25 Haziran 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaş Eylem Planını Değerlendirdi
11 Ocak 2008 Cuma 13:42

Yalçıntaş Eylem Planını Değerlendirdi

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş: Eylem Planı ekonomik istikrarın sürdürüleceğine dair kararlılığı ortaya koydu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Başbakan tarafından dün açıklanan 60. Hükümet Programı Eylem Planı’nın makro ekonomik düzeyde uygulanmış olan istikrar politikasının esas itibariyle 60. Hükümet döneminde de kararlıkla sürdürüleceğini ortaya koyduğunu söyledi.

10 ana başlık altında 145 faaliyet ve ödevin bulunduğu dört yıllık eylem planı ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Yalçıntaş, “Açıklanan planda 2007’de ertelenen ekonomik reformların devamına dair vurgu yapılması, 2008 yılına ilişkin umutlarımızı kuvvetlendirdi” dedi.

Yalçıntaş, 2008-2012 dönemi için ortaya konan eylem planının, hükümetin izleyeceği ekonomi politikasının ana hatları ile uzun vadeli şekilde de ortaya konmasının, iş dünyasına önünü görme ve doğru pozisyon alma fırsatı vermesi bakımından son derece olumlu bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Eylem planında AB’ye tam üyelik hedefinin kararlılıkla vurgulanmasının önemli olduğunu belirten İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, “AB’ye tam üyelik vurgusundan bu konudaki politikaların mevcut ve gelişen şartlar dikkate alınarak yürütüldüğü anlaşılmaktadır. Bu kapsamda siyasi ilişkilerde yeni ve gelişen piyasalara açılımı destekleyici bir pratik yaklaşım gösterilmektedir. Afrika’da da 10 yeni elçilik açılması, bu bakımından önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir” dedi.

Yalçıntaş, Mayıs 2008’e kadar nükleer santral ihalelerine çıkılması açıklamasını da önemsediklerini belirterek, “Türkiye’nin bugün bilhassa doğalgaza dayanan enerji üretiminin dışa bağımlılık dolayısıyla içerdiği risk ortadadır. Türkiye ekonomisinin belki de en zayıf noktasını oluşturan enerjide üretim kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve nükleer enerji kullanımının sağlanması önemli ve aslında kaçınılmaz bir karardır” diye konuştu.

Merkez Bankası ve Kamu Bankalarının İstanbul'a Taşınması Kararı Doğru

Merkez Bankası ve kamu bankalarının İstanbul’a taşınması konusunun gerek ülke ekonomisinin dinamizmi ve gerekse iş dünyası için son derece önemli olduğunu belirten Başkan Yalçıntaş, İstanbul’un Türkiye ekonomisinin tabii merkezi olması sebebiyle, yerinde bir karar olduğunu söyledi.

Başkan Yalçıntaş, Başbakan’ın SSK işveren primlerindeki 5 puanlık indirimin bu yıl yapılacağı sözünü de istihdam yükünün azaltılması açısından memnuniyet verici olarak değerlendirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları