23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yenibiris.comdan En Gözde Meslekler
16 Temmuz 2008 Çarşamba 12:10

Yenibiris.com'dan En Gözde Meslekler

Yenibiris.com, giderek artan kalifiye eleman ihtiyacı ile parlak bir kariyer düşleyen gençlerin buluştuğu tercih döneminde, verileri ile yol gösteriyor.

Milyonlarca genç güzel bir geleceğe sahip olmanın hayali ile harıl harıl ders çalıştı ve nihayet Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı geride kaldı. Ancak gençlerin işi şimdi daha da zorlaşıyor. Çünkü bilindiği üzere, güzel bir mesleğe ve kaliteli bir yaşama kavuşmanın yolu yalnızca tarih, coğrafya ya da matematik bilgilerinden geçmiyor. Doğru bir kariyer planlaması nasıl yapılır?, Geleceğin en gözde meslekleri hangileridir? ve Halihazırda hangi sektörlerde eleman açığı vardır? gibi soruların yanıtlarını bilmek de, bir o kadar önem taşıyor.

Öte yandan, Türkiye"nin nitelikli eleman açığı günden güne büyüyor. Ülkenin ve gençlerin geleceklerinin buluştuğu bu dönüm noktasında, Türkiye"nin iş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, gençlerin hayatlarında belirleyici rol oynayacak konularda deneyim ve bilgileriyle yol gösteriyor. En gözde mesleklerden doğru tercih yapmaya, eleman açığı bulunan iş dallarından etkili bir kariyer planlamaya varıncaya dek bilinmesi gereken tüm konularda, ihtiyaç duyulan ipuçları Yenibiris.com"dan geliyor.

En çok hangi pozisyonlara eleman aranıyor?
Günümüzde iş ilanlarında en çok aranan pozisyonların sırasıyla;
• Satış ile ilgili tüm pozisyonlar
• Yönetici asistanı
• Müşteri temsilcisi
• Mühendislik ile ilgili pozisyonlar (inşaat mühendisi, makine mühendisi, yazılım mühendisi)
• Teknik destek ile ilgili tüm pozisyonlar (teknik destek elemanı, radyoloji teknikeri, makine teknikeri, inşaat teknikeri)
• Tıbbi mümessil
• Finansal danışman
• Çağrı merkezi elemanı
• Banka gişe yetkilisi
olduğu görülüyor.

En gözde sektör: Bilişim
Sektör tercihlerinin başında ise bilişim, telekomünikasyon, finans geliyor. Hızla gelişen teknoloji ve küreselleşme, Ar-Ge alanında çalışacak kişilere olan ihtiyacı da arttırıyor. Bilişimde uluslararası geçerliliğe sahip yazılım uzman ve mühendisliği ve bilgisayar programcılığı, bunun dışında genetik uzmanlığı, moleküler biyoloji uzmanlığı, çevre mühendisliği, enerji uzmanlığı, endüstri mühendisliği, şehir planlamacılığı, finans uzmanlığı, kalite ve değişim uzmanlığı gibi iş kolları gitgide önem kazanıyor.

Bütün bu mesleklerde çalışacak kişilerin ise yaratıcı ve araştırmacı olmaları, kendilerini sürekli geliştirmeleri, teknolojiyi yakından takip etmeleri ve en az bir yabancı dil bilmeleri neredeyse şart koşuluyor.

Yenibiris.com Genel Müdürü Deniz Ceylan Kılıçlıoğlu, konu ile ilgili şunları söylüyor: "Hangi iş alanı veya sektör olursa olsun işverenler, sorumluluk almaya aday, kendini geliştiren, pozitif düşünen ve sahip olduğu bu anlayışı tutum ve davranışlarıyla da gösterebilen, uyumlu ve yapıcı gençlerle çalışmak istiyorlar. Kendini geliştirebilmek ve pozitif olmak, bu noktada büyük önem taşıyor. Okuyan, düşünen, çevresine ve topluma duyarlı, gittikçe küreselleşen ve küçülen dünyanın gidişatından haberdar, yaratıcı düşünen ve "ben bu kuruma ne katabilirim"i sorgulayan gençler daha çok tercih ediliyorlar. Bunların yanı sıra, deneyim de işverenlerin önem verdiği bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle okul yıllarında, gerek stajlarla gerekse gönüllü çalışmalar ve öğrenci kulübü etkinlikleri ile deneyim kazanmak ve iş dünyası ile erken tanışmak, gençlere önemli kazanımlar sağlıyor."

Diğer gözde meslekler...
Sağlık ve Tıp alanında, uzman doktor ve hemşireler, sağlık sektörünün aranan kişileri arasında her zaman en başlarda geliyor. Bunun dışında, sağlık sektörü deneyimine sahip insan kaynakları uzmanları, estetik cerrahlar, biyomedikal mühendisler, kardiyoloji uzmanları, genetik mühendisleri, tüp bebek uzmanları ve tıbbi araştırmacılara duyulan ihtiyaç da günden güne artıyor.

İnşaat sektöründe ise, özellikle deneyimli gayrimenkul değerleme uzmanlarının gelecek yıllarda revaçta olacağı öngörülüyor. İnşaat mühendisi, şantiye şefi, harita mühendisi, topograf, inşaat teknikeri gibi uzmanlık gerektiren alanlar da sektörün eleman sıkıntısı yaşadığı alanların başında geliyor.

Tekstil alanında çalışmak isteyenler ise süreç, proje ve iş geliştirme uzmanlığını tecih edebilirler. Eleman sirkülasyonunun fazla olduğu bir diğer alan da perakende. Özellikle mağazacılıkta yoğun ihtiyaç duyulan pozisyon ise satış danışmanları. Teknolojiye hakim danışmanlar, sektörün en popüler meslek grubunu oluşturuyor.

Ne okunduğunun yanı sıra, ne derece uzman olunduğu da önemli
Meslek dalı veya bölümün yanı sıra, kişinin edinmek istediği mesleğin hangi alanında uzmanlaşacağının önemli olduğu da herkes tarafından biliniyor. Örneğin bilgi teknolojileri alanında uzmanlaşmak isteyen bir gencin, okul yıllarında alanını seçmesi ve kendisini o yönde geliştirmesi gerekiyor. Tüm sektörler için geçerli olan bir başka konu da, okurken sektörü takip etmek gerektiği. Gençlerin daha okul yıllarında, hangi yenilikler var, hangi alanlar öne çıkıyor, nerelerde istihdam ihtiyacı oluşacak, bunlardan haberdar olmaları büyük önem taşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları