18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yapı Bilgi Sistemi Yeni Sürüm ArchiCAD 16
10 Mayıs 2012 Perşembe 12:45

Yapı Bilgi Sistemi Yeni Sürüm ArchiCAD 16

Dünyanın önde gelen mimar ve tasarımcılarının kullandığı 3D tasarım yazılımı ArchiCAD, yeni sürümünde zengin bir bileşen arşiviyle geliyor.

Bir yapının tasarım döngüsünü tüm detaylarıyla adım adım takip etmeye yarayan ve ilgili yazılım bileşenlerini sunan Yapı Bilgi Sistemi (BIM) ile ArchiCAD 16  Haziran 2012 itibarıyla, Türkiye’nin dijital yaşam koçu Bilkom güvencesiyle kullanıcılarla buluşuyor. ArchiCAD 16, içerdiği enerji değerlendirme özelliği ile bugüne dek geliştirilen en çevreci BIM çözümünü oluşturuyor.

Mimar ve tasarımcıların ufkunu açan yazılımlarıyla tanınan Graphisoft’un bayrak yazılımı ArchiCAD yenilendi. Önümüzdeki haziran ayında pazarda olması beklenen yeni sürüm ArchiCAD 16, bulut, PC ve mobil cihazlardaki entegrasyon becerilerinin yanı sıra yepyeni Yapı Bilgi Sistemi (BIM - Building Information Management) yazılım bileşenleriyle cazibe merkezi olacak. Türkiye’nin dijital yaşam koçu Bilkom’un hizmet güvencesi ile pazara sunduğu ArchiCAD 16, tasarımcının düşündüğü herhangi bir şekli hayata geçirme konusunda üstün modelleme yetkinlikleriyle dikkat çekiyor.

MORPH olarak adlandırılan yeni yazılım aracıyla bu yeni sürüm, popüler modelleme tekniklerinin yanı sıra sezgisel bir yaklaşımla tasarımcı veya mimarın nasıl bir şekil tasarlamak istediğini anlıyor ve ona yardımcı olan araçları kendisine sunuyor.

Yapı Bilgi Sistemi bileşenleri bulutta: BIMcomponents.com

ArchiCAD 16, yeni modelleme özelliklerinin yanı sıra, bulut bilişimin olanaklarını da kullanıcısına sunuyor. ArchiCAD’in bulut ortamındaki zengin BIM bileşen veritabanı kullanıcılara, ihtiyaçlarına en uygun BIM yazılım bileşenlerini araştırma, bulma ve indirip yazılımlarına kurma imkanı veriyor. BIMcomponents.com adresinde yer alan portal, yükleme ve  üzerinde çalışma özellikleri ile bir paylaşım platformu da oluşturuyor.

Yapı Bilgi Sistemi ile bağlantılı iş akışları ve EcoDesigner gibi entegre çözümleri ile birlikte tasarım sürecinin tamamına hakim olma imkanı sunan ArchiCAD 16, mimarlık ofisleri ve yenilikçi tasarım ortamları için ideal bir platform olarak öne çıkıyor.

Çevreye duyarlı mimari yaklaşımların ve yeşil binaların yaygınlık kazandığı şu günlerde ArchiCAD 16’nın mimarların sağ kolu olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Sürdürülebilir tasarım ortamlarının lider yazılım teknolojisi ArchiCAD 16 aynı zamanda farklı projelerden ve uygulama ortamlarından veri alış verişini desteklediği gibi farklı platformlar arasında entegrasyon ve beraber çalışma (collaboration) becerileriyle de dikkat çekiyor.

Yapı Bilgi Sistemi’ne entegre Eco Designer ise artık bir bileşen olmanın çok ötesinde ArchiCAD 16’nin yazılım çekirdeğine gömülü olarak geliyor. Enerji standartlarına uyumlu tasarımlarda mimarlara yol gösteren EcoDesigner, LEED gibi yaygın standartları destekleyerek enerji dostu ve çevreci yapılar için tasarımcıya çok güçlü bir araç sunuyor.

Öğrenmesi kolay

Graphisoft’un bayrak yazılımı ArchiCAD 16, yazılım mimarisindeki binlerce GDL nesnesi sayesinde tasarımcıya sıradan bir CAD ve BIM (Yapı Bilgi Sistemi) çözümünden çok daha geniş bir ufuk sağlıyor.

Farklı dosya formatlarına destek

ArhciCAD 16, mevcut Yapı Bilgi Sistemi sunucuları ile (BIM Server) çalışırken son derece güvenli ve paylaşımlı bir altyapı sunuyor. Ayrıca yazılım, uluslararası standart IFC formatında çıkış vererek Yapı Bilgi Sistemi’ndeki açıklık kavramını ve esnek çalışma platformlarını destekliyor. IFC, Yapı Bilgi Sistemi’ni besleyen farklı mimari yazılımların birlikte çalışabilirliğini destekleyen uluslararası bir standart olarak bu sektörde yaygın şekilde kullanılıyor.

Mimari projeler genelde çok fazla paydaşı olan işlerdir. Mülk sahibinden müteahhide, kamu otoritelerinden malzeme sağlayıcılara kadar birçok paydaş projeyle ilgili olabilir. İşte bu noktada ArchiCAD 16, kullanıcısına tasarımların paylaşımı için zengin seçenekler sunuyor.  Örneğin, Graphisoft BIMx adı verilen özel bir yazılım sayesinde iPad ve iPhone kullanan mimarlar, kendi projelerini tablet ve cep telefonlarında taşıyabiliyor, mobil cihazlar veya ilgili web sayfaları üzerinden diğerleriyle paylaşabiliyorlar.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları