18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vestel’den Enerji Verimli Kampanya
04 Ocak 2012 Çarşamba 23:07

Vestel’den Enerji Verimli Kampanya

Vestel’in televizyonları 2020’ye kadar Atatürk Barajı’nın bir yılda ürettiği enerjiyi tasarruf edecek.

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (Türk BESD) tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla düzenlenen Beyaz Eşyada Enerji Verimliliği İçin Verimli İşbirliği konulu toplantıda konuştu.  Konuşmasında Vestel’in tüm ürün gamlarındaki üretimini enerji tasarrufu yüksek A+ ve üstü cihazlara kaydırdığını belirten Yüngül, “Vestel pazara sunduğu ürünlerde enerji tüketimini 5 yıl öncesine göre yüzde 50, su tüketimini ise yüzde 26 oranında azalttı” dedi.

Türkiye’de üretilen elektrik enerjisinin yüzde 24’ünün konutlarda kullanıldığını vurgulayan Yüngül, beyaz eşyaların bu tüketimdeki rolünün yüzde 50 olduğunu, buna klima ve televizyon da eklendiğinde bu oranın yüzde 71’e ulaştığını aktardı. Yüngül sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Vestel’in ürettiği klimalarımız ve Twinjet Plus çamaşır makinemiz A + ürünlere göre yüzde 50 daha fazla enerji verimliliği sunuyor. Vestel LED TV’ler normal LCD TV’lere kıyasla yüzde 80 enerji tasarrufu sağlıyor. Türkiye’de bugün yaklaşık 18 milyon hane var. Her evde en az 1 televizyon olduğunu ve bu televizyonların günde yaklaşık 5 saat açık kaldığını varsayacak olursak,  tüm bu televizyonlar Vestel markalı ürünlerle değiştirildiğinde yılda yaklaşık 1 Milyar kW/s enerji tasarruf edilebilirdi. Bu sayede 2020 yılına kadar, Atatürk barajının bir yılda ürettiği enerji miktarı kadar enerji tasarrufu gerçekleştirilebilir.

Vestel LED aydınlatma ile yüzde 80’e varan enerji tasarrufu

Ömer Yüngül, Vestel olarak hem Türkiye’nin hem de dünyanın geleceğini enerji verimliliği yüksek LED ışık teknolojisinde gördüklerini, bu nedenle Ağustos ayında LED aydınlatmanın lider firmalarından Cree ile teknoloji ortaklığı yaparak sektöre girdiklerini söyledi. Yüngül sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Dost Teknoloji Vestel olarak hem ülkemizin hem dünyamızın geleceğini enerji verimliliği yüksek LED teknolojisinde görüyoruz.  Vestel LED aydınlatma ürünleri yaklaşık 35.000 – 40.000 saatlik bir ömre sahip, cıva içermiyor ve yüzde 100 geri dönüştürülebilir ürünler. Uzun kullanım süreleri sayesinde daha az atık oluşuyor,  zararlı madde içermediği için de suyumuz ve toprağımız da kirlenmiyor. Vestel LED ürünlerimiz genel aydınlatmada akkor lambalara oranla yüzde 80’e varan, ‘enerji tasarruflu’ ya da ‘sarfiyatsız’ diye bilinen floresan lambalara oranla da yüzde 50’ye varan seviyelerde enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca karbondioksit salınımını yüzde 80’e varan oranda azaltıyor.”

Vestel’in önümüzdeki dönemde odaklandığı en önemli konulardan birinin çevreyle dost teknolojik çözümler sunan LED aydınlatma olacağını belirten Yüngül, LED aydınlatma alanındaki faaliyetlerini sosyal sorumluluk projeleriyle de destekleyeceklerini vurguladı.

Vestel’den enerji verimli kampanya

Vestel olarak Aralık ayında enerji verimli beyaz eşyalarda yüzde 50’ye varan indirim kampanyası düzenlediklerini belirten Yüngül, bu kampanyayla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın başlattığı Enerji Verimli Ürünlerin Dönüşümü Projesi'ne destek olmayı amaçladıklarını söyledi. Yüngül, “Kampanya ile enerji verimli çamaşır makinelerimizin ve buzdolaplarımızın satışında yüzde 10, bulaşık makinesi satışlarımızda yüzde 7 artış yakaladık. O nedenle kampanyamızı Ocak sonuna kadar uzatmayı planlıyoruz. Bu kampanya sayesinde evlerdeki enerji verimli beyaz eşyaların 2010 yılında yüzde 20 olan payının yüzde 50’nin üstüne çıkmasını bekliyoruz.” dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları