27 Ekim 2021 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vodafone, Uçakta da Yanınızda
28 Kasım 2007 Çarşamba 13:36

Vodafone, Uçakta da Yanınızda

Vodafone, imzaladığı roaming anlaşmasıyla, abonelerine uçarken de sevdikleriyle konuşma ve mesaj gönderme imkanı sunuyor.

Mobil iletişimde dünya devi Vodafone, İsviçre merkezli Onair ve Norveç merkezli Aeromobile ile imzalanan ‘roaming’ anlaşmasıyla, uçuş esnasında cep telefonu kullanımını mümkün hale getiren servisi Türkiye’deki abonelerinin hizmetine sundu.

Mesaj geçin, doyasıya konuşun

Vodafone aboneleri, Onair ve Aeromobile’ in anlaşmalı olduğu havayolu şirketlerinin uçaklarında GSM roaming ( dolaşım) servisini kullanabilecekler. Vodafone aboneleri, bu sistem ile uçakta da cep telefonlarını açarak istedikleri kişiyle konuşabilecek, mesaj alıp gönderebilecekler. Bu yeni teknoloji ile uçakta yapılacak görüşmeler, standart uluslararası roaming anlaşmalarıyla doğrudan cep telefonu hesaplarına faturalandırılacak.

Kalkış ve inişler sırasında kapalı olacak

Uçuş esnasında cep telefonu kullanımı, yalnızca ‘pico cell’ sistemleri yerleştirilmiş uçaklarda ve ancak kabin memurlarının izni dahilinde mümkün olacak ve roaming servisi de sadece uçak seyir halinde iken kullanılabilecek. Yolcular, kalkış ve iniş esnasında ve havayolu personelinin belirttiği durumlarda cep telefonlarını ve PDA’larını kapalı tutmaya devam edecekler.

Özel olarak tasarlandı

Roaming servisi, mobil/havacılık iletişim ve sistemlerindeki yıllarca süren deneyime sahip uzmanlar tarafından geliştirildi. Havayollarının kurulu uydu teknolojisinden bağımsız olarak bütün filolarında ortak bir ürün sunmalarına imkan tanıyan servis, uçağın sistemlerini hiçbir şekilde etkilemeyecek ve uçak güvenliğine ve havacılık şartlarına uyacak şekilde özel olarak tasarlandı. Servisin sağlanabilmesi için gereken altyapı, bütün gerekli onayları aldıktan sonra uçağa kurulup işletiliyor.

İlk olarak Air France ’ın 1 uçağında ve Aralık ayı itibariyle Emirates Havayolları uçaklarında kullanılacak olan Roaming servisinin kapsama alanının kısa sürede genişletilmesi planlanıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları