16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçıntaş, Hükümetin Eylem Planı’nı Değerlendirdi
15 Ekim 2007 Pazartesi 15:38

Yalçıntaş, Hükümetin Eylem Planı’nı Değerlendirdi

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, açıklanan Üç Aylık Eylem Planı’nı değerlendirdi.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in yılın son çeyreğine yönelik açıkladığı Üç Aylık Eylem Planı’nı değerlendirdi. Başkan Yalçıntaş, “60. Hükümet bir model değişikliğine yöneleceğine işaret etmektedir ki; Türk reel sektörü için böyle bir model değişikliğinin tam zamanı” dedi.

Başkan Yalçıntaş, IMF ile 18’inci ve Mayıs 2008’de süresi dolacak olan 19’uncu stand-by sürecinde uygulanan fiyat ve kur istikrarı odaklı çalışmaların meyvelerini verdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Bununla birlikte bu sonuçların elde edilmesi için büyüme ve istihdam alanında kimi fedakarlıkların varlığı da bir gerçektir. Bu noktada, fiyat ve kur istikrarı odaklı program görevini tamamlamıştır. Türkiye’nin artık sürdürülebilir büyüme olgusuyla, ortalama yüzde 6’lık bir büyüme performansıyla, arz-talep dengesini kuran, enflasyonla mücadelede kurguyu değiştiren, ihracatın büyümedeki rolünü artıran, bu vesileyle dış ticaret açığındaki kademeli daralmayla kur istikrarını da sağlayacak yeni bir modele geçmesi gerekmektedir. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Nazım Ekren’in açıklamaları, önümüzdeki 2008-2012 dönemi için, 60. Hükümet’in bu yönde bir model değişikliğine yöneleceğine işaret etmektedir ki; Türk reel sektörünün küresel rekabet becerisinin artırılması ve işsizlikle etkin mücadele açısından böyle bir model değişikliğinin tam zamanında hayata geçirilmekte olduğu vurgulanabilir.”

Yalçıntaş, 60. Hükümet’in Üç Aylık Eylem Planı’nı açıklarken ‘temel 5 eksen’ olarak ‘kapsamlı istihdam artışı, güçlü sanayi, teknolojik gelişme, insan kaynakları, makro istikrar’ hedeflerini dile getirdiğini hatırlatarak, “5 eksene odaklı bir modele yoğunlaşılması Türkiye’de bir ‘ilk’ olarak vurgulanabilir” dedi.

Başkan Yalçıntaş, işsizlik sorunuyla etkin mücadele, gelir dağılımına yönelik etkin önlemler ve bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını azaltacak adımların Türkiye’nin toplumsal barışı ve sosyo-ekonomik dengeler açısından önem arz ettiğini söyledi.

Başkan Murat Yalçıntaş, şöyle devam etti: “60. Hükümet’in ekonomik güvenlik ve ekonomik savunma konsepti kavramlarını ilk kez dile getirmesi ve önümüzdeki 5 yıl için bu kavramlara yönelik çalışmaların öne çıkacak olması umut vericidir. Hükümetin ‘rekabet avantajı sağlayan sektörler’e yönelik finansman ve işgücü imkanlarını artırıcı model geliştirme çalışmaları isabetli bir adımdır. Tüm sektörleri benzer bir modelle desteklemek, Türkiye’ye daha yüksek katma değer sağlayacak sektörlerin gerçekleştireceği atılımları engelleyecektir.”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkartmak, yani Türkiye'nin ratingini artırmak hedefine de değinen Yalçıntaş, “Türkiye, 2002-2007 döneminde elde edilen somut başarılara rağmen, halen uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından ‘yatırım yapılabilir ülke’ notu ile ödüllendirilmemektedir. Bu nedenle, söz konusu derecelendirme notunun, kredibilitenin iyileştirilmesi gereği elzem gözükmektedir. Türkiye’nin uluslararası derecelendirme notunun yükselmesi, Türkiye’nin finansman imkanlarının ucuzlaması, varlık değerinin artması anlamına gelecektir” diye konuştu.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Öte yandan Murat Yalçıntaş, önceki gün Merkez Bankası Durmuş Yılmaz ile makamında görüştü. Başkan Yalçıntaş, ekonominin enine boyuna tartışıldığı toplantıda, şu andaki kur ve faiz kombinasyonunun reel kesim üzerinde yarattığı sıkıntıyı ayrıntılarıyla anlattı. Yalçıntaş, işadamının, sanayicinin, ihracatçının içinde bulunduğu durumu çok iyi tahlil ederek, bir an önce çözüm yolları önerilmesi gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ise fiyat istikrarına önem verdiklerini, ancak reel kesimin kârlılığı, verimliliğini de göz ardı etmediklerini belirtti. Yılmaz, özel kesimin sıkıntılarının farkında olduğunu belirterek, çözüm formülleri üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Merkez Bankası Başkanı ile görüşmenin kendisi açısından son derece verimli ve yararlı geçtiğini belirten İTO Başkanı Yalçıntaş, “Görüşmemizde ben Merkez Bankası yönetiminin reel sektörün sıkıntılarının yeterince farkında olduğunu ve bu nedenle kademeli faiz indirimlerinin devam edeceği izlenimini edindim” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları