18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversiteyi Kazanamayanlara Kariyer Fırsatı
27 Ağustos 2007 Pazartesi 12:16

Üniversiteyi Kazanamayanlara Kariyer Fırsatı

Çağrı Merkezi sektörünün önde gelen firmalarından CMC, liseden mezun olan ama üniversiteyi kazanamayan gençlere de kariyer fırsatı sunuyor.

Türkiye'de çağrı merkezi sektörü bir yandan kendisine dünyada önemli bir yer edinmeye çalışıyor, öte yandan da yurtiçindeki yapılanmasını gün geçtikçe genişletiyor. Sektörde bugün 25 bin kişi görev yapıyor, ancak bu rakamın önümüzdeki dönemde çok daha yukarı çıkması bekleniyor. 2007 yılı sonuna dek çağrı merkezi sektöründeki istihdamın yüzde 30 artışla 32 bin 500 kişiye ulaşacağı belirtiliyor. Çağrı merkezi sektörünün önde gelen firmalarından biri olan CMC (Customer Management Center) yıl sonuna kadar 300 kişiyi kadrosuna katmayı hedefliyor. CMC’nin sunduğu bu istihdam fırsatı özellikle üniversiteyi kazanamayan gençleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu sene itibariyle herhangi bir üniversiteye kayıt yaptırma hakkı elde edemeyen gençleri çağrı merkezi sektöründe önemli kariyer fırsatları bekliyor.

Çağrı merkezi alanında kariyer yapmayı hedefleyen gençlerin dinamik, insan ilişkilerinde kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, çözüm odaklı ve düzgün bir diksiyona sahip olmaları gerekiyor. Yüksek iletişim yeteneği ve müşteri odaklı hareket edebilme becerisi de aranılan özelliklerin başında geliyor. En az lise mezunu olma şartı arayan çağrı merkezleri müşteriyle doğrudan temas olanağı sunduğu için, çalışanlara kendilerini büyük bir hızla geliştirme fırsatı sunuyor. Kariyerlerine çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak başlayan gençler, sonrasında takım liderliği, proje yöneticiliği gibi daha üst pozisyonlara gelebiliyorlar. Başarılarını devam ettirdikleri takdirde ise firmanın farklı pozisyonlarında yöneticilik görevleri üstlenebildikleri gibi, farklı sektörlerdeki şirketlere de geçiş yapma şansı bulabiliyorlar. Kariyer basamaklarını hızla atlama fırsatı sunan çağrı merkezleri bu nedenle gençler tarafından en çok tercih edilen sektörlerin başında geliyor.

CMC (Customer Management Center) Genel Müdürü Başak Soykan, çağrı merkezi sektörünün hızla büyürken bir yandan da gençler için önemli istihdam fırsatları yarattığına dikkat çekiyor: “Çağrı merkezi sektörümüz her yıl ortalama yüzde 25-30 civarında büyüme kaydediyor. Bu büyüme de önemli bir istihdam ihtiyacını beraberinde getiriyor doğal olarak. Kariyerlerine ciddi bir başlangıç yapmak isteyen lise mezunu gençlerimize önemli fırsatlar sunuyor çağrı merkezi sektörü. Örneğin, biz CMC olarak yıl sonuna kadar çalışan sayımızı yüzde 40 oranında artırmayı ve 300 gencimize iş olanağı sağlamayı hedefliyoruz. Bu noktada özellikle üniversiteyi kazanamayan gençlerimize bir çağrı yapmak istiyorum. Bizimle birlikte çalışarak, hızla gelişmekte olan bir sektörde başarılı bir kariyerin kapısını kolaylıkla açabilirler.”

Çağrı merkezinde görev yapmanın kişiye iş ve özel hayatında fark yaratmasını sağlayacak yetkinlikler kazandırdığının altını çizen Başak Soykan, CMC olarak uyguladıkları objektif performans değerlendirme yöntemleriyle gerçek anlamda başarı şansı sunduklarını vurguluyor: “CMC’de müşteri temsilcisi olarak görev yapmaya başlayan ancak çok kısa bir süre içerisinde hızla yükselerek yönetici pozisyonuna gelen çalışanlarımız var. CMC olarak çalışanlarımızın kendilerini geliştirmesini ve ilerlemesini daima teşvik ediyoruz. Çağrı merkezimizde müşteri temsilcisi olarak işe başlayıp takım lideri ve süpervizör olan, farklı departman ve pozisyonlarda da görev alan pek çok arkadaşımız mevcut. Aynı zamanda da kalite, insan kaynakları, eğitim, operasyon destek, planlama, raporlama ve hatta pazarlama ve iş geliştirme departmanında dahi görev alma şansına sahip olan çalışanlarımız da bulunuyor.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları