18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vodafonedan Türkçe SMSe Destek
17 Mart 2008 Pazartesi 14:24

Vodafone'dan Türkçe SMS'e Destek

Telekomünikasyon Kurumu'nun öncülüğünde ve Vodafone'un çözüm önerisiyle GSM alfabesinde tanımlanan ilk bölgesel dil Türkçe oldu

Vodafone IT Hizmetleri, Telekomünikasyon Kurumu"nun da desteğiyle, Uluslararası Cep Telefonları Birliği GSMA"in Türkçe harflerin GSM standartlarına eklenerek 7 Türkçe karakterin (ş, Ş, ğ, Ğ, ç, ı, İ) cep telefonlarında tanınması yönündeki kararına, önerdiği teknik çözümlerle katkı sağladı.

Vodafone mühendislerinin getirdiği çözümle, dünya üzerinde üretilen bütün cep telefonlarında Türkçe harflerin yer almasının önü açıldı. Böylece, bölgesel karakter sorununa ilk çözüm Türkiye"den geldi ve tanımlanan ilk dil Türkçe oldu.

Hazırlık çalışmalarına Türkiye"den Telekomünikasyon Kurumu Teknik Düzenlemeler ve Standardizasyon Daire Başkanı Ejder Oruç ön ayak olurken, çalışmalara Vodafone Grubu Ar-Ge Bölümü"nden Peter Dawes ile Vodafone IT Hizmetleri"nden yazılım mühendisi Murat Eren ve GSMA Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Akpınar katıldı.

3GPP"in (3rd Generation Partnership Project) 19-21 Şubat 2008 tarihleri arasında Atina"da çözüm arayışı için düzenlediği toplantıya Telekomünikasyon Kurumu uzmanları Arzu Cihan ve Erdoğan Olcay, Vodafone Grubu Ar-Ge Bölümü"nden Peter Dawes ile Vodafone IT Hizmetleri"nden yazılım mühendisi Murat Eren katıldı.

Vodafone IT Hizmetleri"nden Murat Eren"in, SMS"ler için kullanılan mesaj tablosunun genişleme tablosunda yapılacak düzenlemelerle Türkçe harfleri uluslararası alfabeye katma önerisi, 3GPP üyelerince benimsenerek geliştirilen çözümün bir parçası oldu. Çözüme başta Telekomünikasyon Kurumu olmak üzere; RIM, O2, Telefónica SA, Telsis, Vodafone, Motorola, T-Mobile, Nokia, Ericsson, Acision ve Samsung destek oldu.

Atina"da geliştirilen çözüm önerisi 5-6 Mart"ta Meksika"da düzenlenen 3GPP (3rd Generation Partnership Project) Genel Kurul toplantısında kabul edildi. Bu kararla birlikte Türkçe SMS mesajlarda kullanıcıların iki kat fazla ücret alınması sorunu ortadan kalkmış oldu.

Telekomünikasyon Kurumu, Türkçe SMS sorununun çözümü için operatörlere 31 Mart 2008'e kadar, telefon ithalatçıları ve üreticilerine de 30 Haziran 2008'e kadar süre vermişti. Telefon üretici ve ithalatçılarına ise 1 Temmuz 2008"den itibaren Türkçe karakterli olmayan telefonların ithali ile ilgili yasak getirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları