24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yenibiris.comla Oracle Eğitimi
14 Şubat 2008 Perşembe 10:54

Yenibiris.com'la Oracle Eğitimi

Yenibiris.com desteği, Oracle ve Bilginç ITAcademy işbirliği ile Oracle Sertifikasyon Eğitimi programı düzenleniyor.

Türkiye’nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, Bilginç IT Academy ve dünyanın önde gelen kurumsal yazılım şirketlerinden Oracle işbirliği ile uluslararası geçerliliğe sahip Oracle Sertifikasyon Eğitimi’ni düzenliyor. Şimdiye kadar sadece kurumsal müşterilere verilen Oracle Sertifikasyon Eğitimi, Yenibiris.com desteği ve bilişim sektörüne eğitimli işgücü yetiştiren Bilginç IT Academy işbirliğiyle artık bireylere de veriliyor.

Yenibiris.com, Oracle Sertifikasyon Eğitimi’nin bilişim sektöründeki değerini bilerek önemli bir uzmanlık programına imzasını atıyor. Program, bilişim sektörünün gelişmesi ve nitelikli işgücü talebinin artmasıyla birlikte Oracle veritabanı uzmanı açığının kapatılması amacını taşıyor. Oracle sertifikasyonuna sahip olmanın bilişim sektöründe büyük bir avantaj ve ayrıcalık olduğu bilen Yenibiris.com, sektördeki O.C.P (Oracle Certified Professional) ihtiyacının karşılanması için geliştirilen bu programı destekliyor.

Oracle Sertifikasyonu Giderek Önem Kazanıyor

Information Week Magazine’in bilişim teknolojileri yöneticileri arasında yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Oracle sertifikasyonuna sahip olmak sektörde en çok aranan özellikler arasında bulunuyor. Yapılan çeşitli araştırmalar, Oracle sertifikasyonuna sahip olmanın gelir açısından önemli farklar yarattığını da ortaya koyuyor.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de büyük firmalar, veritabanı uygulamalarında Oracle'ı tercih ediyor. Türkiye'de Oracle sertifikalı uzman sayısının dünya standartlarının oldukça altında olduğunu gözlemleyen Yenibiris.com, sektörün nitelikli uzmanlara ihtiyacı olduğunu biliyor. Eğitime katılanlar, Oracle Veritabanı Yönetimi konusunda "kazanacağı" uzmanlığı bu program aracılığıyla belgelendirerek uygulamaya sahip şirketlerde ve Oracle'ın iş ortağı firmalarda, önemli pozisyonlarda görev alma fırsatına sahip oluyor.

Kimler katılmalı?
Oracle Sertifika Programı (OCP) eğitimine katılmak isteyen kişilerin, üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun ya da sektörde geçerli bir deneyime sahip olmaları gerekiyor.

Bu eğitim, çoğunlukla kariyerini veritabanı veya Oracle e-Business Suite yöneticisi olarak sürdürmek isteyenlere yönelik. Bu kişilerin yanı sıra, Java ve .NET gibi platformlarda Oracle veritabanı uygulamaları geliştirenlerin, uzmanlıklarını belgeleyerek bu konudaki hakimiyetlerini artırmaları amacına da hizmet ediyor. Ayrıca Oracle Sertifikasyon Programı, Sistem Uzmanlığı (MCSE) eğitimine sahip olan kişilerin, sektörde kendilerini farklılaştırma ihtiyacını da karşılıyor.

Oracle Sertifikasyonu Kurs içeriği
OCP eğitimi ile katılımcılar, Oracle veritabanının yapısı ve yönetimine ilişkin gerekli temel altyapıya sahip oluyor. OCP eğitimi toplam 3 modülden oluşuyor.

İlk modülde, katılımcıların tüm ilişkisel veritabanlarında sorgu yazabilmek için kullanılan SQL diline ve Oracle'ın bu dil üzerine geliştirdiği ekstra komut set ve fonksiyonlarına hakim olmaları hedefleniyor. Bununla birlikte, Oracle veritabanında kullanılabilecek nesneler ve bu nesnelere nasıl erişilebileği konularında da bilgi veriliyor.

Eğitimin ikinci modülü, Oracle veritabanı bileşenleri, oluşturulması, kurulumu ile kullanıcı yaratılması ve yetkilendirilmesi konularını kapsıyor. Bunların yanı sıra, veritabanının başlatılması ve izlenmesi, veri saklama yapıları, verilerin kurtarılması, indeks yönetimi, mevcut sistem tabloları gibi konular da eğitim kapsamında bulunuyor. Bu modül ile katılımcıların, Oracle veritabanını kurabilecek ve yönetebilecek seviyeye getirilmesi ve basit veri kurtarma tekniklerini öğrenip veritabanında yer alan nesneler üzerinde gerekli optimizasyonları yapabilmeleri hedefleniyor.

Eğitimin üçüncü ve son modülünde ise Oracle'ın ağ altyapısı, komutları ve sunduğu servisler hakkında bilgi veriliyor. Bu modül ile katılımcıların gerekli ayarlamaları yapabilmeleri ve birden fazla veritabanı içeren mimari ve sunucuların etkileşimi hakkında bilgi sahibi olmaları hedefleniyor. Bunların yanı sıra katılımcılar, Oracle'a özel veri yedekleme servisi RMAN'ı kullanarak gerekli yedekleme ve kurtarma ile veritabanları arasında veri kopyalaması (import/export) işlemlerini gerçekleştirebilecek uzmanlığa sahip oluyorlar.

Eğitim sonunda ise katılımcılar, bir Oracle veritabanını kurmak, istenilen sorguları sistem üzerinde çalıştırmak, sistemin diğer Oracle veritabanlarıyla etkileşimli olarak çalışmasını sağlamak, servisleri ayarlamak, yedekleme stratejilerini uygulamak ve gerekli durumlarda yedeklenmiş verilere dönerek sistemin devamlılığını temin etmek için temel bir altyapıya sahip oluyorlar.
Program hakkında ayrıntılı bilgi için www.yenibiris.com.


Bilginç IT Academy Hakkında

Bilginç IT Academy, Microsoft, Oracle, Sun ve EC-Council bilişim ürünlerinin Yetkili Teknik Eğitim Merkezi. Bu alanda kurumsal eğitim hizmetini 12 yıldır sürdürüyor ve bireylere yönelik Sun Java, Oracle Certified Professional (OCP), Microsoft Certified System Expert (MCSE) ve Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikasyon programları sunuyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları