27 Temmuz 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YASAD, Savunmada Bilişim Konferansına Katıldı
19 Şubat 2012 Pazar 20:28

YASAD, Savunmada Bilişim Konferansı'na Katıldı

YASAD, geçtiğimiz hafta Ankara’da gerçekleşen Savunmada Bilişim Konferansı’na katılarak savunma sektöründe bilişim teknolojilerinin önemine vurgu yaptı.

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD), Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM)’nin ev sahipliğinde ve Interpromedya organizasyonunda 7 Şubat Salı günü gerçekleştirilen “Savunmada Bilişim Konferansı”na katıldı. Etkinliğin açılış konuşmacıları arasında yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, konuşmasında Türkiye’nin iletişim teknolojilerini kullanma konusunda birçok Avrupa ülkesinden önde olduğunu belirtti. Acarer, ayrıca, siber güvenlik konusunun ülke genelinde çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu alanın sektörel anlamda ağırlık verilmesi gereken noktalardan biri olduğunu ifade etti.

Konferansta konuşma yapan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar da bilişim sektörü ile işbirliğine çok önem verdiklerini belirtti. Ayrıca, savunma sektörünün bilişimin kullanılması anlamında stratejik bir sektör olduğunu da vurgulayan Bayar, bu sektörde yazılım yeteneklerinin daha da yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

SSM önderliğinde yazılım ve savunma sanayicileri işbirliğinde bir ekosistemin geliştirilmesi gerektiği de Bayar’ın konuşmasının öne çıkan başlıkları arasında yer aldı. Konferansta bahsi geçen önemli bir diğer konu başlığı da, birbirlerinin gelişimini destekleyen iki sektör olarak yoğun bir yakınsama içerisinde bulunan savunma ve bilişim sektörlerinin birlikteliğinin ve işbirliğinin, ürüne ve markaya dönüşmesinin gerekliliği oldu.

“Savunma Teknolojilerinin ve Sektörün Gelişiminde Bilişimin Önemi” isimli paneldeki konuşmacılar arasında yer alan YASAD Başkanı Doğan Ufuk Güneş de konuşmasında, savunma sektörüyle bilişim ve yazılım dünyasının bir araya getirilmesinin önemini aktararak, YASAD’ın bu konuda yeni işbirlikleri kurmaya ve var olanlarla birlikte bunları geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdüreceğini belirti.

Konuşmasında bu yıl 20. yılını kutlayacak YASAD ve üyesi yazılım firmaları hakkında bilgi veren Güneş, yerli yazılım firmalarının kendini her alanda ispat ettiklerini belirterek, artık savunma sektöründe de başarı kazanma arzusunda olduklarını söyledi. Yerli yazılım sanayi olarak kamu ihalelerinde pozitif ayrımcılık beklediklerini de sözlerine ekleyen Güneş, ancak bu sayede, savunma gibi bilişimde yaşanan gelişmelerin yakından takip edilmesini gerektiren bir alanda ilerlemenin daha da kolaylaşacağına vurgu yaptı.

YASAD Başkanı Doğan Güneş, konuşmasının son bölümünde, hem dünyada hem de ülkemizde savunma alanındaki bilişim yazılım sistemlerinin gittikçe artan önemine işaret etti. Bu doğrultuda, Yazılım Sanayicileri Derneği’nin sorumluluğunun daha da arttığını belirten Güneş, sözlerine şunları ekledi: “Bir taraftan savunma sanayimizdeki projelerle doğru çözüm platformlarını buluşturarak ülke genelinde başarı hikayeleri yaratırken, diğer yandan Savunma Sanayi Müsteşarlığımız önderliğinde sektör STK’larıyla birlikte yetkin yazılım firmalarımız ve ekiplerimizin yeteneklerini savunma bilişimine odaklayabilecekleri bir ekosistem oluşturmayı amaçlıyoruz. Böylece yazılım sanayimizi bu alanda küresel başarılara taşımayı hedefliyoruz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları