22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Xeroxtan Yeni Toner Teknolojisi
28 Kasım 2008 Cuma 10:56

Xerox'tan Yeni Toner Teknolojisi

Xerox'un, yeni toner teknolojisi ile yazıcılar yüzde 30 daha az elektrik tüketecek.

Xerox, yazıcı cihazlarının daha az elektrik harcamalarını sağlayacak yeni geliştirdiği toner teknolojisinin üretimine hazırlanıyor. Xerox, A.B.D"nin Webster şehrindeki toner üretim tesislerinde her biri yaklaşık 100.000 Litre (25.000 Galon) büyüklüğündeki 6 adet toner tankında üreteceği yeni toner teknolojisinin fabrika üretimine 2009 yılı içinde başlamayı planlıyor.

Yazıcı ve çok fonksiyonlu ofis cihazlarının, en fazla elektrik kullandığı an, tonerin ısınması ve kağıt üzerine aktarılması işlemi esnasında yaşanıyor. Yazıcı cihazları tükettikleri toplam elektriğin yüzde 50 ile yüzde 80"ini bu işlem esnasında kullanıyor. Mevcut tonerlere göre 45 Fahrenhayt derece (7.22 Santigrat) daha düşük bir ısıda eriyen yeni toner teknolojisi, yazıcının baskı işlemi için daha az elektrik talep etmesini sağlıyor.

Xerox"un Kanada"daki AR-GE Merkezi"nde geliştirilen yeni kimyasal toner teknolojisinin dijital baskı makinelerinin kullandığı elektrik enerjisi miktarını yüzde 15 ile yüzde 30 arasında düşüreceği belirtiliyor. Çok düşük ısı seviyesinde eriyebilen toner (Ultra Low Melt EA Toner) adı ile tanımlanan yeni buluşun geliştirilmesi esnasında, 35"ten fazla patent başvurusu yapmayı gerektirecek yeni yaklaşım ve yöntem de geliştirildi.

Dijital baskı makinelerinin baskı kalitelerini ve performanslarını düşürmeden, enerji kullanım miktarlarını aşağıya çekme hedefi, Xerox"u böyle bir çalışma yapmaya yöneltti. Xerox"un Kanada"daki AR-GE merkezinden Hadi Mahabadi liderliğindeki bilim adamlarının yeni buluşu ile 6 sene önce ilk defa kullanıma sunulan kimyasal toner teknolojisinin daha çevre dostu ve çok daha düşük sıcaklıkta eriyebilen (Ultra Low-Melt EA Toner) yeni modeli üretilmiş oldu. Yeni toner teknolojisi, ev ve ofislerde elektrik tüketimini azaltırken, küresel ısınmayla mücadeleye de önemli bir katkıda bulunacak.

Patenti Xerox"a ait olan ve başka marka ürünlerde yer almayan kimyasal toner ile yapılan baskılarda, geleneksel tonerlere göre yaklaşık yüzde 40"lara varan oranda daha az toner kullanılıyor. Nano-teknoloji esaslı bir yaklaşımla üretilen yeni nesil kimyasal tonerler, daha az enerji kullanmalarının yanı sıra daha çarpıcı ve kaliteli baskı görüntülerinin alınmasını da sağlıyor.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları