09 Mayıs 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Nesil Baz İstasyonu LightRadio
19 Nisan 2011 Salı 15:39

Yeni Nesil Baz İstasyonu LightRadio

Telekomünikasyon sektöründe gelecek nesillerin teknolojisi lightRadio™ Alcatel-Lucent tarafından üretildi.

Yeni nesil baz istasyonu olarak tanımlanan lightRadio™, çevreye duyarlı ve düşük maliyetli teknolojisi ile mobil dünyada bir çığır açacak.
Alcatel-Lucent her yıl 2.5 milyar € yatırım yaptığı Ar-Ge çalışmaları neticesinde gündeme getirdiği son teknolojiyle, telekom dünyasına bambaşka bir boyut getiriyor. Bell Laboratuvarları tarafından üretilen, yeni nesil mobil teknolojisi lightRadio Türkiye lansmanı, Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal ve Alcatel-Lucent Bell Laboratuarları İngiltere ve İrlanda Direktörü Sam Samuel"in katılımıyla 19 Nisan Salı günü Santral İstanbul"da yapıldı.

Alcatel-Lucent Teletaş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kançal basın toplantısında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun yüzde 59"unun cep telefonu kullandığını, dünyadaki mobil cihaz sayısının ise 5 milyara ulaştığını vurguladı. Kançal, "Tahminler önümüzdeki üç yıl içinde 6,5 milyar mobil bağlantıya ulaşılacağını gösteriyor. 2013"te, cep telefonları dünya çapında en yaygın Web erişim aygıtları olarak PC"lerin önüne geçecek. Bell Laboratuarları"ndaki çalışmalarımıza göre ise; 2015"te akıllı telefon sayısında 18 kat, kablosuz veri trafiğinde ise 30 kat artış göreceğiz" dedi.

Tipik 4G akıllı telefonların 2015 yılında, ayda 3,4GB veri tüketmesinin beklendiğini dile getiren Kançal, "lightRadio™" teknolojisinin önemini şu şekilde açıkladı: "Bu değer yüksek seviyeli 3G akıllı telefonların günümüzdeki veri tüketiminin 8 katı anlamına geliyor. Gelişen mobil teknolojilerin hızı ve yaygınlığı, 21. Yüzyıla damgasını vuran sorunları da beraberinde getiriyor. Halihazırda baz istasyonları ve GSM teknolojisinin yarattığı çevresel ve ekonomik sorunları düşünürsek, mevcut altyapı imkanları ile gelecekteki kullanım artışının karşılanması mümkün görünmüyor. Bu noktada lightRadio™ , çağın en büyük buluşu."

"Artık daha minimal ağlara ihtiyaç var. Alcatel-Lucent olarak, Bell Laboratuarları ve önemli ortaklarla bir araya gelerek, çığır açacak yeni ve radikal bir baz istasyonu yarattık" diyen Kançal"ın verdiği bilgiye göre; yalnızca bir cep telefonu büyüklüğünde olan lightRadio™ hem 3G hem de geleceğin mobil teknolojisi 4G için yeterli olacak.

Kurulum maliyetlerinde yüzde 60"a varan oranlarda tasarruf sağlaması beklenen lightRadio™, mevcut baz istasyonlarından yüzde 50"ye varan oranda daha az enerji tüketecek.

lightRadio™ ile LTE ve Küçük Hücre konuşlandırmalarıyla bir araya getirilerek, sadece 3G altyapısında bile yaklaşık %50 TCO tasarrufu elde etmek mümkün.

Toplantıda, lightRadio™"nun teknik özelliklerini Bell Laboratuvarları İngiltere ve İrlanda Başkanı Sam Samuel anlattı. Samuel"in verdiği bilgilere göre lightRadio™, çevresel ve ekonomik anlamda sunduğu tasarruf ile dünyanın gelmiş geçmiş en büyük buluşlarından biri olma özelliğini taşıyor.

-Yeni Anten ve RRH, anten teknolojisinin yanı sıra yenilikçi çiftleyici, radyo ve yükselticiyi çok düşük emisyonlu besleme (<2watt) ile bir araya getiren, geniş kablosuz spektrumu ile tüm teknolojileri (2G, 3G, LTE) kapsayan 300 g"dan küçük bir küp.
-Yeni Dijital Baz Bant Ünitesi daha küçük olup, Yonga tabanlı mimaride yer alan akıllı dijital yazılımı entegre eden bir Yonga üstü Sistem ile uzaktan programlanabiliyor, yerinde bakımda ve güç tüketiminde tasarruf sağlıyor.
-Yeni Radyo Erişim Ağı, operatör-bulut uygulaması içinde isteğe bağlı olarak kaydırma işlemleri, frekanslar ve antenlerin açılması/kapatılması için kontrol edilebiliyor, kapasitesi talebe uygun hale getiriliebiliyor.

Baz istasyonunda yeni mimari lightRadio™ çözümüyle, baz istasyonu, fonksiyonel bileşenlerine bölünerek, bu fonksiyonlar anten ve mobil şebeke içerisindeki merkezi noktalara dağıtılıyor. Böylelikle, bulut tabanlı bir mimariye geçilmiş olunuyor.

Ayrıca 2G, 3G ve LTE teknolojileri için kullanılan birbirinden ayrı anten kümeleri birleştirilip tek ve güçlü bir cihazda toplanıyor. Birden fazla frekans ve standart (2G, 3G, LTE) içeren bu cihaz, direklere, bina cephelerine ya da enerji ve genişbant bağlantısı olan herhangi bir yere kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde monte edilebiliyor.

lightRadio™ teknolojisi kurulum kolaylığı sayesinde dünyanın her köşesinde mobil teknolojiyi ulaşılabilir hale getirirken, GSM kullanıcılarına da daha düşük maliyetli iletişim şansı tanıyacak. Kançal, sözlerini şu şekilde noktaladı: "Artık 2G-3G veya geleceğin mobil kullanım teknolojisi 4G için ayrı ayrı istasyon ya da parçalar olmayacak. lightRadio™ ile her türlü mobil ihtiyaç en az maliyet ve enerji ile sağlanacak. Alcatel-Lucent olarak 2018 yılına kadar lightRadio™ ile 100 milyar Euro"dan daha fazla bir pazar hedefliyoruz.

Alcatel-Lucent lightRadio™ ürün ailesi Geniş Bant Aktif Dizilimli Anten, Çok Bantlı Uzak Radyo Başlığı, lightRadio™ Taban Bant İşlem Birimi, lightRadio™ Kontrolü ve 5620 SAM ortak yönetiminden oluşuyor. Geniş Bant Aktif Dizilimli Anten, bu yılın sonuna doğru denenecek ve 2012"de ürün ailesi ile birlikte kullanılabilmeye başlayacak. 2012, 2013 ve 2014 yıllarının Mart ve Eylül aylarında ise lightRadio™ ailesinin yeni üyeleri mobil teknolojinin hizmetine sunulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları