17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yapı Meslek Lisesinin Temelleri Atıldı
30 Nisan 2008 Çarşamba 14:06

Yapı Meslek Lisesi'nin Temelleri Atıldı

TÇMB'nin 50'nci kuruluş yılı kapsamında yaptırdığı TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi'nin tmelleri atıldı.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği"nin (TÇMB), 50"nci kuruluş yılı kapsamında yaptırdığı ve Türkiye"de bir başka örneği olmayan TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi"nin temelleri, 29 Nisan 2008"de gerçekleştirilen bir törenle atıldı. Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Dinç ve TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili"nin birlikte katıldıkları tören 29 Nisan 2008 günü, İstanbul Küçükbakkalköy"de gerçekleştirildi. TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Adnan İğnebekçili törende yaptığı konuşmada, "Bugün temelini birlikte atacağımız TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi uygulaması bizim için de bir ilktir. Birlik ve üyelerimizin imkânları çerçevesinde benzeri projeleri, önümüzdeki yıllarda başka şehirlerimizde sürdürme arzusundayız. Ülkemizin ilk çimento yapı meslek lisesi olacak bu okulumuzun toplam inşaat alanı 12 bin metrekarenin üzerinde ve proje maliyetinin 8 milyon YTL"nin üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. Mimarı tasarım aşamasından uygulamaya kadar, çimento ve betonun seçkin özelliklerinin ön plana çıkartılacağı bu yapının, son derece özgün bir yapı meslek lisesi projesi olacağını ümid ediyoruz. Ayrıca, okulumuzda verilecek eğitimin diğer yapı meslek liselerine de örnek teşkil edecek düzeyde olması için, Birlik ve sektör olarak desteklerimizi okulun açılışından sonra, eğitim aşamasında da sürdürme düşüncesindeyiz" dedi.

TÇMB, çimento sektörünün ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların yetişmesi, sektörün gençlere daha fazla iş imkanı sağlayabilmesi için eğitimle ilgili birçok çalışma sürdürüyor. Mesleki eğitimlerin yanı sıra ODTÜ"de gerçekleştirilen Çimento Mühendisliği Yüksek Lisans Programı"ndan sonra, Birlik şimdi de lise çağındaki gençlere yöneliyor. Türkiye"de bir ilk olan TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi, bu sektörde çalışmak isteyen gençler için yeni bir fırsat sunuyor. Çimento, beton ve inşaat alanlarında eğitimin yanı sıra yabancı dil derslerinin de verileceği TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi, 4 yıllık bir meslek lisesi statüsünde olacak.

510 öğrenci kapasitesi ve 12 bin metrekarenin üzerine yayılan yerleşkesiyle "TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi"nin bünyesinde idari bölümlerin dışında; 17 adet sınıf, yabancı dil ve bilgisayar laboratuvarları, müzik ve resim sınıfları, bilgi işlem merkezi, çimento ve beton uygulama atölyelerinin de dâhil olduğu 10 adet atölye, kütüphane, yemekhane ve kantin bulunuyor. Uluslararası standartlara uygun bir kapalı spor salonu ve 400 kişilik bir konferans salonu ile müdür ve müdür yardımcıları için lojmanlar da yerleşke içerisinde yer alıyor. Okul kompleksinde engelli öğrenci ve öğretmenlerin hareket rahatlığı da dikkate alınıyor. TÇMB"nin İstanbul Valiliği ile imzaladığı 26.06.2007 tarih ve 07/18 sayılı Protokol uyarınca yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı"na devredeceği TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi, Bakanlıkça tahsis edilen İstanbul Anadolu Yakası, Kadıköy, 4. Bölge, Küçükbakkalköy Mahallesi 3325 Ada, 1 Parsel"deki arsada inşa ediliyor. Tepe İnşaat Sanayi AŞ tarafından gerçekleştirilecek olan inşaatın 30 Haziran 2009 tarihinde tamamlanması ve TÇMB Çimento Yapı Meslek Lisesi"nin 2009-2010 öğretim yılında eğitime başlaması hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları