18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Xerox’tan 901 Yeni Patent
05 Şubat 2008 Salı 11:01

Xerox’tan 901 Yeni Patent

Xerox ve Fuji Xerox, 2007 yılında toplam 901 yeni buluşun patentini aldı.

Dünyanın en çok patent sahibi teknoloji şirketlerinden biri olan Xerox, dünyanın değişik bölgelerinde yaptığı AR-GE faaliyetleri sonucunda, 2007 yılında 901 yeni buluşun patentini alarak; inovasyon çalışmalarındaki öncülüğünü sürdürdü. Xerox, bilim adamlarının geliştirdiği yeni buluş ve yaklaşımlarla 2007 yılında 584 patente imzasını attı. Xerox’un, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox ile beraber 2007 yılında ulaştığı toplam patent sayısı ise 901 oldu. Xerox, böylece 2007 yılında aldığı patentler ile sahip olduğu toplam patent sayısını 59 bin 102’ye çıkardı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Xerox İnnovasyon Grubu Başkanı (CIO) Sophie Vandebroek, “Patent sayısında görülen artış Xerox’un, geçmişte olduğu gibi gelecekte de günlük yaşamımıza yön veren yeni ürün ve çözümler sunmaya devam edeceğinin bir göstergesidir. Geçen yıl, Xerox pazara 39 yeni ürün ve hizmet sundu. Xerox’un mevcut gelirinin üçte ikisi son üç yılda piyasaya sürülen ürünlerden elde edilmektedir. Bilim adamlarımız, çalışma hayatını ve gündelik yaşamı kolaylaştırmaya, zamanı daha efektif ve verimli kullanmay öynelik buluşlarını sürdürecektir” dedi.

Xerox’un geçtiğimiz yıl duyurduğu ve kamuoyunda ilgi uyandıran buluş patentleri arasında; Ağaç tüketimini yarı yarıya azaltan Yüksek Randımanlı Kağıt (High Yield Business Paper), Metin ve resimleri birbiri ile ilişkilendirerek sınıflandıran, elektronik arama yapan hibrit sınıflandırma yazılımı, Belge ve doküman sahteciliğine karşı mor ışıkta görülen“floresan yazı teknolojisi, Dijital doküman veya resimler üzerinde sesli veya yazılı komutlar ile renk değiştirebilmeyi sağlayan “renk dili teknolojisi sayılabilir.

Yüksek Randımanlı Kağıt, yarı yarıya daha az ağaç, daha az su ve kimyasal madde kullanılarak üretildi. Yeni kağıdın üretildiği fabrikada fosil yakıtlar yerine hidroelektrik enerji kullanıldı. Böylece kağıt üretiminde ortaya çıkan sera gazı emisyon oranı da yüzde 75 düşürüldü. Ayrıca bu yöntemle üretilen kağıdın, geleneksel kağıtlara göre daha hafif olması, postalama ve gönderim maliyetlerinde de tasarruf imkanı verecek. Geliştirilen bu kağıt, dijital baskı ve kopyalama makinelerinde güvenle kullanılabilecek türünün ilk ve tek ekolojik kağıdı olarak tanımlanıyor.

Hibrit Sınıflandırma Yazılımı buluşu ile aynı doküman üzerinde yer alan metin ve resimleri birbiri ile ilişkilendirerek sınıflandararak, elektronik arama yapıldığında da ilgili resim ve metinleri aynı anda bulan bir teknoloji geliştirmişti. Teknoloji, yazılı metinde geçen tanımlamalarla, o metinde kullanılan resimleri ilişkilendirirken, aynı şekilde resim tanıma teknolojisi de resmi tanımlayarak resmin yanında kullanılan metni resim ile ilişkilendiriyor. Sonuç olarak, bilgisayar da ya da internet üstünde bir konu araması, arşiv taraması yapıldığında ilgili yazılı metinlerle birlikte o konuyla ilgili resimler de kullanıcının ekranına yansıyor. Dolayısıyla resim için ayrı bir arama metin için ayrı bir arama yapılmamış oluyor.

Floresan Yazı teknolojisi, önemli belge ve dokümanların gözle görülemeyen yazı, işaret veya kodlamalarla basılmasını sağlıyor. Böylece, ultraviyole ışıkta görülebilen önceden belirlenen kişi veya kuruma özel simge ve kodlamalara bakılarak, o belgenin sahte olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Renk Dili teknolojisi, Photoshop gibi teknik programlar kullanmadan, herkesin bilgisayara vereceği sesli veya yazılı komutlarla görüntülenen renkleri kolayca değiştirebilmesini sağlıyor. Bilgisayara yazılı veya sözlü olarak ifade edilen renk tanımlamasının kodlamadaki karşılığınının otomatik oluşturulması esasına dayanıyor. Örneğin; bir kullanıcının, bilgisayarına “gökyüzü buz mavisi olsun” şeklinde yazması ya da sözlü olarak “gül pembesi yap” komutunu vermesi yeterli oluyor.

Toplam 59 bin 102 patenti bulunan Xerox, Uzak Doğu yapılanması Fuji Xerox'la beraber her yıl ortalama 1.5 milyar dolarlık bir kaynağı AR-GE çalışmalarına ayırıyor. Xerox'un bünyesinde yaklaşık 5.000 bilim adamı bulunuyor. A.B.D, Kanada ve Avrupa'da yer alan AR-GE laboratuvarlarında, iş uygulamaları, elektro mekanik sistemler, dijital görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi ve baskı teknolojileri alanlarında araştırmalar yapılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları