16 Nisan 2021 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ustalık Belgesi Alamayana Af Talebi
06 Temmuz 2008 Pazar 10:28

Ustalık Belgesi Alamayana Af Talebi

TESK, kalfalık ve ustalık belgesi alamayan İstanbul Bakkallar Odası'na bağlı esnaf için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan af talep edecek.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), İstanbul Bakkallar Odası"na bağlı esnafın büyük kısmının kalfalık ve ustalık belgesi alamadığı için Milli Eğitim Bakanlığı"ndan af talep edecek. MEB ve TESK, söz konusu esnafa 6 aylık ek müracaat süresi verilmesi konusunu masaya yatıracak.

TESK, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile bir araya gelecek. İki kurum, ilk olarak 3308 sayılı Kanun"un Geçici 1"inci maddesindeki meslekte çalışanların sınavları ve belgelerinin verilişi konusunu tartışacak. TESK, ayrıca MEB"den satış elemanlığında çıraklık süresinin kısaltılmasını talep edecek.

Toplantıda, kantin işletmeciliği meslek dalının bağımsız bir meslek alanı olması konusu da tartışmaya açılacak.

TESK, İstanbul Bakkallar Odası"na bağlı esnafın büyük bir kısmının çeşitli nedenlerden dolayı kalfalık ve ustalık belgesi alamaması da toplantıda tartışılacak. TESK, Milli Eğitim Bakanlığı"ndan bu üyelerin belge alabilmeleri için yeni bir hak dava verilmesi için af talebinde bulunacak. MEB ve TESK, 3308 sayılı yasanın geçici 8. maddesine göre söz konusu esnafa 6 aylık ek müracaat süresi verilmesini masaya yatıracak.

(ANKA)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları