29 Temmuz 2021 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Virüslere Lotus Protector Çözümü
11 Eylül 2008 Perşembe 15:26

Virüslere Lotus Protector Çözümü

IBM'in Internet Security Systems (ISS) firmasını satın almasını takiben Lotus ürün portföyüne anti virüs ve anti spam çözümleri katıldı.

Internet trafiğinde günlük 14.5 milyar spam elektronik postanın yollandığı tahmin ediliyor. Bu da toplam elektronik postaların yüzde 45"i anlamına geliyor. Kullanıcıların almak istemediği elektronik postalar mesaj kutularını dolduruyor. Bu mesajlar bazen basit bir reklam, bazen de kullanıcı bilgilerinin ya da bilgisayardaki verilerin kaybına neden olabilen mesajlar oluyor. Yapılan araştırmalara göre firmalar, spam ve virus kaynaklı verimlilik kaybı nedeniyle yıllık 20 milyar dolar kaybetmekte.

Kullanıcı bilgisayarlarının elektronik posta trafiğinde zarar görmesini engellemek için Lotus ürün portföyüne yeni bir ürün katıldı. Lotus Protector adını taşıyan bu ürün birçok özelliğiyle kullanıcıların bilgisayarlarına gelmesi muhtemel saldırıları gerçekleşmeden önlüyor. Bu programı kullanan çalışanlar, tehlike içeren elektronik postaları hiç görmeden işlerine devam ediyor. Tüm dünya ile aynı anda Türkiye"de de kullanıcılarla buluşan Lotus Protector, spam ve virüs koruması sayesinde interneti daha güvenli bir hale getiriyor.

Elektronik postayı gönderen kişiden, geldiği sunucuya kadar birçok konuda eleme yapan Lotus Protector, içeriğini de kontrol ederek spam olma olasılığına sahip olan postaları doğrudan siliyor. Fakat Lotus Protector sadece bir anti spam yazılımı değil. Kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmeye çalıştığı ve phishing diye adlandırılan elektronik postaları da yakalayan yazılım, bilgisayara yerleşen worm tipi dosyaları da tanıyabiliyor. Şimdiye kadar tespit edilmiş 120 binin üzerinde worm ve virüsü tanıyarak silen Lotus Protector, virüs olma ihtimaline sahip olan dosyaları da yüzde 93 ihtimalle tanıyor.

Konu hakkında açıklama yapan IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Murat Tüzüm, şunları söyledi; "Yapılan tahminlere göre önümüzdeki dört yıl içerisinde günlük spam sayısı 58 milyar adede çıkacak. İşletmeler için bu artan sayı yıllık 250 milyar dolarlık bir iş kaybı demek. Gittikçe daha da vahim olan bu durum, korunma ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Firmalar çalışan verimliliğini ve bilgilerini korumak için güvenlik yazılımları kullanmak durumundalar. Phishing saldırılarının kaynağı olan ülkelere baktığımızda Türkiye, Amerika ve Rusya'nın ardından %7.36'lık oran ile 3. sırada yer alıyor. Bu ise sistemlerimizin tehlikelere ne kadar açık olduğunun bir göstergesi. Lotus Protector ürünü ile Türkiye"deki yaygın Lotus Domino müşterilerimize, tek çatı altında anti virüs ve anti spam çözümleri sunmayı amaçlıyoruz.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları