20 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Volvo Adventure Proje Yarışması’nda Son Günler
28 Ocak 2008 Pazartesi 11:51

Volvo Adventure Proje Yarışması’nda Son Günler

Öğrencilere yönelik olarak düzenlenen, Uluslararası Volvo Adventure Proje Yarışması’na başvurular 31 Ocak'ta sona eriyor.

Volvo’nun Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı işbirliğiyle tüm dünya genelinde öğrencilere yönelik düzenlediği, Uluslararası Volvo Adventure Proje Yarışması’na başvurular başladı. Dünyanın dört bir yanındaki öğrencilerin daha temiz bir çevre için biyolojik çeşitlilik, atıklar, su, enerji ve ulaşım konularında projeler geliştirerek önce kendi ülkelerinde yarıştırdığı ardından da birinci olan projenin İsveç’in Göteborg kentinde uluslararası platformda yarıştığı Volvo Adventure'a başvurular 31 Ocak 2008 tarihine kadar www.volvoadventure.org sitesi üzerinden yapılabilecek.

Gençler arasında çevrecilik bilincini artırmayı ve gençleri pratik projeler üreterek yaşadıkları doğa ve çevreye katkıda bulunmaları için düşündürmeyi amaçlayan Volvo Adventure Proje yarışmasına Türkiye’deki tüm okullardan 13 - 17 yaş arasındaki öğrenciler hazırladıkları projelerle katılabilecek.

Bu yıl Türkiye olarak beşinci kez katılacağımız yarışmada Uluslar arası / Yerel Volvo Jürisi tarafından belirlenecek Türkiye’deki ilk 3 proje, 2008 Mart ayında İstanbul’da düzenlenecek Türkiye finalinde ödül alacak. Ardından Türkiye birincisi, diğer ülke birincileriyle birlikte Mayıs ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek uluslararası finalde projelerini yarıştıracak.

Yetişkin bir lider eşliğinde, en az 2, en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu grupların katılabileceği yarışmada projelerin ingilizce olarak hazırlanması gerekiyor. Sunulan projelerin uygulanmış ve sonuç alınmış projeler olması başarı şansını yükseltiyor.

Dört bölümden oluşacak projenin ilk bölümü, problemin ve toplumda nasıl algılandığının saptanması; ikinci bölümü sorunların ne olduğunun bulunması, incelenmesi ve sorunların öneminin belirtilmesi; üçüncü bölümü hedef ve aktiviteler belirtilerek, problem çözümüne yönelik hareket planının hazırlanması; dördüncü bölümü ise ilk üç bölümde gerçekleştirilen çalışmaların raporlanmasını kapsayacak.

Birincilik ödülü 10 bin ABD Doları

Uluslararası finalde yarışmaya hak kazanan tüm öğrenciler Göteborg’da en az 3 gün kalacak ve birinci olan projenin sahibi olan ekibe 10 bin ABD Doları, ikinciye 6 bin ABD Doları, üçüncü olan ekibe ise 4 bin ABD Doları ödül olarak verilecek. Projeler, Volvo Adventure web sitesinde yayınlanarak, tüm dünyaya duyurulacak.

Geçtiğimiz yıl, 184 proje başvurusu ile Türkiye, dünyada Volvo Adventure'a en yüksek başvuru sayısını yakalayan ülke olmuştur. Türkiye birincisi Özel Sanko Okulları, Rumkale Artık Yalnız Değil konulu projesiyle Götebörg’daki finalde ülkemizi başarıyla temsil etmişti.

Volvo Adventure için daha ayrıntılı bilgiye, Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı’nın www.bilimmerkezi.org.tr web sitesi ve 0 (212) 266 00 46 telefon numaralarından ulaşılabilecek.

Volvo Adventure ile ilgili bilgi ve okulların projeleri www.volvoadventure.org adresinden takip edilebilecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları