22 Haziran 2021 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vernel 2010 Pazar Lideri
01 Şubat 2011 Salı 16:03

Vernel 2010 Pazar Lideri

Dünyaca ünlü Henkel firması tarafından üretilen, Vernel, 2010 yılını Superbrands Ödülü ve artan pazar payıyla sektör liderliğini koruyarak kapattı.

Türk Markaları Çin Tehdidi Altında
Anadolu"nun Süper Kadını Güler Sabancı
19. İSG Kongresi İstanbul'da
Deloitte'den TTK Yorumu

Dünyanın önde gelen pazar araştırma şirketi AC Nielsen"in 2009 verilerine göre, Türkiye deterjan pazarı geçen yıl itibari ile yaklaşık 1 milyar TL, yumuşatıcı pazarı ise 200 milyon TL büyüklüğe ulaşmış durumda. Sektörde genel olarak 2010 yılının zorlu geçtiği düşüncesi hakim olmakla birlikte Henkel tarafından üretilen Türkiye"nin ilk yumuşatıcısı olma unvanını taşıyan Vernel, 2010 yılında satış değeri ve tonaj olarak pazar ortalamasının üzerinde bir büyüme gerçekleştirdi. Vernel, bu başarısını Superbrands Ödülü"nü alarak da taçlandırırken, Türkiye"de %100 marka bilinirliğine de ulaşmış durumda.

Türkiye"nin Süper Yumuşatıcısı Vernel Oldu
Dünyaca ünlü Henkel firması tarafından üretilen ve İlk kez 1976 yılında raflardaki yerini alan Türkiye"nin ilk yumuşatıcı markası Vernel, 2010 yılında marka değerinin ölçümüne yönelik olarak yapılan araştırmalarla belirlenen Superbrands Ödülü"nün kendi alanındaki sahibi oldu. 86 ülkede yapılan araştırma ve değerlendirmelerde her ülkenin kendi alanında en iyi markaları belirlenirken, Superbrands Türkiye ve Nielsen Araştırma Şirketi de Türkiye"deki ölçümlerini tamamladı. Her biri kendi sektörünün tartışılmaz isimlerinden oluşan seçici bir kurulun değerlendirmeleri ve tüketiciler arasında yapılan anket çalışmaları sonucunda Vernel, 1046 marka arasından kategorisinde rakiplerini geride bırakarak Superbrands Ödülü"nü almaya hak kazandı. Vernel"in pazarda elde ettiği başarının arkasında ise tüketicinin nabzını iyi tutarak gerçekleştirdiği yenilikler yatıyor.

Yılda 3,5 Milyon Ton Çamaşır Vernel ile Yıkanıyor
Vernel markası pazardaki lider konumunu, sürekli yenilikler üreterek, tüketicilerin değişen ve artan beklentilerini en üst düzeyde karşılayarak korumayı başarıyor. Kalıcı ve devamlı çeşitlenen kokuları ile tüketicilerin hafızalarında yer eden Vernel, sağladığı yüksek kalitesi ile de tüketici tercihlerinde daima ilk sıralarda yer alıyor. Bugün Vernel ürünleri, Türkiye"nin dört bir yanında, milyonlarca tüketici tarafından kullanılıyor. Türkiye"de saatte ortalama 3 bin 800 adet Vernel satılıyor. Vernel ürünleri ile yılda 3,5 milyon ton çamaşır yıkanıyor.

Türk Henkel Çamaşır Bakım Ürünleri Pazarlama Yöneticisi Işıl Nergiz, Türkiye"de şu an yaklaşık 18 milyon hane bulunduğunu ve bu hanelerin %66"sında yumuşatıcı kullanıldığını belirtiyor. Nergiz, yumuşatıcı kullanmayan %34"lük tüketici potansiyelini yakalamak ve pazar liderliğini sürdürmek için tüketicilere piyasada sahip olabilecekleri en iyi ürünleri sunmayı amaçlıyoruz diyor. Işıl Nergiz, sözlerine şöyle devam ediyor:
"2010 yılında Vernel ile "Parfüm İncileri" konseptini piyasa sunduk. Tüketicilerin bir yumuşatıcıdan bekledikleri en önemli faktörlerin başında uzun süre kalıcı koku geliyor. Vernel "Parfüm İncileri" ile tüketiciler seçtikleri yumuşatıcı kokusunu daha uzun süre çamaşırlarında muhafaza edebilecekler. Parfüm İncileri diye adlandırdığımız mikro kapsülleri, esasında küçük parfüm kapsülleri olarak düşünebiliriz, bu kapsüllerdeki parfüm özleri çamaşır kullanıldıkça sürtünme etkisiyle patlayarak koku veriyor ve kullandıkça parfüm etkisinin devamlılığını sağlıyor. Elbette 2011 yılında da hem deterjan, hem de yumuşatıcı kategorilerinde tüketiciler için fazladan fayda sağlayacak yenilikçi adımlarımız olacak."

Henkel yetkilileri Avrupa yumuşatıcı pazarı ile Türkiye"de pazarın dinamiklerinin çok farklı olduğunu dile getiriyor. Avrupa"da neredeyse tüm yumuşatıcıların konsantre olarak satıldığı, Türkiye"de ise standart yumuşatıcı dediğimiz yumuşatıcıların ağırlıklı olarak kullanıldığı ifade ediliyor. Işıl Nergiz bu konuya şu sözlerle açıklık getiriyor:
"Sektöründe lider Vernel markası olarak, Avrupa"daki trendleri takiben Vernel Max adlı konsantre yumuşatıcımız ile tüketiciye 1 litresi 4 litre standart yumuşatıcıya eşit ürün sunuyoruz. Üstelik sadece 2 litre fiyatına. Fakat tüketicilerimizin alışkanlıklarını değiştirip konsantreye alışması zaman alıyor. Türk tüketicisi büyük bidonlarda alışveriş yapmaya ve bol kullanmaya alışık. Fakat konsantre yumuşatıcının daha az yer kaplaması, daha iyi performans göstermesi, daha yoğun parfüm içermesi sayesinde çamaşırların daha uzun süre ve mis gibi kokması gibi sayısız faydalarını gördükçe, konsantre yumuşatıcıyı tercih edeceklerini düşünüyoruz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları