24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Whitney Houston Virüsüne Dikkat
14 Şubat 2012 Salı 11:30

Whitney Houston Virüsüne Dikkat

Trend Micro Uyarıyor: Whitney Houston’ın hazin ölümü dolandırıcılara yeni fırsatlar yarattı

Whitney Houston’ın beklenmedik ölümü başta müzik dünyası olmak üzere pek çok kişiye büyük bir şok yaşattı.
Geçmişte Whitney Houston gibi ünlü kişilerin ölümü siber suçlular tarafından dolandırıcılık ve kullanıcı bilgisayarlarının kontrolünü ele geçirmek için sıkça kullanılmıştı. Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Güvenlik Uzmanı İnanç Ilgın, internet kullanıcılarının özellikle Facebook’da Whitney Houston’ın son anları gibi başlıklı girişlere tıklamamaları konusunda uyardı.

Bu tip dolandırıcılık çalışmalarında videonun bulunduğu iddia edilen bağlantıda güvenlik kamerasından alınmış görüntüler olduğu belirtiliyor ancak herhangi bir güvenlik kamerası kaydı bulunmadığını belirten Ilgın: “Daha önce bu tip uygulamalarla pek çok kez karşılaştık. Facebook’un dışına gönderilen kullanıcıların karşısına sahte bir Facebook oynatıcısı çıkıyor, ardından bir anket sunuluyor ve cep telefonu numarası isteniyor” diye uyardı. Bu tip sahteciliklerin bazı farklı versiyonları ise kullanıcıyı başka bir siteye yönlendiriyor ve o siteden kullanıcının bilgisayarına zararlı yazılım yüklenmesini sağlıyor. Facebook dışında Twitter gibi mikroblog ve MSN gibi anlık iletişim programlarından gelen linklere de dikkat edilmesi konusunda da uyaran Ilgın: “Emin olmadığınız hiçbir linke ne bilgisayarınızdan ne de mobil cihazınızdan tıklamayın. Dolandırıcılar sadece kişisel bilgisayarlara değil mobil cihazlara da kolaylıkla zararlı yazılım yükleyebiliyorlar.” dedi.

Son dönemde birçok sahte Facebook uygulaması kullanıcı bilgileri ile doğrudan para çalmak ve kullanıcı bilgisayarlarını ele geçirerek zombi bilgisayar haline getirecek zararlı yazılım yüklemek için gayret gösteriyor. Usame Bin Ladin’in öldürülmesi ve Facebook’un yeni görüntülü konuşma özelliği ile ortaya çıkan zararlı uygulamalar binlerce kullanıcı hesabına sızmayı başarmıştı.

Google aramalarına dikkat!

Siber saldırganlar sadece Facebook’u değil Google arama motorunu da kişisel bilgileri çalmak için kullanıyorlar. Google’da Whitney Houston gibi ünlü bir kişinin ölümü gibi konular arandığında üst sıralarda çıkan sonuçlar arasında siber suçluların özel oluşturdukları siteler de bulunabiliyor ve o sitenin linkine tıkladığınızda bilgisayarınıza, kontrolü saldırgana teslim eden zararlı bir yazılım yüklenebiliyor. Bu tip saldırılardan korunabilmek için bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımının bulunması gerekiyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları