18 Nisan 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Y Kuşağı İle İletişim İçin Altın Formüller
06 Ocak 2012 Cuma 18:52

Y Kuşağı İle İletişim İçin Altın Formüller

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, Ankara ve çevre il, ilçelerde devlet okulları ile özel dershanelerde görev yapan rehber öğretmenlere Y Kuşağı ile İletişim Semineri verdi.

1981 ile 2000 yılları arasında doğan ve iş hayatında yerini almaya başlayan Y Kuşağı’nı yakından tanımak ve bu doğrultuda yönlendirmek amacıyla verilen seminer, Profesyonel Gelişim Danışmanı ve Eğitmeni Elif Duru Gönen tarafından gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasını yapan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, ODTÜ tarafından bir toplumsal sorumluluk projesi olarak benimsenen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun TC ve KKTC Hükümetleri ile ODTÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol ile kurulduğunu hatırlattı ve şöyle dedi:

“New York Üniversitesi ve California Üniversitesi gibi dünyanın birçok yerinde rastlanan çok yerleşkeli üniversitelerin Türkiye’deki ilk örneği olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun diğerlerinden en belirgin farkı, idari ve akademik kararlarda bütünüyle ODTÜ’ye bağlı bir yapı içinde faaliyet göstermesi ve özel statüde bir devlet üniversitesi olmasıdır. Bugün öğrenilenlerin yarısının 5-10 yıl sonra geçerliliğini yitireceğinden hareketle, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nda ‘öğrenmeyi öğrenme ve sürdürebilme’ özelliklerini geliştiren eğitim anlayışı hakimdir.”

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sosyal Bilimler Programları Akademik Kurul Başkanı Prof. Dr. Meral Aksu ve ODTÜ Öğrenme ve Öğrenci Gelişim Birimi Başkanı Doç. Dr. Oya Yerin Güneri, eğitim ile Psikolojik Danışma ve Rehberlikteki yeni trendleri anlattılar

Y Kuşağının düşünce yapısı, bakış açısı, motivasyon faktörleri ve davranışlarındaki farklılıkları ile geçmiş kuşaklardan ayrıldığını belirten Profesyonel Gelişim Danışmanı ve Eğitmeni Elif Duru Gönen, şöyle dedi:

"Başka bir gezegenden gelmediler, biz yetiştirdik"

“Bir önceki kuşak tarafından tutum ve davranışları yüzünden çok eleştirilen Y Kuşağı’nı aslında şu anda onları eleştiren kuşak yetiştirdi. Yaşamı boyunca bir şeyleri hep ucundan yakalamış, özgürleşmenin ilk adımlarını atarak siyaset, eğitim, ticaret alanında yenilikleri yaşayan ve bunun bedelini de zaman zaman ağır ödeyen bir kuşaktır Y kuşağını yetiştiren. Bazen ebeveynleri, çoğu zaman yazılı ve görsel medyada gördükleri kişiler ve markalar, iletişimlerinde onlara Sen özelsin, Biz yapamadık, sen yap, Hepimiz eşitiz, Senin de hakların var, Beğendin mi, Senin fikrin ne?, Neyi tercih edersin?, İster misin?, Her zaman ulaşılır ol, Başarılı ol!, Eğer gerçekten istersen, yaparsın, Hemen şimdi!, Her zaman yanındayız mesajlarını verdi. ”

Her 10 Yılda IQ 3 Puan artıyor

2. Dünya Savaşı’ndan beri IQ’nun her on yılda 3 puan arttığına işaret eden Elif Duru Gönen, ilk kez kendisinden büyük kuşaklardan daha zeki bir kuşakla karşı karşıya bulunulduğunu ve eğitildiğini söyledi. En büyük değişimin eğitim sisteminde olması gerektiğini vurgulayan Elif Duru Gönen, şöyle dedi:

“Gençler, kişiliklerini yansıtabildikleri interaktif iletişim kurabilecekleri sınıflarda, çağdaş ve yenilikleri takip eden eğiticilerden, dünya gerçekleri ve yaşam bağlantılı pratiği olan konuları duymak istiyorlar. Onların hedeflerine yönelik özel içerik üretebilen, zorlukları tecrübe ettirirken heyecan veren, keyif almalarını sağlayan, gülümseyen, hızlı, güncel ve çağdaş, sosyal medyayı iletişim aracı olarak etkili kullanabilen, özetle gençlerin yaşamının parçası olan ve işbirliklerini alabilen eğitim kurumlarını tercih edeceklerdir.”

Eğitimcilere Formüller

ODTÜ Ankara Kampusu KKM Salonu’nda 100’ü aşkın rehber öğretmene Y Kuşağı ile doğru iletişim için formüller de sunan Elif Duru Gönen, şu önerilerde bulundu:

*    Diyalog kurun,
*    Yaşam şartları, kişisel bilgileri ile ilgili fikir sahibi olun,
*    Arkadaş değil ama onlarla, onların ortamlarında olmaya çalışın,
*    Her derste, bir sonraki dersle ilgili heyecan yaratacak ipuçları verin,
*    İşlediğiniz konularla ilgili düşünmelerini sağlayın,
*    Esnek olun,
*    Tartışma ortamları yaratın,
*    Konuyla ilgili konu dışından katkılar sağlayın,
*    Sunum formatı yerine hikaye formatını kullanın, ders konularınızı hikayelerle destekleyin,
*    Gereğinden fazla ciddi olmayın, eğitimde mizahın gücünden yararlanın,
*    Yaptığınız konuşmaların mümkün olduğunca kısa, vurucu ve lezzetli olmasına dikkat edin, beden dilinizi etkili kullanın,
*    Anlatımlarınızda güncelliği yakalayın, verdiğiniz örnekler çok uzun bir geçmişe ait örnekler olmasın, maksimum 2-3 yıla dayansın,
*    Aktardığınız tüm bilgilerin özel ve iş hayatları için taşıdığı önemi anlatın,
*    Gündemlerini takip edin,
*    Derslerde kısa ve sık molalar verin, mutlaka teneffüs olmayabilir, sohbet, egzersiz de bir moladır.
*    Güven veren, tutarlı ve istikrarlı bir ilişki kurun.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları