23 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Winde Alcatel-Lucent IPTV Çözümü
30 Ocak 2008 Çarşamba 11:16

Wind'e Alcatel-Lucent IPTV Çözümü

İtalyan telekomünikasyon şirketi Wind, IPTV servislerini, Alcatel-Lucent’in uçtan uca çözümleri ile veriyor.

İtalyan telekomünikasyon şirketi Wind, ticari olarak ülke genelinde IPTV hizmetini Alcatel Lucent’in pazardaki lider çözümleri ile veriyor. Wind'in IPTV servisleri, anında kanal değişimi, çoklu resim içinde resim (picture-in-picture), kişisel video kayıt (PVR) işlevi ve istek üzerine video (VoD) gibi kullanıcıya uygun özellikler ile daha gelişmiş üçlü oyun uygulamaları sunacak. Wind IPTV ile ilk aşamada 2 milyondan fazla ev kullanıcısına ulaşmayı hedefliyor.

2006 yılından beri IPTV hizmetinin devreye alınması çalışmalarına katılan Alcatel-Lucent, bu bağlamada anahtar teslim entegre edilmiş üçlü oyun çözümlerinin sunumuna olanak sağlamasının yanı sıra bu çözümlerin tasarımı, testleri, entegrasyonu, kurulumu ve bakımını yapıyor. 2008 yılında IPTV servisinin hayata geçmesini sağlayacak sözleşme kapsamında Alcatel-Lucent, üçlü oyun servis sunum mimarisini (Triple Play Service Delivery Architecture) kuracak ve uçtan uca şebeke entegrasyonunu yapacak. Alcatel-Lucent'in IPTV çözümü, entegrasyon ve kurulum uzmanlığı dahil 7750 Service Router (SR) ürününe dayalı bir IP/MPLS şebeke altyapısını da kapsıyor. TV servis sunumu için Microsoft'un Mediaroom platformunu entegre ediyor.

Alcatel-Lucent hem IPTV hem de Mobil TV alanında dünya lideri. Bugüne kadar tüm dünyada 120'den fazla sabit ve mobil servis sağlayıcısına TV, video ve müzik servislerinin sunumu için destek verdi. Bunun yanı sıra Alcatel-Lucent, dünya çapında yaklaşık 50 IPTV şebeke entegrasyonu projesinin kurulumunu Üçlü Oyun Servis Sunum Mimarisi (TPSDA) ile gerçekleştirdi.

Alcatel Lucent bünyesinde çeşitli uluslararası IPTV projelerinde 2005 yılından itibaren yer alan uzman Türk mühendisleri, entegrasyon, destek, test ve çözüm mimarisi alanlarındaki başarıları sonucunda 6 Eylül 2007 de Türkiye’deki ilk IPTV destek merkezinin kurulmasını sağladı. 400 kişilik Servis Direktörlüğü bünyesindeki IPTV Uluslararası Takımı’ndaki uzman mühendisler, müşterilerin servis, şebeke ve iş dönüşümlerinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak önemli anahtar görevler üstleniyor. Müşteri problemleri laboratuvar ortamında yeniden oluşturuluyor ve gerekli çözüm üretilip doğrulanarak müşteriye uygulanıyor. Bunun yanı sıra yazılım testleri, güncellemesi ve uçtan-uca fonksiyon testleri gibi çalışmalar da merkezin IPTV laboratuarında gerçekleştiriliyor.

Ağırlıklı olarak Avrupa ve Asya’daki projelerde görev alan mühendislerin destek verdiği coğrafya Amerika, Afrika ve Ortadoğu’yu da içine alarak dünya genelinde hızla genişliyor. Müşteri projelerine, sahada ve merkezden proje destek ve entegrasyon genel faaliyetlerinin yanı sıra, 7 / 24 esasıyla 2. ve 3. seviye destek veriliyor. IPTV Destek Merkezi’nin zengin laboratuarındaki sunucular üzerinde, VoD (Video on Demand: İsteğe Bağli Görüntü), PPV (Pay Per View: İzle ve Öde), PVR (Personal Video Recording: Kişisel Video Kaydı) gibi çeşitli IPTV servisleri çalıştırılıyor.

Alcatel-Lucent IPTV i uçtan uca çözümleri bu proje kapsamında neler sunuyor?

• VoIP servisleri: Wind'in TDM (time division multiplexing) şebekesinin IP'ye problemsiz geçişini sağlamak için Alcatel-Lucent'in 7750 SR'a dayalı IP şebekesinin kurulumu,
• Yüksek hızda Internet servisleri (HSI),
• IPTV servisleri: Microsoft Mediaroom platformunu kullanarak şebekede üçlü oyun IPTV servislerinin hizmete verilmesi,
• OSS/BSS (İşletim ve İş Destek Sistemi): Mevcut Wind sistemleri ile entegrasyonu,
• Uçtan uca IP tabanlı şebeke, Servis ve OSS/BSS'lerin , Alcatel-Lucent'in geliştirilen en yeni ürünleri ve çeşitli stratejik ortakları kullanılarak entegrasyonu.

Wind'in COO'su Khaled Bichara; "Üçlü oyun kurulumu ve IP şebeke dönüşümü için uzun vadeli ortağımız olarak Alcatel-Lucent bizlere servis sunumumuzu genişletmemizde ve müşterilerimize daha gelişmiş ve yenilikçi IPTV özelliklerinde öncü hizmetler vermemize yardımcı oluyor. Gelirlerimizin ve müşteri bağlılığının artması, İtalya pazarında rekabetçi konumumuzun güçlenmesi sayesinde bu yardımlar Wind için kalıcı değerler yaratacak" dedi.

Alcatel-Lucent'in Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Asya Pasifik bölgelerinden sorumlu Başkanı Frederic Rose ise "Wind ile ortaklığı sayesinde Alcatel-Lucent geleneksel bir teçhizat üreticisi rolünün çok ötesine geçti. Bir iş dönüşüm projesinin uygulamasını üstlenerek, geleneksel sabit bir şebekeyi tamamen IP tabanlı üçlü oyun kurulumuna uygun bir yapıya dönüştürüyor ve müşterilerin giderek artan taleplerini karşılıyoruz" dedi. Rose sözlerine "Wind gibi lider bir Avrupa'lı operatör tarafından geliştirilmiş eğlence servislerinin başarı ile hizmete verilmesi, Alcatel-Lucent için bir mihenk taşı . IPTV ve eğlence servislerinin pazara sunulmasında deneyimlerimizi arttırıyor" diye ekledi.


Wind Hakkında

1997 yılında kurulan Wind Telecommunicazioni SpA; sabit, mobil ve Internet servislerini tek bir yerden sunan birkaç Avrupa'lı telekom operatöründen biri. Yüzde 18'in üzerinde pazar payı ve 15 milyondan fazla abonesi ile Wind, İtalya'nın üçüncü büyük mobil operatörü. 1 milyondan fazla LLU abonesi ve 950 bin geniş bant kullanıcısı ile sabit hat servislerinde lider alternatif operatör konumunda. Libero.it Italya'nın en tercih edilen web portalı ve ülkenin en büyük servis sağlayıcısı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları