21 Haziran 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Verilerinizi Yedeklemeyi Unutmayın
07 Şubat 2012 Salı 12:26

Verilerinizi Yedeklemeyi Unutmayın

Veri yedekleme ve kurtarma konusunda çözümler sunan Double-Take’in Teknik Müdürü Erkan Tuğral, şirketlerin bilgi işlem sorumlularını uyardı.

Hangi iş yeri olursa olsun, tüm işletmeler önemli verilerini artık bilgisayar ortamından saklıyor. Üstelik bu veriler gün geçtikçe büyüyor. Herhangi bir arıza, kaza veya doğal afet nedeniyle tüm bu verilerin kaybolma ihtimali, son derece ürkütücü. Veri yedekleme ve kurtarma konusunda çözümler sunan Double-Take’in Teknik Müdürü Erkan Tuğral, şirketlerin bilgi işlem sorumlularını uyardı. Tuğral, şirketlerde var olan altyapıyı yedeklemek için dört ipucu sıraladı.

Double-Take Teknik Müdürü Erkan Tuğral, “Normal koşullarda bilgi işlem yöneticileri birkaç dolar kazanmak için tüm verilerini tehlikeye atmazlar. Ama bazen başka öncelikler tercih edilebiliyor. Ancak geç kalmak, geri dönülmez sıkıntılara neden olabilir. Bence verilerinizi yedeklemeden uyumayın” diye konuştu. Tuğral, şirketlerin yedekleme konusunda nelere dikkat etmesi gerektiği ile ilgili bilgi işlem profesyonellerine dört öneride bulundu: 

1. Kullandığınız WAN’ı sevin

Var olan WAN’ınız (geniş bant bağlantısı) ile beraber çalışabilecek bir yedekleme yazılımı kullanın. Replikasyon yazılımınız veri trafiğini düzenlemeli ya da veriyi ne zaman transfer edeceğinize karar verebilmenizi sağlamalıdır. Veri trafiğini düzenleyemiyorsanız en azından sıkıştırmalısınız.

2. Yalnızca değişenleri yedekle

Yedeklemek için aynı veriyi tekrar tekrar göndermek mantıklı değildir. Daha fazla güç ve bant genişliği harcar. Korumak zorunda olduğunuz terabyte’larca veri, yedekleme için ayırdığınız aralıkta yedeklenemeyebilir. Yalnızca değişen veriyi transfer etmek, ayrıca depolama alanından da tasarruf sağlar.

3. Bulutu göz ardı etmeyin

Bulutun en önemli faydası yalnızca kullandığınız kadar ödüyor olmanızdır. Kullanmadığınız donanıma para ödemezsiniz. Hazır başkası yapmışken, yeni baştan bir veri merkezi inşa etmeniz gerekmez. Bulut yedekleme ve kurtarma tamamen otomatik çalışmak üzere ayarlanabilir.

4. Uyumlu olmalı

Yedekleme ve kurtarma yazılımı alırken mutlaka mevcut alt yapınız ile uyumlu olmasına dikkat edin.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları