04 Ağustos 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yayıncılık, Kablo ve Uydu Fuarı Açıldı
23 Kasım 2007 Cuma 12:10

Yayıncılık, Kablo ve Uydu Fuarı Açıldı

Uydu, yayıncılık ve kablo sektörlerindeki profesyonellerin buluşma noktası olan Broadcast, Cable & Satellite Fuar ve Konferansı törenle açıldı. İstanbul

CeBIT’in dünya çapında etkinliklerinden biri olan Broadcast, Cable & Satellite- a CeBIT event – uydu, kablo ve yayıncılık sektörlerinde, uluslar arası platformlardaki büyük oyuncuları bir araya getiriyor.

Fuarın açılış konuşmasında yer alan Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, “T3A Uydusu’nun 2008’in ilk çeyreğinde uzayda yerini alacağı belirtti. Dalbay, “Kablo alt yapısını dijital seviyeye çıkararak e-devlet e-lojistik, uydudan konumlama alanlarında çalışan firmaları yakından takip ediyoruz. Öte yandan e-devlet projesi sosyal bir dönüşüm projesidir. Yaşamımızın büyük bir kısmı dijital dünyaya taşınacak” dedi.

Hannover Messe International İstanbul Genel Müdürü Dennis Smith bölgedeki dijital bilgi konusunda yaygın talep olması ve bu talebin giderek artmasının heyecan verici olduğunu belirtti. Smith ayrıca 511 firmanın ve 28 ülkenin temsil edildiği fuara 14 bini aşkın ziyaretçi beklediklerini kaydetti.

Smith’in ardından kürsüye gelen Kesim, AB komisyonu kararıyla sayısal yayıncılığa geçileceğini belirtirken, bu platformda oluşturulan sinerjinin sektörün gelişimi ve dünyadaki gelişmeleri takip etmek açısından kararlılığın göstergesi olduğunu vurguladı. Teknolojide yalnızca hız ve güvenlik unsurları için çaba harcanırken, içerik zenginliği konusuna yeteri kadar önem verilmediğini kaydeden Keskin ayrıca “Geniş bant teknolojisinin alt yapı eksikliği sebebiyle Türkiye’de yeteri kadar yaygın değildir ve bu konudaki yatırımların hızlandırılması gerekiyor” dedi.

Türksat’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen fuar, uydu teknolojileri ve yayıncılıkta geniş kitleleri etkileyecek yeni eğilimlerin paylaşılacağı konferans ve panellerle zenginleşecek. Konferans programının önemli başlıkları arasında uydu alanında;

Türksat tarafından sunulacak “Yeni Uydu TA Yetenekleri ve Türksat’ın Uydu ve Uzay Teknolojilerine Yönelik Hedefleri”,

Global V-Sat Forum tarafından sunulacak”Global Uydu Endüstrisinin Durumu: Trendler, Fırsatlar ve Rekabet” adlı sunumlar da yer alacak.

Yayın teknolojileri ve sayısal televizyon uygulamaları oturumlarında yer alacak bazı konular ise TRT tarafından yapılacak “Türkiye’de DVB-T Uygulamaları” ve Merih Video / Narrowstep’ten Dilip Shuka tarafından gerçekleştirilecek “Reklam ve IPTV / Internet TV İlişkisi”, Türek Telekom tarafından sunulacak “IPTV Mimarisi, Servisleri ve Türkiye’deki Uygulamaları” şeklinde olacak.

Sunumların yanı sıra 25 Kasım Cumartesi gerçekleştirilecek olan “Türkiye ve Dünyada IPTV Gereksinimi, Uygulamaları, Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu panelde konuşmacı olarak yer alan Anadolu Üniversitesi, RTÜK, Türk Telekom, TRT ve Turkcell yetkilileri, panelin ardından ortak bir bildiri yayımlayarak yayınıcılık sektörünün tüm ilgilileri ile paylaşacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları