşamları ve gelecek için bu konuda inisiyatif almalarının önemi aktarılarak, daha da cesaretlendiriliyorlar. Kendi önerilerini sunuyor, fikir alışverişinde bulunuyorlar. Son derece interaktif bu atölye çalışmaları sayesinde serginin son bulacağı 15 Ocak 2012’ye kadar yaklaşık 20 bin kişiye daha ulaşmış olmayı hedefliyoruz” dedi.

REC Türkiye’nin uygulama ortağı olduğu ve Yeşil Kutu Atölye çalışmalarını da kapsayan İklim Değişikliği Sergisi’nin İstanbul’a gelişinin ve İstanbul’da ziyaretçileriyle buluşmasının önemine değinen REC Türkiye Direktör Yardımcısı Kerem Okumuş, şunları ifade etti: “İklim Değişikliği artık bilimsel bir konu olmaktan çok herkesin hayatını etkileyen küresel bir gerçek haline geldi. İklim değişikliği ile mücadele ederken atılması gereken en önemli adımlardan birinin toplum bilincinin artırılması olduğuna inanıyoruz. Bireyler olarak davranışlarımızı değiştirerek yaratacağımız fark ile karar vericileri de harekete geçirebiliriz. Bu sergi de bireylerde farkındalık yaratarak sürdürülebilir bir geleceği hayal olmaktan çıkartıp toplumsal bir misyon haline getirmeyi hedefliyor. Bunun tohumlarını da çocuk ve gençlerimize verdiğimiz eğitimlere atıyoruz.”

Haftanın yedi günü boyunca eğitimler devam ediyor

İklim Değişikliği Atölye Çalışmaları, 20 – 30 dakikalık seanslar halinde, verimli geçmesi açısından her seansta maksimum 30 katılımcıyla, hem hafta içi hem de hafta sonu olmak üzere haftanın yedi günü gerçekleştiriliyor. Anaokulu öğrencilerinden yetişkinlere kadar tüm yaş gruplarına yönelik çalışmalar yapılıyor. Eğitim programı ve atölye çalışmaları REC Türkiye tarafından yetiştirilen eğitmenler ve Bosch Ev Aletleri gibi sponsor firmaların desteği ile gerçekleştiriliyor. Katılımcılar iklim değişikliği ve bu sorunun önüne geçme konuları hakkında bilgilendirilirken, günlük yaşamlarından örnekleri de paylaşıyor. Eğitimlerde, Yeşil Kutu eğitim setindeki veriler, animasyon gösterileri ve oyunlar kullanılıyor ve katılımcıların ilgisini çeken bu malzeme ve yöntemlerle eğlenirken öğrenmeleri sağlanıyor. Böylece, eğitim son derece interaktif ve faydalı bir şekilde gerçekleşiyor. iklimdegisikligisergisi.com adresi üzerinden eğitim programı hakkında bilgi alınıp, atölye çalışmalarına katılmak üzere kayıt formu doldurulabiliyor.

Yeşil Kutu ile 11 bin öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye eğitim verildi

Yeşil Kutu, öğrencilerin çevre koruma ve sürdürülebilir kalkınma konularında bilgilerini ve farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olacak çok yönlü bir eğitim seti. Öğretmenlerin öğrencilerine çevre bilinci kazandırabilmelerine katkı vermek amacıyla proje kapsamında Türkiye il il dolaşılıyor. Eğitim programlarında Yeşil Kutu’yu nasıl kullanacakları konusunda eğitilen öğretmenler, daha sonra 10-14 yaş grubundaki ilköğretim öğrencileri ile çalışmalar yapıyor, etkinlikler gerçekleştiriyorlar.

2008 - 2010 yılları arasında mobil eğitim üssü Yeşil Vagon ile gerçekleştirilen Yeşil Kutu eğitimleri, 2010 yılından itibaren yesilkutu.net adresi üzerinden verilmeye başlandı. Yeşil Kutu’nun mobil eğitim üssü Yeşil Vagon, uluslararası bir projede Türkiye’ye özgü bir uygulama olarak, tüm dünya ülkelerine ilham veriyor. Yeşil Vagon, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Konseyi (UNECE) tarafından “eğitimde iyi örnekler ve özgün fikirler” statüsünde değerlendiriliyor.

Yeşil Kutu Çevre Eğitimi Projesi kapsamında 2011 yılı itibariyle toplamda yaklaşık 11.000 öğretmen ve 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşıldı.

Yeşil Kutu farklı, çünkü öğrencileri bilgi deposuna çevirmiyor

Yeşil Kutu, kapsadığı konulara ilişkin olarak öğrencileri birer bilgi deposu haline çevirmek yerine temel bazı değerlerin ve davranış biçimlerinin gelişmesini sağlayacak biçimde tasarlandı. Bu nedenle de ders programında ayrı bir ders olarak yer almıyor. Yeşil Kutu, her branştan öğretmenin ve eğitimcilerin var olan her derste çevreyle ilgili bir bağlantı kurmalarını sağlayıp öğrencileriyle karşılıklı olarak çözümler geliştirmelerine yardımcı oluyor.

İnternet Tabanlı Uzaktan Eğitim

2010 – 2011 eğitim-öğretim yılı itibariyle Yeşil Kutu eğitimlerinde bir ilk niteliğinde olan yeni bir uygulama başlatıldı. E-learning olarak da bilinen internet tabanlı uzaktan eğitim uygulaması sayesinde Yeşil Kutu, öğretmenlere artık internet üzerinden de kaynaklar ve yeni olanaklar sunuyor. Öğretmenler, ders planları ve bilgi içeren çalışma notlarının yer aldığı bir öğretmen el kitabı, animasyon ve kısa filmlerin yer aldığı bir DVD, çevre konularında kapsamlı bilgilerin yer aldığı etkileşimli bir CD ve ikilem oyunlarından oluşan setin tamamına internet sayfası üzerinden ulaşabiliyor ve kendi aralarında konu ve deneyim paylaşımını buradan sürdürebiliyorlar. Dahası öğrencileri ile bu paylaşım platformu üzerinden testler çözüyor, oyunlar oynarken daha fazla bilgi ediniyorlar.

yesilkutu.net, öğretmenlerin meslektaşları ile bilgi ve deneyim paylaşımlarını güçlendirecek bir platform. Şu anda siteye kayıtlı 2.206 eğitmen, kendi arasındaki etkileşimlerini artırırken, öğretmenleri tarafından kayıt ettirilen öğrencilerin de bu etkileşimden çıkan bilgi ve verileri daha iyi özümsemelerine, farklı deneyimlerden farklı kazanımlar elde etmelerine öncülük edebiliyor. Türkiye’nin dört bir yanından eğitmen, sadece bir tıkla, bulunduğu yerden bu kaynaklara erişebiliyor. Bu model, Yeşil Kutu’nun çevreci yaklaşımı ile de birebir örtüşüyor. Eğitimler ve paylaşımlar, dijital ortam aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yüzde yüz geri dönüşümlü kağıda dahi olsa herhangi bir baskı alınmıyor, bu sayede de çevrenin korunmasına daha çok katkı sağlanıyor. Yayına başladığından bu yana internet sitesini en çok ziyaret eden ilk 10 il ise şöyle; İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Adana, Kayseri, Samsun, Mersin, Balıkesir, Antalya.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları