24 Temmuz 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vodafonedan Şebeke Operasyon Merkezi
21 Şubat 2012 Salı 10:48

Vodafone'dan Şebeke Operasyon Merkezi

Akıllı Kapsama Teknolojisi”nin en önemli bileşenlerinden birini temsil eden Şebeke Operasyon Merkezi düzenlenen törenle açıldı.

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone, Türkiye'de müşteri memnuniyetinde yeni bir dönem başlattı. Vodafone Türkiye’nin akıllı şebeke ağı ile kaliteli ve yüksek kapasiteli hizmetlerinin omurgasını oluşturan Vodafone Şebeke Operasyon Merkezi’nin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer ile Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcıları Hasan Süel ve Jorge Fernandes’in katıldığı bir törenle resmi açılışı gerçekleşti.

Toplam 56 milyon TL’lik yatırımla hayata geçen Şebeke Operasyon Merkezi, Vodafone'un güçlü ve ileri teknolojili altyapısına duyduğu güveni ifade eden ve konuşma sırasında kesinti olduğu takdirde abonelere para iade güvencesi veren Akıllı Kapsama Teknolojisi'nin en önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Müşteri deneyiminin en ileri araç ve yöntemlerle ölçümlenerek, iletişimin kesintisiz devamlılığını sağlamak adına gerekli aksiyonların alındığı Şebeke Operasyon Merkezi’nde, 144’ü mühendis olmak üzere toplam 196 kişi istihdam ediliyor.

Tayfun Acarer: Merkez, Türkiye’de kaliteyi yükseltecek

Açılışta bir konuşma yapan BTK Başkanı Tayfun Acarrer, açılışı yapılan Vodafone Şebeke Operasyon Merkezi’nin, Türkiye’de kaliteyi yükselteceğini belirterek, Vodafone’un Türkiye için sosyal bir proje olan çağrı merkezlerinin açılması konusunda da çok önemli katkıları olduğunu söyledi. 

Son bir yılda Türkiye’de data trafiğinin 15 kat arttığını anlatan Acarer, “Bu konuda dünyadaki trend nedir’ diye baktığımızda 5 yıl içinde data trafiğinin 65 kat artması bekleniyor. Türkiye’de de basit bir hesap yaptığımızda 5 yıl içinde 75 kat bir artış bekliyoruz. Bu sebeple ciddi bir yatırım yapılması gerekiyor. Türkiye’nin şu anki şebekesi, 3G ile birlikte Avrupa’daki pek çok ülkeden daha iyi durumda” dedi.

Elektromanyetik değerlerin ölçülmesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, şunları söyledi: “BTK, telekom ekipmanları dediğimiz cihazların elektromanyetik değerlerini ölçmektedir. Uluslararası standartların üstünde standartlara uymayan cihazlar var ise bunları toplatmatmaktadır.”   

Hasan Süel: Türkiye’nin bilişim otobanlarına yeni şeritler ilave ediyoruz

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, törende yaptığı konuşmada, Şebeke Operasyon Merkezi’nin, müşterilerine sundukları kaliteli, yüksek kapasiteli ve kesintisiz hizmetin beynini oluşturduğunu ifade ederken, bu merkezde Vodafone Grubu’nun küresel bilgi birikimi ve tecrübesini en son teknolojik gelişmelerle birleştirerek, kayıtsız şartsız müşteri memnuniyetine dönüştürdüklerini belirtti.

Süel, şöyle konuştu: “Türkiye’nin ikinci en büyük uluslararası doğrudan yatırımı olan Vodafone, ülkemizde faaliyete geçtiği 2006 yılından bu yana 11 milyar TL’yi aşkın yatırım yaptı. Merkezimizde, bizim için en önemli performans kriterlerinden biri olan müşteri şebeke deneyimini en ileri teknoloji araç ve yöntemlerle ölçümlüyor, burada elde ettiğimiz verilere göre aksiyon planlarımızı belirliyoruz. Türkiye’de her gün daha fazla birey ve kuruma mobil teknolojinin olanaklarını ulaştırmaktan ve Türkiye’nin bilişim otobanlarına yeni şeritler inşa etmekten gurur duyuyoruz. Merkezimiz ayrıca, Vodafone’un kriz yönetim merkezi olarak da çalışıyor. Örneğin, Van depreminde, sistemin bize anında verdiği alarm ile bölgede ilk mobilize olan operatör olduk. Van’daki durumu merkezimiz üzerinden sürekli olarak takip ederek mobil baz istasyonlarını hangi noktalara sevk edeceğimizi kararlaştırdık. Böylelikle anında en efektif müdahaleyi yaptık. Van’da kurduğumuz kriz masalarının koordinasyonu buradan sağlandı. Merkezden anında elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda yaptığımız yerinde planlamalar ve aldığımız acil önlemlerle depremden etkilenen tüketicilerimizin herhangi bir sıkıntı yaşamadan iletişim kurmalarını sağladık.”

Gerek dünyada, gerekse de ülkemizde, tüketici alışkanlıklarının değiştiğini ifade eden Süel, sözlerine şöyle devam etti: “Henüz toplam gelirlerin önemli bir kısmını oluşturmasa da mobil genişband trafiğinin pazar büyümesinin çok üzerinde arttığını gözlemlemekteyiz. Bu da bizlere mobil iletişim hizmetlerinde geleceğin itici gücünün genişband olacağını gösteriyor. Artan mobil genişband hacmi tüketicilere yeterli kalite ve kapasite sunmak için yatırım ihtiyacı da gerektiriyor. Bu yatırımlar ancak sürdürülebilir bir faaliyet ortamında gerçekleştirilebilir. Özellikle geçiş hakkı ve saha kiralamalarında karşılaşılan zorluklara sektör-devlet işbirliğiyle çözüm getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu konuda 1.11.2011 tarihli Kanun Hükmünde Kararname ve 16.02.2012 tarihli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Genelgesi önemli bir adım olmuştur. Ayrıca, mobil genişband hizmetlerinin verilmesi için en önemli faktörlerden biri fiber yatırımlarıdır. Operatörlerin etkin fiber yatırımları için yeni yatırımlarda geçiş hakkı düzenlemelerinin bir an önce hayata geçmesi, mevcut yatırımlardan da tüm operatörlerin faydalanabilmesi için gerekli regülasyon müdahalesinin yapılması elzemdir.”

Jorge Fernandes: Türkiye bölgesel bir merkez haline geliyor

Şebeke Operasyon Merkezi’nin, teknik anlamda sağladığı güçlü altyapının yanında, bölgedeki sinerjiyi de insan kaynağı anlamında olumlu yönde etkilediğini belirten Fernandes, burada yaratılan tasarruf ile başka firmalardan alınan hizmetlerin bir kısmının artık Vodafone’un kendi insan kaynağı ile sağlanabileceğini ifade etti.

Şebeke Operasyon Merkezi’nin gerek insan kaynağı gerekse teknoloji anlamında henüz sadece bir başlangıcı temsil ettiğini söyleyen Fernandes, şöyle konuştu: “Son çeyrek sonuçlarına göre bir kez daha Vodafone Grubu’nun Avrupa Bölgesi’nde en hızlı büyüyen operatörü olan Vodafone Türkiye, yüksek potansiyeli ile tüm operasyonlarımız içinde bizim için çok önemli bir noktada konumlanıyor. Önümüzdeki süreçte Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin altyapı yönetiminin de merkezimiz üzerinden gerçekleşmesi yönünde çalışmalarımız devam ediyor. Tüm bunlar, Türkiye’nin bölgesel bir merkez haline gelmesi sürecinde kuşkusuz çok değerli gelişmeler.”

Müşteri memnuniyetinde yeni bir sayfa

Şebeke Operasyon Merkezi, 2009 yılından bu yana yüksek hizmet kalitesine ve müşteri memnuniyetini artırarak büyümeye odaklanan Vodafone Türkiye'nin bu stratejisini destekleyen önemli bir adımı temsil ediyor. Merkezde, Vodafone için en önemli performans kriterlerinden biri olan şebeke müşteri deneyimi, en ileri teknolojileri kullanan araç ve yöntemlerle ölçümleniyor. 144 mühendisin görev yaptığı Şebeke Operasyon Merkezi'nde müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını anlamaya yönelik ölçümlemeler sonucu elde edilen verilere göre aksiyon planları belirleniyor; müşteri profil ve beklentileri doğrultusunda oluşturulan yapılandırmalar ve hizmet kalitesini en üst düzeye çıkaran sistemler ile abonelerin deneyimi en ince ayrıntısına kadar işleniyor. Şebekelerin düzenli olarak izlendiği Merkezde, müşteri deneyimini etkin ve proaktif şekilde ölçmek üzere en gelişmiş uygulamalar düzenli olarak sistemlere entegre ediliyor. Müşterilerin sıkıntı yaşadıkları noktalara ve yaşanan yoğunluklara göre proaktif çözümler geliştirilerek, gerekli aksiyonlar hızla alınıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları