14 Mayıs 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeni Anayasanın Beş Temel Boyutu
22 Mart 2011 Salı 14:45

Yeni Anayasa'nın Beş Temel Boyutu

TÜSİAD, Yeni Anayasa'nın beş temel boyutunu ele alan yuvarlak masa toplantı dizisinin sonuçlarını açıkladı.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı, 22 Mart 2011 Salı günü İstanbul"da gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmaları TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner tarafından gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarının ardından, TÜSİAD"ın girişimiyle başlatılan Yeni Anayasa Yuvarlak Masa Toplantıları Dizisi"nin sonuçları açıklandı.

Yeni Anayasa Sürecinin 5 Temel Boyutu başlıklı çalışma, akademisyenler ve kanaat önderlerinin katılımıyla 2 Kasım 2010-1 Mart 2011 tarihleri arasında düzenlenen yuvarlak masa toplantılarında yapılan tartışmalardan çıkan sonuç raporlarını ve toplantıların eş koordinatörlüğünü üstlenen Prof. Dr. Ergun Özbudun ve Prof. Dr. Turgut Tarhanlı'nın yorum ve değerlendirme raporunu içermektedir.

TÜSİAD"ın Yeni Anayasa Sürecinin 5 Temel Boyutu başlıklı çalışmasının önsözünde özetle şöyle denilmektedir:
TÜSİAD, Türkiye"nin demokrasi açığı bulunduğunu, demokrasi açığının giderilmesi için kapsamlı bir demokratikleşme girişimi bağlamında birey odaklı, hiçbir ayrıcalığa yer vermeyen, kuvvetler ayrılığı ilkesinin geçerli olduğu, çoğulcu ve parlamenter sistemi esas alan yeni bir anayasa yapılması gereğini uzunca bir süredir dile getirmektedir.

Bu anlayış çerçevesinde TÜSİAD"ın yeni anayasa ihtiyacına ilişkin düşünceleri, Görüş Dergisi"nin Ekim 2010 sayısında şu kelimelerle dile getirilmiştir.
"Geride bıraktığımız referandum dönemi demokratikleşme süreci bağlamında yeni ve çok önemli bir evrenin işaretçisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çok önemlidir çünkü referandum öncesindeki siyasi üslup ve kamplaştırma çabaları bir tarafa bırakılırsa, referandum sonucu, hem evet diyenler hem de hayır diyenler açısından geniş bir sorumluluk alanı yarattı, bir yerde her kesim kendini bu sorumluluk alanına bağladı. Bu sorumluluk alanı, seçmenleri de, STK"ları da, siyasi partileri de bağlamaktadır. Nedir bu sorumluluk alanı? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk defa kendi talepleri çerçevesinde, kendilerine ait ve sivil bir anlayış ile yeni bir Anayasa yapmaları perspektifinde bir sonuca ulaşmanın gerektirdiği söylem ve eylemlerdir. İşte bu çerçeve, her birimizin sorumluluk alanını tanımlamaktadır. Önemli olan, yeni, sivil ve bize ait bir Anayasa yapma heyecanını yitirmemek ve miyopik çekişmelere mahal vermeden bu heyecanı 21. yüzyıla yakışır, hatta örnek nitelikte bir Anayasa hazırlamaya odaklanmaktır. Bu heyecan hiç şüphesiz toplumumuzun arzu ettiği huzurun ve refahın ayrılmaz parçası niteliğindedir."

Türkiye"nin yeni anayasaya giden yolda toplumu bölen sorunlarını çözmek için karşılıklı anlayış, empati, diyalog ve yapıcılığa ihtiyacı vardır. Tarihi bağlamda demokratikleşme süreci 3 ana mesele ile sürekli karşı karşıya kalmıştır. Katılımcı ve uzlaşmacı bir süreçle hazırlanacak 21. yüzyıla yakışır yeni anayasa, yukarıda belirtilen ana özellikleri taşımasının yanında, Türkiye"nin 3 bölenini, 3 birleştiren haline getirmeye de hizmet etmelidir."

Yeni bir anayasa yazmayı değil, yeni anayasaya giden yolda en temel konularda fikirler demetini ortaya çıkarmayı amaçlayan bu çalışma, 11 toplantıda toplam 22 akademisyen ve kanaat önderini bir araya getirmiştir.

Katılımcıların belirli konularda ortak görüşlerde buluşması, bazı konularda ise görüşlerin ayrışması, yuvarlak masa toplantılarının doğal bir sonucu olarak görülmelidir. TÜSİAD tüm görüşlerin dile getirileceği bir tartışma ortamına ev sahipliği yapmış, ülkemizde tartışıla gelen konularda mutlaka bir fikir birliğine varmak ve bundan bir yeni anayasa taslağı üretmek amacını gütmeden, yeni anayasanın hazırlık zemininin yapıcı ve canlı bir diyalog ortamında gelişmesine katkı sunmayı hedeflemiştir.

Bu açıdan, bu raporda göreceğiniz fikirler ve öneriler, ülkemizde bu alanda düşünen ve üreten zihinlerin bir derlemesi olarak değerlendirilmelidir. Bu derlemenin, başta siyasi partiler olmak üzere, tüm çevrelerin, hatta her bir vatandaşımızın ve elbette TÜSİAD"ın önümüzdeki dönemde başvurabileceği çok değerli bir kaynak oluşturacağı inancındayız.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları