25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaştan Küresel Kriz Değerlendirmesi
14 Ekim 2008 Salı 13:01

Yalçıntaş'tan Küresel Kriz Değerlendirmesi

ASCAME ve İTO Başkanı Yalçıntaş, 13 Ekim 2008'de Brüksel'de düzenlenen.Global Chamber Platform'un yıllık toplantısına katıldı.

Çin"den İran"a, Güney Amerika"dan Körfez ülkelerine kadar çok geniş bir yelpazede üyelere sahip olan Global Chamber Platform"un (GCP-Global Oda Platformu) yıllık toplantısı 13 Ekim 2008"de Brüksel"de düzenlendi.

Dünyanın önde gelen birlik ve meslek örgütlerinin bir araya geldiği toplantıya İstanbul Ticaret Odası Başkanı (İTO) Murat Yalçıntaş, 22 ülkeden 200 odayı temsil eden Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Başkanı sıfatıyla katıldı.

Başkan Yalçıntaş, toplantıda küresel mali krizden Akdeniz Bölgesi"nin nasıl etkilendiğini anlattı. Yalçıntaş, bu kapsamda Akdeniz Bölgesi"nin kuzeyi ve güneyi arasındaki farklılıklara değindi ve kuzeye göre daha az gelişmiş olan güney ülkelerinin bu krizden henüz ABD ve AB kadar etkilenmediğini söyledi. Yalçıntaş, güney ülkelerini bekleyen en büyük riskin, finansal daralmanın bu ülkelerin reel sektörlerini ve iç taleplerini olumsuz etkilemesi olacağına işaret etti.

Krize Karşı Öneriler
Global Chamber Platform"a üye olan Rusya Odalar Birliği, Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği, Çin Uluslararası Ticaret Geliştirme Örgütü, Latin-Amerika Sanayi Birliği, İran Ticaret Odaları Birliği, İbero-Amerikan Ticaret Odaları Birliği, ABD Ticaret Odaları Birliği, Avrupa Odalar Birliği ve ASCAME"nin temsilcilerinin katıldığı toplantıda üyeler ekonomik krize karşı çözüm önerilerinde bulundular.

Bu öneriler arasında; IMF, G-7 gibi kurumların daha global hale getirilmesi, bankalararası para transferlerinin kolaylaştırılması ve ülkelerin kendi kabuklarından sıyrılıp daha çok uluslararası işbirliklerine girmesi gibi konular öne çıktı.

Toplantıda ayrıca, tüm bu birlikler tarafından yapılan "Global Ekonomik Anket" sonuçları da açıklandı ve değerlendirildi. Buna göre global ekonomiye yönelik tehditler arasında ilk sırayı finansal kriz alırken, global politik istikrarsızlık ve yüksek petrol fiyatları diğer tehditler olarak sıralandı.

Anket katılımcıları ABD ve Avrupa Birliği"nde yüzde 0 ile 2 oranında büyüme beklerken, büyüme beklentisinin en yüksek olduğu bölge yüzde 5 ile Çin. Akdeniz ülkeleri ve Körfez ülkelerinde ise yüzde 0 ile 5 büyüme bekleniyor.

İşsizlik oranı beklentileri ise Kanada, ABD, Akdeniz ülkeleri ve Çin"de yüzde 6-8 olurken; Çin, Rusya ve Avustralya"da tahminler yüzde 3 ile 6, Latin Amerika ve Körfez ülkelerinde ise yüzde 8 ile 10 aralığında.

Aynı ankete göre Körfez, AB ve Latin Amerika ülkeler petrol fiyatlarının 100 doların altında seyredeceğini öngörürken, Kanada, ABD, Akdeniz ülkeleri ve Çin"e göre fiyatlar 100 ile 200 dolar arasında gerçekleşecek.

Krize Karşı Siyasi İrade Gösterilmesi Şart
Toplantıda daha sonra AB Komisyonu Ticaret Genel Müdürü David O"Sullivan, ekonomik kriz sonrası yapılması gerekenleri anlattı. Krize karşı çözüm üretilmesi için ciddi bir siyasi irade gerektiğini söyleyen O"Sullivan, bu iradenin ABD, Hindistan ve AB"deki seçimler nedeniyle beklenen düzeyde olamadığını belirtti.

O"Sullivan, global yönetişimde başarılı olmanın anahtarının ticaret olduğunu, önce ticaret konularında uzlaşma sağlayarak küresel uzlaşma yapısı oluşturmak gerektiğini, dünyanın karşılaştığı ortak sorunların ancak böylece çözülebileceğini söyledi. Genel Müdür David O"Sullivan, bu öğrenme sürecinde Çin, Hindistan ve diğer önemli aktörlerin de mutlaka sürece dahil edilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

AB Komisyonu Enerji ve Ulaştırma Genel Müdürü Marjeta Jager da enerji tehditleri ve AB"nin enerji politikalarına değindi. Enerji konusunun AB"nin en önemli önceliklerinden biri olduğunu söyleyen Jager, ortak bir enerji politikası sayesinde dünyada güçlü bir konuma geldiklerini söyledi.

Jager, AB"nin enerji konusunda önümüzdeki dönemlerde önceliğinin enerji altyapı yatırımları olacağını, enerji üreten ve tüketen ülkeler arasında işbirliğinin artırılacağını söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları