17 Ekim 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaştan  Ekonomi Değerlendirmesi
24 Ocak 2008 Perşembe 11:56

Yalçıntaş'tan Ekonomi Değerlendirmesi

İTO Başkanı Yalçıntaş küresel piyasalardaki ekonomik dalgalanmayı değerlendirdi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, ABD kaynaklı ve giderek küreselleşen ekonomik dalgalanmayı Türkiye’nin güçlü ve kârlı bir finans piyasasının yanı sıra yeterli döviz kaynakları ile en az zararla atlatacağına inandığını söyledi. Yalçıntaş, yaşanan son krizin, global para sisteminin parçası olan Türkiye’nin ülke bazında para politikası uygulamasının artık yeterli olmadığını gösterdiğini söyledi.

Yabancı yatırımcıların risk üstlenmekten kaçınarak, likit kalmak istemelerinin önümüzdeki aylarda da devam edebileceğinin altını çizen Başkan Yalçıntaş, “Ancak petrol ihracatçısı ve Uzakdoğu ülkelerinde biriken kaynaklar yeni yatırım sahaları aramak zorundadır. Türkiye Batı ülkelerindeki mali krizi bu bakımdan bir fırsat olarak da değerlendirebilmelidir” dedi.

İTO Başkanı Yalçıntaş, global dalgalanmanın mortgage sistemi derin olan ülkeleri vurduğunu, Türkiye’deki etkilenmenin ise ülkemizde yatırım yapan uluslararası fonların diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de pozisyon değişikliğine giderek likit kalma tercihlerinden kaynaklandığını söyledi.

Krizin kısa bir dalgalanma olmayıp, etkilerinin önümüzdeki aylarda da aralıklı da olsa sürmeye devam edeceğini vurgulayan Yalçıntaş, “ABD ekonomisinde durgunluk sürecinin başlama ihtimali, Türkiye için dış piyasa imkanlarını çeşitlendirmesinin önemini artırmıştır” diye konuştu.

Başkan Yalçıntaş, şöyle devam etti: “Türkiye bugün global para sisteminin bir parçası olmuştur ve bu sistem fayda ve riskleri birlikte içermektedir. Para politikalarının artık ülke bazında değil, global ilişkiler çerçevesinde yürütülüp değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durum Merkez ve kamu bankalarının yanı sıra, büyük ölçüde yabancı fon kullanan özel sektör için de bir zorunluluk haline gelmiştir.”

Asya ve Körfez'de 2 Trilyon Dolar Güvenli Liman Arayacak

Yalçıntaş, global piyasalardaki mevcut çalkantıya rağmen, yerli ve yabancı yatırımcıların Türk hisse senetlerinden Hazine kağıtlarına geçerek Türkiye’ye olan güvenlerini teyit ettiklerini, döviz kurlarında ve Hazine kağıtlarının faiz seviyelerinde makul bir bant içerisinde hareketin, Türkiye’nin cazibesinin bir göstergesi olduğunu da ifade etti.

Asya ve Körfez ekonomilerinde 2 trilyon dolara ulaşan yatırım fonları bulunduğuna işaret eden Yalçıntaş, bu paranın küresel dalgalanma sürecinde güvenilir liman arayacağını vurguladı. Yalçıntaş, “Türkiye proaktif bir ekonomi ve ticari diplomasi ile söz konusu yatırım fonlarıyla yakın bir diyalog oluşturmalı. Bu ülkemiz açısından doğrudan yatırımlar boyutunda sürdürülebilir kaynak girişini destekleyecektir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları