18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
WiMAX İçin Güçbirliği
17 Ekim 2007 Çarşamba 15:02

WiMAX İçin Güçbirliği

Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, mobil WiMAX kablosuz ürünleri için işbirliği yapıyor.

Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, mobil WiMAX kablosuz ürünlerinin global olarak, birlikte ve diğer ürünlerle iyi çalışmasını sağlamak amacıyla bir işbirliği yaptı. Üç şirket, Intel’in dizüstü ve mobil Internet cihazları için çıkacak olan silikonunun, Nokia WiMAX cihazları ve Nokia Siemens Networks WiMAX altyapı ekipmanlarının birarada çalışabilirliklerini test ettiğini duyurdu.

Nokia, özellikle aralarında Nokia Nseries Internet Tabletler’in de bulunduğu mobil Internet ve tüketici elektroniği cihazları için tasarlanmış olan Intel’in Baxter Peak kod adlı WiMAX silikon ürününü kullanacağını açıkladı. İnternet tabletleri, 2008’de çıkması beklenen ilk WiMAX özellikli açık Internet cihazları arasında yer alacak.

Intel Mobil Kablosuz Grubu Genel Müdürü Raviv Melamed işbirliği ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “WiMAX, mobil Internet’e izin verirken, içeriğin genişbant hızında çeşitli yeni mobil cihazlara aktarılmasını da mümkün kılıyor. Bizim Baxter Peak çözümümüz de özellikle bu heyecan verici yeni cihazlar için tasarlandı. Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks olarak, insanların WiMAX’in tüm avantajlarını kullanabilmeleri konusunda ortak sorumluluklarımız olduğu düşüncesinden hareketle bu işbirliğini yaptık. Şebekelerin ve bu şebekelere erişecek olan cihazların arkasındaki altyapının, basit ve birarada kesintisiz bir şekilde çalışması gerektiğine inanıyoruz.”

Mobil WiMAX ile her yerde kesintisiz bağlantı

Mobil WiMAX, film ve multimedya içeriği gibi büyük miktarlardaki verilere erişimde Megabit’ler seviyesinde yüksek hızlar ve uzak mesafelerde verilere erişmek için geniş bir menzil sağlayan, genişbantlı kablosuz bir teknolojidir. Birbiriyle uyumluluğu açısından test edilmiş olan WiMAX cihazları, tüketicilerin her zaman bağlantıda kalan mobil bir deneyim için nerede olurlarsa olsunlar, Internet cihazları ile ağdan ağa gezinmelerini kolaylaştırmaya yardım edecek.
Nokia Multimedya Başkan Yardımcısı Ari Virtanen: “WiMAX, insanlara kaliteden ödün vermeksizin video izlemek, müzik dinlemek veya Internet’te arama yapmak gibi kendilerinin en favori Internet deneyimlerini yaşayacakları bir ortam sunmaktadır” dedi.

Intel, Nokia ve Nokia Siemens Networks, Sprint’in Herndon, Va.’daki test laboratuarında, kendi ekipman ve cihazları ile birlikte, başka ekipman üreticilerinin de düzinelerce ürününü, birarada çalışabilirlikleri ve endüstri standartlarına uyumları açısından test etmeye başladı. Birden fazla endüstri iş ortağı arasındaki ilk birarada çalışabilirlik testleri, bu iş ortaklarından her birinin kendi ürünlerinde WiMAX Forumu’nun gereksinimlerini başarılı bir şekilde sağlaması için gerekli olan zamanı azaltacak. Böylece ürünlerin pazara çıkış süreleri de kısalacak. Intel ve Nokia, WiMAX cihazları ve altyapısının global olarak birarada çalışabilirliği için uçtan uca spesifikasyonlar sunma konusunda diğer 500 Forum üyesinin çalışmalarına destek vermeye de devam edecek.

Nokia Internet Tabletler WiMAX’e hazır hale geliyor

Nokia Nseries Internet Tabletleri, kullanıcının cebine sığabilecek kadar küçük olan yeni bir multimedya bilgisayar platformunda zengin bir Internet deneyimi yaşatmak için tasarlandı. Internet meraklısı kullanıcıları hedefleyen özellikler arasında, Mozilla temelli bir web tarayıcının desteklediği aşina olunan komple bir Internet deneyimi, e-posta fonksiyonları ve daha önce Skype ve Rhapsody tarafından duyurulanlar gibi pek çok popüler uygulama için destek de yer alıyor.

Nokia Nseries Internet Tabletler, hem Nokia hem de Intel’in mobil haldeki kullanıcılara genişbant Internet deneyimi sağlamayı amaçlayan “açık Internet” vizyonlarını mümkün kılmak için açık kaynak Linux işletim sistemine dayanıyor. 2008’de Intel’in Baxter Peak kod adlı WiMAX silikonunu içerecek olan bu platform, Sprint’in Xohm* mobil WiMAX şebekesi üzerinde çalışacaktır.

Intel’in dizüstüler ve ultra-mobil cihazlar için geliştirdiği Echo Peak MiniCard modülünde bulunan aynı WiMAX temelli silikona dayanan Baxter Peak, küçük bir yapı ve düşük enerji harcamaya yönelik olarak mükemmelleştirildi. Baxter Peak, zorlu ortamlarda verilerin daha iyi ve daha yüksek hızlarda alınmasını sağlayan, birden fazla giriş/birden fazla çıkış anten tekniklerini de (MIMO) içermektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları