26 Ekim 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaş’a Göre TTK Taslağı’ndaki Artılar Daha Fazla
03 Ocak 2008 Perşembe 13:45

Yalçıntaş’a Göre TTK Taslağı’ndaki Artılar Daha Fazla

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, AB'nin ticaret hukukuyla ilgili düzenlemeleri Türk hukukuna uyumlaştıran yeni TTK tasarısını değerlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, 1957 yılından beri yürürlükte olan 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nu yürürlükten kaldıran, AB'nin ticaret hukukuyla ilgili düzenlemeleri Türk hukukuna uyumlaştıran 1535 maddelik Türk Ticaret Kanunu (TTK) Tasarısı’nın yürürlüğü ve uygulanmasına ilişkin esasları düzenleyen Kanun Tasarısı’nı değerlendirdi.

Mevzuatımızdaki en önemli kanunlardan biri olan Ticaret Kanununun iş dünyası için ayrı bir önemi bulunduğuna işaret eden Başkan Yalçıntaş, Yeni Türk Ticaret Kanunu’nu genel olarak olumlu bulduklarını, ama bazı maddelerin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Yalçıntaş, “TTK Taslağı’nda yer alan ‘artıların’ eksilerinden fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de Yeni Ticaret Kanunu’nun bir an önce hayata geçirilmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Şu an yürürlükte olan Türk Ticaret Kanunu’nun günümüz ticaret hayatının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak olduğunu söyleyen İTO Başkanı Yalçıntaş, “Bu kanun 1950’li yılların sonunda çok önemli yenilikler getirmiş olmasına rağmen değişen ticari yapı ve anlayışımıza artık uymuyor. 50 yıl öncesinin kuralları ve anlayışı ile yönlendirilen ticaretimizin uluslararası rekabette başarılı olma şansı ya bulunmayacak ya da az olacaktır. Yaşanan teknolojik gelişmeler alışveriş kültürünü, dünya ticaretini, şirketlerin çalışma düzenini ve denetim mekanizmalarını etkilemiştir” diye konuştu.

Yeni Türk Ticaret Kanunu'na İTO Katkısı

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun hazırlık çalışmalarına 1999 yılında başlandığını hatırlatan Başkan Murat Yalçıntaş, o tarihten bu yana, iş hayatını çağın gereklerine uyduracak, uluslararası muhasebe ve finansal raporlama sistemlerine uygun, şirketlerin denetimini iyileştirecek yeni bir taslak hazırlandığını hatırlattı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, bu taslağa İTO olarak yaptıkları katkıları da şu şekilde özetledi: “Bu taslak 2005 yılında Adalet Bakanlığı tarafından kamuoyunda tartışmaya açıldı. İTO olarak biz taslakla ilgili görüşlerimizi açıkladık. Diğer meslek örgütleriyle birlikte eleştirilerimizi gerekli ortamlarda dile getirdik. Böylece ilgili tarafların görüş ve eleştirileri doğrultusunda son hali verilecek olan taslağa gerekli katkıyı yaptık.

Bizim taslakta olumlu ve olumsuz bulduğumuz hususlar yer alıyordu. Sözgelimi ‘ultra vires’ ilkesinin terk edilmesini, yani şirketin işletme konusu dışında kalan işlemlerinin yok hükmünde sayılmamasını, birleşen şirketlerin aynı neviden olması şartının kaldırılmasını, genel kurul gündeminde yer almasa bile önemli sebeplerin varlığı halinde yönetim kurulunun görevden alınabilmesini, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket gibi uygulamada işlerliği olmayan düzenlemelere yer verilmemesini, kanun dilinin günlük konuşma diline yaklaşmasını, şirketlerin genel kurul ve yönetim kurulu toplantılarını elektronik ortamda yapabilmelerine imkan tanınmasını olumlu bulduk. Ayrıca bu gibi konuların taslakta yer almasının şirketlerin vizyonunu artıracağını düşündük.

Diğer taraftan, tescil anının saptanmasında harç makbuzu tarihinin esas alınması, anonim şirketlerin kuruluş beyanı verme mecburiyetleri, anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin en az dörtte birinin yüksek öğrenim görmüş olma şartı ve ayrıntılı bir şekilde düzenlenen hapis cezaları gibi yeni getirilen düzenlemeler, şirket birleşmeleri ve limited şirketlerde hisse devri konuları başta olmak üzere eskisine kıyasla çok daha karışık düzenlemeler getirilmesi, anonim şirket kuruluşlarında gereksiz yere kuruluş denetçisi raporu düzenlenmesi gibi hususlar ise Odamızca gözden geçirilmesi gereken maddeler olarak değerlendirilmiştir. Yine, örneğin her şirketin bağımsız denetim kuruluşlarınca denetlenmesi de Odamızca amaç olarak uygun bulunmakla beraber, uygulamada zorluklar yaşanacağından yeniden düzenlenmesi gereken bir madde olarak değerlendirilmektedir.”

2 Yıllık Çalışma Meyvesini Verdi

Başkan Yalçıntaş, İTO olarak taslak hakkındaki görüş ve eleştirilerini son iki yıl içinde değişik tarihlerde TOBB’a, Adalet Bakanlığı’na ve TBMM’ye ilettiklerini kaydetti.

Başkan Yalçıntaş, böylesine önemli ve geniş kapsamlı bir tasarının ilk etapta tüm kesimlerce olumlu bulunmasının doğal olarak mümkün olmadığını, yapılan eleştirilerin yıkıcı değil, yapıcı ve objektif bir bakış açısı ile dile getirilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Bu durumun bilincinde olan Odamız, ilk andan itibaren hem tasarının tanıtımı, hem de eleştiri ve önerilerin dile getirilmesi çabası içinde olmuştur. Nitekim, Odamızda son iki yılda düzenlenen çeşitli seminer ve toplantılar ile Tasarının hem tanıtımı, hem de eleştiri ve önerilerin dile getirilmesi amaçlanmıştır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları