27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yabancı Yatırımcı Tedirgin
20 Mart 2008 Perşembe 15:52

Yabancı Yatırımcı Tedirgin

Deloitte Türkiye 2008 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması sonuçları yayınlandı.

Dünya piyasalarındaki dalgalanmalar ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası"nda yılbaşından bu yana yaşanan düşüş, Türk şirketlerine yatırım yapan girişim sermayesi fonlarını tedirgin etti. Deloitte Türkiye"nin 2008 İlk YarıYıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması, yatırımcıların yılın ilk 6 ayı için Türk ekonomisi ile ilgili beklentilerinin olumlu olmadığını ortaya koydu.

Buna karşılık, Türkiye ekonomisine 12 aylık bir vade içinde bakıldığında, ankete katılan girişim sermayedarlarının güveni sürüyor. Deloitte Türkiye"nin araştırmasına katılanların %72"si 12 ay içinde Türkiye"de yatırıma ayrılan fonlarda artış bekliyor.

Deloitte"un çalışmasına göre, geçen yıl fonlar tarafından gerçekleştirilen toplam yatırımın bir önceki seneye oranla artış gösterdiği ve 2,7 milyar dolar seviyesini bulduğu belirtilmiştir. 2006 yılında gerçekleştirilen yatırım miktarı 2,3 miyar dolardı.

Yılın ilk 6 ayı yatırımcıları tedirgin ediyor

Son iki senede Türkiye"deki şirketlere 5 milyar dolar yatıran girişim sermayesi, bu yıl da ülkeyi yakından izliyor, ancak uluslararası dalgalanmalar ve bunların olası etkilerinden tedirgin oluyor.

Deloitte"un sorularını yanıtlayan yaklaşık 30 yatırımcı ve fon yöneticisinin %55"i 2008 yılının ilk altı ayında ekonomik ortamın kötüleşmesini bekliyor. %45"i satın alma ve birleşmelerde azalma olacağını tahmin ediyor. Bu rakamları geçen yılın sonuçlarıyla karşılaştırmak, beklentilerin olumsuza döndüğünü ortaya koyuyor. 2007"nin ilk yarısı için yapılan çalışmada katılımcıların %69"u işlem hacminde artış beklerken, %6"sı ise işlem hacminin aynı kalmasını beklediğini belirtmişlerdi. 2007"nin ikinci yarısında ise katılımcıların sadece %3"ü gelecek altı ayda ekonominin kötüleşmesi yönünde beklenti ifade etmişti.

2008"in ilk altı ayına ilişkin beklentilerin olumsuz olmasına rağmen yatırım fonlarının Türkiye ekonomisine ilgisinin sürdüğü görülüyor. Ankete katılanların çoğunluğu (% 73) 2008 yılının ilk altı ayında kendilerini net alıcı olarak değerlendiriyor. Bu sonuçlar fonların Türkiye"de yatırım iştahının her şeye rağmen sürdüğünü gösteriyor. Ayrıca %64"ü yılın ilk altı ayında Türkiye"den çıkma planının bulunmadığını kaydediyor.

Yatırımcıların uzun vadeli iyimserliği de devam ediyor. Deloitte Türkiye"nin sorularını yanıtlayan katılımcıların %36"sı, önümüzdeki 12 ayda Türkiye"ye ayrılan yatırım fonlarında önemli miktarda artış olacağını, %36"sı ise az da olsa artış gerçekleşeceğini belirtti. Böylece önümüzdeki bir yıl içinde yatırım fonlarında artış bekleyen yatırımcıların oranı %72"ye gerilemiş oldu. Bu oran geçmiş dönemlerde %94 (2007 ilk yarı) ve %87 (2007 ikinci yarı) idi.

"Yatırımcıların güvenini korumalıyız"

2008 İlk Yarı Yıl Girişim Sermayesi Güven Araştırması'nın sonuçlarını değerlendiren Deloitte Türkiye Kurumsal Finansman Sorumlu Ortağı Anthony Wilson şunları söyledi:

"Yaşanan uluslararası dalgalanmalar ve durgunluk beklentilerinin yatırımcıları olumsuz etkilemesi normaldir. İlk altı ay için belirgin endişeler görebiliyoruz. Ancak uzun vadeli güvenin devam etmesi son derece olumludur. Migros"un girişim sermayesi fonları BC Partners ve Turkven tarafından satın alınmış olması bu güvenin bir ifadesidir."

2007"de girişim sermayesi fonlarının yatırımı 2,7 milyar dolar oldu

2006"da Türkiye"de 2,3 milyar dolar girişim sermayesi fonu yatırımları, geçen yıl 2,7 milyar dolar seviyesine ulaştı. 2007"deki yatırımları arasında rekor, UN Ro-Ro"yu satın alan KKR tarafından kırıldı. Bunun dışında, Citi Group Girişim Sermayesi Fonu"nun Boyner Mağazaları"na 46 milyon dolar, Beymen"e ise 143 milyon dolar yatırması dikkat çekti. Global Investment House"un Yıldız Holding"e bağlı FFK Fon Leasing"in çoğunluk hisselerini 120 milyon dolara satın alması da 2007"nin bir başka önemli yatırımı oldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları