16 Ekim 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vodafone ve AKUTtan İletişim Hayattır
20 Haziran 2008 Cuma 15:49

Vodafone ve AKUT'tan İletişim Hayattır

Türkiye Vodafone Vakfı ile AKUT, İletişim Hayattır, Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım projesini yaşama geçiriyor.

Türkiye Vodafone Vakfı ile Arama Kurtarma Derneği (AKUT), İletişim Hayattır, Geleceğimizi Birlikte Kurtaralım projesini yarından başlayarak hayata geçiriyor. Afetler konusunda toplumun bilinç düzeyinin artırılmasının hedeflendiği proje kapsamında İletişim hayattır TIR'ı İstanbul"dan yola çıkarak, 130 günde 81 ilde eğitimler verecek.

Projenin tanıtım toplantısında konuşan Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Rengin Onay, projeyle her yaş ve kesimden insanların, afet ve özellikle de depremle mücadele konusunda bilinçlendirileceğini dile getirerek, "İletişimin hayat kurtaran gücünü Türkiye için harekete geçireceğiz" dedi. Onay, İletişim hayattır tırının yarın İstanbul Taksim"de programına başlayacağını ve sonrasında 81 şehrin önemli merkezlerinde eğitici aktiviteler gerçekleştireceğini bildirerek, program çerçevesinde AKUT"tan 20 kişilik profesyonel bir ekibin 130 gün boyunca gezerek, eğitimler vereceğini ve "İletişim hayattır" programının, 28 Ekim"de yine İstanbul"da sonlandırılacağını anlattı. Projeye, 1.2 milyon YTL bütçe ayrıldığını bildiren Onay, "1999 Gölcük Depremi"nde yaşananların ardından ülke olarak yaralarımızı çok zor sardık. Afetlere karşı gerekli önlemlerin alınması ve bu mücadelede toplumun bilinçlendirilmesi konusunda ise daha hızlı ve etkin adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

AKUT Yönetim Kurulu Başkanı Nasuh Mahruki ise AKUT"un, Türkiye"de toplam 18 ekiple hizmet verdiğini kaydederek, Haziran 2008"de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere 453 arama-kurtarma görevi yapıldığını, 722 insanın hayatının kurtarıldığını anlattı. Mahruki, "İletişim hayattır" projesiyle afete dayanıklı bir toplum olunması, deprem ve depremle ilgili konulardaki yanlışların düzetilmesinin amaçlandığını belirterek, "Proje çerçevesinde en az 2 milyon yurttaşımıza birebir, ondan çok daha fazlasına ise, yerel ve ulusal medya kanallarının desteğiyle ulaşmayı ve toplumumuzun deprem ve depreme hazırlık konularındaki bilgi birikimini yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.
Mahruki, projenin en önemli kalıcı parçasının 1 milyon adet basılan, engelliler, çocuklar ve ebeveynler için hazırlanan deprem öncesi, sırası ve sonrası için yapılması-yapılmaması gerekenleri içeren deprem eğitim kitabı olduğunu söyledi.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları