20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaştan Balıkçılık Sektörü Görüşü
01 Eylül 2007 Cumartesi 11:49

Yalçıntaş'tan Balıkçılık Sektörü Görüşü

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni balık av sezonuyla ilgili açıklama yaptı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, 1 Eylül’de başlayacak olan yeni balık av sezonuyla ilgili açıklama yaptı. Yeni sezonun Türkiye ve balıkçılık sektörüne hayırlı olmasını dileyen Başkan Yalçıntaş, su ürünleriyle ilgili esnaf ve tüccarın sorunlarının büyük olduğuna dikkat çekti.

Yalçıntaş, “İstanbul Ticaret Odası olarak su ürünleri sektörünün, tüccar ve esnafın sorunlarını yakından takip ediyoruz. Sorunların çözümü için çalışıyoruz ve bu konuda elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Kurulan yeni hükümetin genel anlamda alacağı şemsiye tedbirlere balıkçılığın da dahil edilmesi gerekir” diye konuştu.

Su ürünlerinin Türkiye’nin en fazla önem vermesi gereken sektörlerden biri olmasının altını çizen Başkan Yalçıntaş, “Ancak üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de bunun gereğini yerine getiremiyoruz. Gereğini yerine getirirsek, su ürünleri Türkiye’de gözde sektör haline gelir. Vatandaş da ucuz protein kaynağı olan su ürünlerini rahat bir şekilde tüketebilir” dedi.

AB’ye Uygun Balık Hali

Başkan Yalçıntaş, İstanbul Balık Hali’nin bir an önce altyapı olarak daha iyi hale getirilerek, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun yapısal ve teknik imkanlara kavuşturulmasının şart olduğunu söyledi.

Dünyada 200 milyondan fazla kişinin balıkçılık ve yan sektörleriyle geçimini sağladığına dikkat çeken Yalçıntaş, sözlerine şöyle devam etti: “Asya’da bir milyar kişi protein ihtiyacını balık ve su ürünlerinden sağlıyor. Balığın yararlarını artık herkes biliyor. Haftada 1 ile 3 kez balık yemek bile kalp krizi riskini azaltıyor. Türkiye bu sektöre altyapı, tüketim ve tanıtım olarak yeterli ilgiyi göstermeli. Türkiye’de kişi başına 8 kilo balık tüketiliyor. Oysa bu rakam Portekiz’de 60, İzlanda’da 70, Japonya’da ise 88 kilo. Balık tüketimini tüm yıla yaymak gerek. Gerekli altyapı yatırımlarını yaparsak balığı 12 ay ucuz ve sağlıklı tüketebiliriz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları