25 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
WPP CEOsundan Türkiye Yorumu
29 Kasım 2008 Cumartesi 09:56

WPP CEO'sundan Türkiye Yorumu

WPP CEO'su Sir Martin Sorrell, Batı Avrupa'yı, yaşlanan bir şirkete benzetirken Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Dünyanın en büyük iletişim şirketlerinden WPP CEO"su Sir Martin Sorrell, finansal piyasaların sanıldığından önce toparlanacağı tahmininde bulundu. Dünyanın Reagan, Thatcher ve Blair gibi bir lidere ihtiyacı olduğu"nu öne süren Sorrell, "Sayın Obama, bu kişi olabilir" diye yazdı. Sorrell, Türkiye"nin Avrupa için taşıdığı önemi vurgularken de Türkiye"nin AB üyeliğinin, hiç tartışılmaması gereken bir konu olduğunun altını da çizdi.

Yatırım yapmayı sürdürmenin WPP için anlamsız olduğunu belirttiği Batı Avrupa"yı, büyük yükümlülükleri olup yaşlanan bir şirkete benzeten Sorrell, "Bu nedenle ki Türkiye"nin AB"ye alınması, tartışılacak bir konu değil. Ortadoğu"ya giriş kapısıdır, genç bir nüfusu var, çok girişimci ve AB"nin 450 milyon insana büyük bir katkısı olur" görüşünü dile getirdi.

Sir Martin Sorrell, The Times gazetesinde yayınlanan makalesinde, finansal piyasalarda sanıldığından önce keskin bir toparlamanın sağlanacağı savundu. 2009 yılının, özellikle ilk yarısının, çok, çok zor olacağını belirten Sorrell, geçen hafta ABD"de katıldığı, Wall Street Journal CEO Konseyi toplantısında bulunan 95 CEO"dan yarısının toparlamanın 2010, diğer yarısının ise, 2011"de olacağını söylediğine dikkat çekti.

Ancak Obama yönetiminin açıklaması beklenen dev teşvik paketi sayesinde toparlamanın daha erken meydana geleceği inancını dile getiren Morrell, 2009 yılının ikinci yarısında finansal piyasaların çok keskin bir toparlamayı yaşanırken reel ekonomide durumun zor olmayı sürdüreceği, reel ekonominin ancak 2010 yılında toparlamaya başlayacağı tahmininde bulundu.

Sorrell, dört büyük yükselen piyasalar, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin"den gelecek yıl en iyi performansın Hindistan"ın göstereceğini belirtirken Batı ekonomisinin ise, gerileceğine dikkat çekti. ABD"deki otomotiv devlerin kurtarılacağını da vurgulayan Sorrell, "Sayın Obama, New York"taki beyaz borsacı işini korurken Detroit"taki zenci otomotiv işçi kadınının işsiz kalması gibi bir durumu siyasi olarak kabul edemez" diye yazdı.

"Batı Avrupa"ya Yatırım Yapmak Anlamsız"

2010 yılında Batı"nın ise, krizin uzun vadeli sonuçlarıyla yaşamak zorunda kalacağını vurgulayan Sorrell, "Batı, geleceği ipotek ettiği için daha büyük bir borç içinde olacak" dedi. WPP"nin Batı Avrupa"da yatırım yapmayı sürdürmenin anlamsız olacağını savunan Sorrell, şöyle devam etti:

"Batı Avrupa, finanse edilmesi çok zor, büyük sağlık ve emeklilik yükümlülükleri olup yaşlanan bir şirket gibi. Bu nedenle ki Türkiye"nin AB"ye alınması, tartışılacak bir konu değil. Ortadoğu"ya giriş kapısıdır, genç bir nüfusu var, çok girişimci ve AB"nin 450
milyon insana büyük bir katkısı olur."

Sir Martin Sorrell, ABD"nin bir istisna olduğunu savunurken de "ABD"yi 1980 yıllarında adeta silerek Japonya"nın dünyaya hakim olacağını söylediler. Ancak Ronald Reagan geldi. Dinamikleri değiştirdi. Dünyanın şu anda ihtiyacı duyduğu şey, bizi bu krizden çıkartacak, Reagan, Thatcher, Blair gibi türden bir liderlik" diye yazdı. Sorrell şöyle devam etti:

"Sayın Obama bu kişi olabilir. Barack obama"ya baktığımda, beni, 18 yaşında olduğum, John F. Kennedy"nin seçildiği döneme geri götürüyor. Sayın Obama, genç, akıllı ve harika bir hatip ve yeni bir umut, yeni bir dönem temsil ediyor. JFK onun gibi idi ve benim kuşağımın tutumunu değiştirdi. Dünyanın şu anda Sayın Obama"dan ihtiyaç duyduğu budur."

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları