20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Mezunların Tercihi Sektörler
01 Ağustos 2008 Cuma 12:25

Yeni Mezunların Tercihi Sektörler

Kariyer.net, üniversiteden yeni mezun olan gençlerin en fazla ilgi gösterdiği ilk üç sektörü tekstil, bankacılık, otomotiv olarak belirledi.

Kariyer.net, üniversiteden yeni mezun olan gençlerin en çok ilgi gösterdiği sektör ve pozisyonları açıkladı. Buna göre yeni mezunların en çok tercih ettikleri ilk üç sektör tekstil, bankacılık ve otomotiv... Gençlerden en çok ilgi gören pozisyonlar ise satışla ilgili görevler. Öte yandan yeni mezun gençler arasında eğitim aldıkları dalda çalışanların oranı ise %10"u geçmiyor.

Üniversiteden yeni mezun olan ve iş arayan gençlerin en çok tercih ettiği sektörler arasında tekstil, bankacılık ve otomotivin yanı sıra inşaat, turizm ve otelcilik de ilk sıralarda yer alıyor. Oldukça yüksek eleman açığı bulunan perakende ve bilişim gibi sektörler ise sıralamada ancak ilk 10"un içine girebiliyor. Kariyer.net"in açıkladığı verilere göre yeni mezun gençlerimizin en çok ilgi gösterdiği diğer sektörler ise şu şekilde sıralanıyor: Sağlık/tıp, gıda, eğitim, bilişim/internet, elektrik/elektronik, üretim, mağazacılık, ilaç sanayi, hizmet, telekomünikasyon.

Kariyer.net"te en çok başvuru alan ilanların sonucuna göre gençlerin ilk tercih ettikleri pozisyonların başında ise satış geliyor. Muhasebe ve müşteri temsilcisi ise yeni mezunların en fazla ilgi gösterdikleri diğer pozisyonlar olarak öne çıkıyor. Üniversiteden yeni mezun gençlerin en çok başvuru yaptıkları diğer pozisyonlar arasında aktif satış, pazarlama, bilgiişlem yer alıyor. Ancak Kariyer.net verileri gençlerimizin aynı zamanda güvenlik, yönetici asistanı, sekreter gibi pozisyonlara da yüksek oranda ilgi gösterdiğini ortaya koyuyor.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları