20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaştan Meslek Örgütlerine Çağrı
30 Temmuz 2007 Pazartesi 15:38

Yalçıntaş'tan Meslek Örgütlerine Çağrı

İstanbul Ticaret Odası meslek örgütlerini Avrupa’daki şemsiye örgütlere üye olmaya çağırdı.

Türkiye, Gümrük Birliği üyesi ve Avrupa Birliği’ne (AB) tam üyelik için müzakere aşamasında bir ülke olarak, AB’ye uyum kapsamında müktesebatın büyük bir kısmını uygulamakla yükümlü. Dolayısıyla AB’de her gün alınan kararlar ve değişen mevzuat, Türkiye’deki iş yapma şekillerini değiştiriyor. Peki bundan en çok etkilenen kesim olan iş dünyamızın bu değişikliklerde söz hakkına sahip olması mümkün mü?

İstanbul Ticaret Odası (İTO), bu konuda bir çalışma başlattı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, ülkemizdeki meslek örgütlerine Avrupa düzeyindeki şemsiye örgütlere üye olmaları çağrısında bulunarak, bunun hem kendi sektörleri hem de Türkiye’nin Avrupa’daki temsili açısından önemli olacağını vurguladı.

AB’de karar alma mekanizmasına değinen Başkan Yalçıntaş, Avrupa Komisyonu’nun bir yasa taslağı sunmadan önce gündemden haberdar olmak ve sorunları en uygun şekilde çözecek yasayı hazırlayabilmek amacıyla çeşitli sivil örgütlerle iletişim içinde çalıştığını kaydetti. Yalçıntaş, bu şeffaf karar alma mekanizması kapsamında da “şemsiye meslek örgütleri”nin kendi sektörleri ile ilgili kararlar alınırken fikirlerine danışılan önemli sosyal paydaşlar olduğunu belirtti.

Bu danışma sürecinde baskı gruplarının önemli rol oynadığını ve sektör temsilcilerimizin sektörel çıkarlarını korumak ve bunları iş işten geçmeden yasalara yansıtmak için, Avrupa düzeyinde örgütlenen şemsiye meslek örgütlerine üye olmaları gerektiğini vurgulayan Yalçıntaş, İTO’nun bu konuda başlattığı çalışmayı şöyle anlattı:

“Odamız tarafından Avrupa’da resmi kurumlar nezdinde akredite olmuş şemsiye kuruluşlar hakkında yapılan araştırmada, Türk üyeye sahip olan şemsiye kuruluş sayısının oldukça düşük olduğunu gördük. Bu da ülkemizin çeşitli alanlardaki mevzuatın oluşturulması aşamasında yeterince söz hakkına sahip olmaması demektir. Bu nedenle ülkemizdeki meslek örgütlerini Avrupa’daki meslektaş örgütlere üye olmaya teşvik etmek amacıyla bir çalışma başlattık. İlk olarak Avrupa’daki şemsiye örgütleri ve Türk meslek kuruluşlarını konularının uygunluğunu baz alarak eşleştirerek bir veri tabanı oluşturduk. Buna göre ülkemizdeki kuruluşların üye olabileceği şemsiye örgütleri belirledik. Sonra bu örgütlerin bilgilerini ve üyeliğin faydalarını belirten bir yazıyı bu kuruluşlarımıza gönderdik. Umarız bu kuruluşlar konunun önemine dikkat eder ve bu örgütlere bir an önce üye olurlar. Böylece ülke ve iş alemi olarak artık AB’nin karar alma süreçlerinde yer alırız.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları