18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaratıcı Ekonomiye Destek, İzmirde
22 Şubat 2012 Çarşamba 21:00

Yaratıcı Ekonomiye Destek, İzmir'de

TTNET, hayata geçirdiği Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinin 2012 programını İzmir’de başlattı.

Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET, yaratıcı ekonomi kavramından yola çıkarak hayata geçirdiği Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinin 2012 programını, 22 Şubat’ta İzmir’de başlattı.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı himayelerinde başlatılan projenin Gediz Üniversitesi’nde gerçekleşen açılışına, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve eğitim alacak gençler katıldı.

Gediz Üniversitesi Menemen Kampüsü’nde verilecek eğitimlerden İzmir ve yakın iller; Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Uşak, Balıkesir, Burdur ve Antalya’dan başvuru yapan 100 yetenekli genç yararlanacak. Eğitimler 24 Şubat’a kadar devam edecek.

Projenin açılışında konuşan T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; “Yeni çağları açan da büyük medeniyetleri yükselten de her zaman teknolojik değişim ve inovasyonlar olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu durumun önemini görmüş ve gelişim konusunda büyük adımlar atmaya başlamıştır” dedi. Küreselleşme kavramının gelişiminde önemli etkenlerden olan bilişim ve haberleşme teknolojileri ile ilgili yeniliklerin, ekonomik ve sosyal yaşamın her alanını ve toplumun tüm kesimlerini çeşitli yönlerden etkilediğine dikkat çeken Bakan Yıldırım; bu gelişmelerin, “Bilgi Toplumu”na dönüşüm sürecinde önemli yere sahip olduğunu belirtti. Yıldırım; “T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak, ülke ekonomisine güç verecek yeni ekonomi alanlarını tanıtma ve bu alanda kalifiye elemanların yetişmesine katkı sağlama yolunda destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım; Türkiye’nin, 2023 hedefiyle bir yandan bilgi üreten, diğer yandan ürettiği bilgiyi ticarileştiren ve yurtdışına ihraç eden bir yapıya kavuşmak üzere yola çıktığını vurgularken;
“Üç kıtayı birleştiren Türkiye, şimdi de iletişimde üç kıtayı birbirine bağlayan bir konumda bulunmaktadır. Ülkemiz; Avrupa, Afrika ve Asya’nın kesişme noktasında, bilginin toplanıp dağıtılacağı önemli bir merkez haline gelmektedir. Dünyada artık bilgiye sahip olan, bilgiyi kullanan ve bilgiyi paylaşan ülkeler öne çıkıyor. Bu nedenle gençlerimize ve geleceğimize yatırım yapmayı hükümet olarak öncelikli görev olarak belirledik. Çünkü gelecek; bilişimle, gençlerimizle şekillenecek” dedi.

YARATICI EKONOMİYİ SAHİPLENİYORUZ; YILSONUNA KADAR 10 İLDE, 1000 GENCİMİZE ULAŞACAĞIZ
TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz açılış konuşmasında projeyle ilgili olarak “Başarılı ekonomiler yaratıcı sektörlerin omzunda yükselir. Bu bilinçle başlattığımız Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek Projesinin 2011 programında, gençlerimizin yeteneklerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyacakları bir platforma sahip olduklarında, başarılı projeler üretebileceklerine şahit olmak bizi çok umutlandırdı. TTNET olarak yaratıcı ekonomi kavramını sahiplenerek, gençlerimize bu konuda vizyon sağlamayı amaçlıyoruz. Bu heyecanla 2012 uygulamasını İzmir’de de başlattık. 100 yetenekli gencimizi yaratıcı ekonomi kavramı ile tanıştıracağız. 3 günlük eğitimlerin sonunda ise gençlerimizin bu alanda ekonomiye artı değer katacak üretken aktörler olma yolunda kapasitelerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Yılsonuna kadar 10 ilde 1000 gencimize ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Tahsin Yılmaz, TTNET’in Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesi ile gençlere bilişim dünyasındaki yeni istihdam alanları ve iş fırsatlarını tanıtmayı amaçladıklarını belirtti.

Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesinin 2012 yılı program açılışına ev sahipliği yapan Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ise; “Genç yetenekleri desteklemek amacıyla hayata geçirilen bu önemli projenin 2012 açılışına ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Yaratıcılığa ve yeteneklere fırsat veren, yeni buluşlara öncülük eden uluslararası standartlarda bir bilim kurumu modeliyle kurulduk. Yeniliklere, gelişime, araştırmaya ve teknolojiye açık bir üniversiteyiz. Bilişim sektörüne ve geleceğe yönelik çok değerli bir proje olan, üniversitemizin misyonuyla birebir örtüşen Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek bizim için büyük önem taşıyor. Gediz Üniversitesi’nde eğitim alacak gençlerimize başarılar diliyorum, yeteneklerinin ekonomiye kazandırılmasıyla ülkemizin büyük kazançlar elde edeceğine inanıyorum” dedi.
Açılışın ardından, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan moderatörlüğünde düzenlenen panelde, iş ve sanat dünyasından profesyoneller sunum yaptı.

Panele katılan profesyoneller arasında Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat, Lab-X Kurucu Ortağı Ulvi Sami, Promoqube Strateji Direktörü Can Sungur, TTNET İş Geliştirme Direktörü Murat Eren, Massachusetts Institute of Technology Enterprise Forum Türkiye Başkanı Selçuk Kiper ve Müzisyen Bedük yer aldı. Panelde Dijital İçerik Üretimi eğitmeni, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ulvi Yaman,  Dijital İçerik Sunumu eğitmeni, Dna360 Kurucu Ortağı  Atilla Koç ve Ticaretin Elektronikleşmesi eğitmeni, Usishi Kurucu Ortağı Fatih Soydan da yer aldı.

PROJE 2012’DE TÜRKİYE’NİN 81 İLİNE ERİŞECEK
Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesinin 2012 yılı uygulaması İzmir’den sonra Eskişehir, Adana, Erzurum, Ankara, Diyarbakır, Trabzon, Kayseri, Samsun ve İstanbul’da devam edecek. Böylece, Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesi 2012’de Türkiye’nin 81 iline erişecek.

Eğitim programlarından yararlanmak isteyen 18–30 yaş aralığındaki, asgari orta derece İngilizce dil bilgisine sahip her genç yaraticiekonomiyedestek.com sitesinden başvuru yapabilecek.
Gençler, 3 günlük eğitim programında; Bilişim sektöründe tespit edilen ihtiyaç alanları dahilinde Dijital İçerik Üretimi, Dijital İçerik Sunumu, ve Ticaretin Elektronikleşmesi alanlarında eğitim alacaklar. Ayrıca tüm katılımcılar İş Geliştirme ve Girişimcilik konulu ortak eğitim alacaklar. Katılımcılar eğitim sürecinde; Yaratıcı ekonomi ve yaratıcı ekonominin sunduğu fırsatlar konusunda bilgi edinecekler ve düzenlenecek panellerde iş dünyasının önemli isimleri ile buluşacaklar.
Ayrıca dünyanın en saygın üniversitelerinden olan Massachusetts Institute of Technology (MIT) Entreprise Forum Türkiye tarafından verilecek Girişimcilik eğitimleri ile etkin birer üretici olarak ekonomiye değer katma yönünde kapasitelerini geliştirme fırsatı da bulacaklar. Katılımcılar, eğitimler sonunda MIT Katılım Sertifikası alacaklar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları