18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazılım Uygulamaları İnovasyonun Öncüsü
28 Aralık 2011 Çarşamba 12:11

Yazılım Uygulamaları İnovasyonun Öncüsü

Dijital dünyada mobil cihazlardan veri merkezlerine kadar tüm donanım altyapıları yazılım uygulamalarıyla yeni özellikler kazanıyor

Coleman Parkes Research’ün son araştırmasında yazılım uygulamaları ve mobil çözümlerin bilgi teknolojilerinde inovasyonun anahtarı olduğu görüldü. Veri merkezlerinden dizüstü bilgisayarlar ve mobil cihazlara kadar her alanda uygulamalar iş geliştirmeyi hızlandırıyor ve kurumların rekabet gücünü arttırıyor.

Araştırmaya göre Avrupa’daki kurumların yüzde 68’i önümüzdeki iki yılda inovasyonun iş geliştirmede kritik önem taşıyacağını düşünüyor. Uygulamalar ile inovasyonun yolu da organizasyonlarda uygulama dönüşümünden geçiyor. Bu da farklı ürün ve hizmetler için yeni uygulamalar geliştirmenin yanı sıra mevcut yazılımların basitleştirilmesi, konsolide edilmesi, eski yazılımların iş kesintisi olmadan kullanımdan kaldırılması gibi profesyonel danışmanlık gerektiren hizmetlerle mümkün oluyor.

Bu noktada yazılımların bulut bilişim ve mobil cihaz desteklemesi, daha kullanışlı ve verimli olması, esnek donanım kaynak paylaşımına izin vermesi gerekiyor. Ayrıca uygulamaların veri güvenliğini sağlaması, edinme maliyetlerini azaltması, mevzuata uygunluğu kolaylaştırması ve yatırım getirisini artırarak maliyetleri düşürmesi bekleniyor.

Coleman Parkes yukarıdaki faktörlerin ışığında yazılım uygulamaları mimarisinin iş geliştirmeyi hızlandırmak için nasıl değiştirileceğine odaklandı. Araştırmaya göre Avrupa’daki kurumlar (yüzde 58) öncelikle uygulama entegrasyonu ve mobil cihaz desteğiyle inovasyon yapıyor. Bu güncel trende rağmen şirketlerin yalnızca yüzde 30’u sosyal ağlardan verimli olarak yararlanabiliyor.

Uygulama entegrasyonu ile inovasyon

Uygulama entegrasyonu, uygulamaları tek bir iş sürecinde birleştirmek veya farklı kurumsal iş süreçlerini birbiriyle uyumlu ortak bir uygulama paketine eklemek şeklinde anlaşılıyor.

—  Kurumların yüzde 69’u inovasyon için yazılım uygulamaları ve yazılım entegrasyonundan yararlanıyor.

—  Araştırmaya katılan özel sektör şirketlerinin yüzde 72’si önümüzdeki iki yılda inovasyonun öneminin artacağını düşünüyor.

—  Kurumların yüzde 62’si bir iş sürecinde verimliliği arttırmak için o süreçle ilgili uygulamaları birbirine entegre etmeye odaklanmış durumda. ABD’de ise farklı bir yaklaşım söz konusu: ABD şirketlerinin yüzde 59’u, farklı iş süreçlerindeki farklı uygulamaların genel iş akışında birbiriyle uyumlu çalışmasını sağlamaya odaklanıyor.

Avrupa’daki kurumlara göre mevcut uygulamaları uyumluluk, entegrasyon ve konsolidasyon açısından geliştirmek ve yeni entegre uygulamalar tasarlamak uygulama yaşam döngüsünün en zor ayağını oluşturuyor.

Mobil teknolojilerle katma değer

Kurumlar önümüzdeki yıl mobilitenin öneminin artacağına inanıyor.
—  Avrupa kıtasındaki kurumların yüzde 58’i katma değer yaratmak için mobiliteden yararlanıyor.

—  Yüzde 29’u ise mobil cihazların kullanımı ve veri merkezine entegrasyonunun çok önemli olduğunu düşünüyor.

Yazılım uygulamalarını inovasyon amacıyla dönüştürmede, sanallaştırma destekli HP Bütünleşik Altyapı çözümleri gibi çevik mimariler kullanılıyor. Avrupa’da kurumların yüzde 47’si çevik mimarilere dayalı yazılım inovasyonuna yönelmelerinin asıl nedeni olarak mobiliteyi gösteriyor. ABD ve Asya’da ise farklı bir eğilim görülüyor. Bu bölgelerde yüzde 62 ile uygulama modernizasyonu öne çıkıyor.

Avrupa’da farklı iş süreçlerine yönelik farklı uygulamaların birbiriyle uyumluluğunu sağlama çabaları yüzde 46’da sınırlı kalıyor. ABD ile Asya kıtası ise uygulama yönetim süreçleri, test yöntemleri ve yazılım geliştirme gibi uygulama yaşam döngüsü çözümlerine odaklanıyor. (Örneğin HP ALM 11).

Araştırmada mobilite ve uygulama entegrasyonunda kurumların yarıdan fazlası bu hedefi gerçekleştirmek için gereken yeterliliğe sahip olmadığını düşünüyor. Mobilite inovasyonunu tek başına yürütebileceğine inanan kurumların oranı ise yüzde 47 ile sınırlı. Buna karşılık uygulama entegrasyonunda aynı güveni gösterebilen kurumların oranı yüzde 33.

Araştırma sonuçları HP Kurumsal Hizmetler kapsamındaki danışmanlık hizmetlerinin önemini gösteriyor. Buna rağmen kurumların sadece yüzde 40’ı (o da mobil yazılım geliştirmeyle sınırlı olmak üzere) çözüm ortaklarından bu tür danışmanlık hizmetleri alıyor. Uygulama entegrasyonunda çözüm ortaklarından hizmet alan kurumların oranı ise yine yazılım geliştirmeyle sınırlı olmak üzere yüzde 47.

Metodoloji

Coleman Parkes Research araştırması EMEA bölgesini kapsıyor. Mart-Nisan 2011 verilerine dayanan araştırmaya bilgi teknoloji direktörleri ve diğer üst düzey BT yöneticilerinden 134 kişi katıldı. EMEA bölgesindeki katılımcılar Almanya, İspanya ve İngiltere’den seçildi. ABD, Avustralya ve Japonya’yı temsil eden Asya-Pasifik grubunda ise 400 katılımcı görüş bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları