23 Eylül 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vodafonedan Yerli Teknolojiye Destek
06 Şubat 2012 Pazartesi 19:25

Vodafone'dan Yerli Teknolojiye Destek

BTK öncülüğü ve TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirilen yeni altyapı projesiyle, Vodafone 81 ildeki abonelerine 2G ve 3G hizmetlerini yerli üretim radyolink ile sağlamayı hedefliyor.

Vodafone Türkiye, Türkiye'de üretilen teknolojiyi desteklemek yönünde önemli bir adım attı. Vodafone, kayıtsız şartsız müşteri memnuniyeti stratejisi doğrultusunda yaptığı şebeke yatırımları ile BTK’nın öncülüğünde, TÜBİTAK’ın geliştirdiği ve ürettiği telekomünikasyon sistemlerinin kullanılmasını destekleyecek.

BTK’nın öncülüğünde başlayan radyolink projesi kapsamında, üretimi TÜBİTAK tarafından yapılan uzak mesafeli telekomünikasyon altyapı sistemleri ile, Vodafone’un şebeke servislerinin, arazi ve iklim şartlarının yarattığı etkilerden bağımsız olarak, kesintisiz sunulması hedefleniyor. Radyo frekans teknolojisini kullanan TÜBİTAK’ın altyapı sistemleriyle Vodafone, şebeke servislerini tamamen hava ortamını kullanan alternatif ve servis sürekliliği yüksek bağlantılar üzerinden iletiyor olacak.Vodafone Türkiye, projeyi ilk olarak Şırnak’ta başlatıyor. Daha sonra Türkiye’nin 81 ilinde 2G ve 3G şebeke altyapılarının Vodafone ana santral merkezlerine olan bağlantılarının kurulması ve bu alternatif altyapının yeterli kapasite ile yedeklenerek, fiber optik altyapı kesintileri sırasında Vodafone abonelerine kesintisiz ve yüksek kapasitede hizmeti sunulması ile kesintisiz hizmet hedefleniyor.

Bugüne kadar yurtdışı kaynaklardan tedarik edilen altyapı sistemlerinin Vodafone tarafından Türk mühendislik ve üretim kaynakları kullanılarak, yerel olanaklarla üretilmesi büyük önem taşıyor. Projenin uygulanmasıyla Türk ekonomisi için ciddi değer yaratılacağı gibi, Türkiye'de teknoloji üretimine ve KOBİ’lere güçlü bir katkı da sağlanmış olacak.

Telekomünikasyon sektörünün potansiyelini desteklemekte herkese sorumluluk düşüyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer konuyla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye’de, Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektörü, yerli teknoloji geliştirecek ve üretecek nitelikli insan kaynaklarına ve bilgi birikimine sahiptir. Bu potansiyeli desteklemek ve ülkemizin bu alandaki hedeflerini gerçeğe dönüştürmek konusunda kamuya olduğu kadar özel sektöre de sorumluluk düşüyor. Geçtiğimiz aylarda yaptığımız çağrının Vodafone tarafından da hayata geçirilmesi ve TÜBİTAK ile yaptığı işbirliği sonucu yerli teknoloji üretimine verdikleri destekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim sektörü son yıllarda Türkiye’nin genel ekonomik büyüme oranının üzerinde bir büyümeye sahiptir. Sektörümüz bu büyüme hızını artırarak devam ettirmesi ve Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için, hiç kuşkusuz özel sektörün destek ve katkılarının önemli rolü olacaktır.”

Yerli üretimi desteklemeyi öncelikli görevlerimiz arasında kabul ediyor, dünya standartlarında kesintisiz iletişim için çalışıyoruz

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, TÜBİTAK işbirliğiyle gerçekleştirdikleri bu proje ile müşterilerine kesintisiz hizmet kalitesini sunacaklarını ifade ederken şöyle konuştu: “Vodafone için en değerli başarı kriteri müşteri memnuniyetidir. Tüm faaliyetlerimizde, abonelerimizi kayıtsız şartsız memnun ederek, Türkiye’nin en çok güvenilen ve en çok tercih edilen telekomünikasyon markası olmak hedefi doğrultusunda çalışıyoruz. Bu çerçevede son olarak Akıllı Kapsama Teknolojisi’ni hayata geçirerek, tüm abonelerimize dünya standartlarında kesintisiz iletişim sunmak için çalışıyoruz”.

Vodafone Grubu’nun akıllı şebeke teknolojilerini Türkiye’ye aktararak altyapılarını son teknolojilerle modernize etmenin yanında, telekomünikasyon altyapı sistemlerinin kurulması konusunda Türkiye’nin üretim kaynaklarının değerlendirilmesine de büyük önem verdiklerini belirten Fernandes, sözlerine şöyle devam etti:

“Vodafone Türkiye olarak yerli üretimi desteklemeyi öncelikli görevlerimiz arasında kabul ediyoruz. Bu projenin en önemli taraflarından biri, Türk mühendisliğinin deneyiminden yararlanarak, yerel olanaklarla böyle bir sistemin yapılandırılmış olmasıdır. BTK’nın da desteklediği bu proje ile bir yandan abonelerimize kusursuz müşteri deneyimi sunarken, diğer yandan ülkemizin yerli tasarım ve üretim altyapı hizmetleri konusundaki potansiyelinin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Yerli üretimi desteklerken, Türkiye ekonomisi için değer yaratmak bize gurur veriyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları