02 Ağustos 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversiteyi İş Dünyasına Göre Kurduk
24 Temmuz 2008 Perşembe 16:21

Üniversiteyi İş Dünyasına Göre Kurduk

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, İSO Başkanı Tanıl Küçük ve İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli ile birlikte basın toplantısı düzenledi.


İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Burs


Üniversite ve iş dünyasının temsilcileri, sanayinin nitelikliara eleman sıkıntısına bir an önce çözüm bulunması amacıyla iki yıllık üniversite mezunlarına kısa dönem askerlik haklı tanınması yönünde görüş bildirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi"nin ÖSS"ye giren üniversite adaylarına yönelik hazırladığı burs programının tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı Muharrem Keçeli ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, sanayinin ihtiyacı olan ara elemanların yetiştirilmesinin teşvik edilmesi amacıyla iki yıllık üniversite mezunlarına kısa dönem askerlik yapma hakkının verilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeleri İSO Başkanı Tanıl Küçük ve İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli nitelikli ara eleman sıkıntısının aşılması noktasında iş dünyası olarak bu teklifi desteklediklerini bildirdi. İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Aydın, iki yıl önce Meslek Yüksek Okulları Mezunları ve Mensupları Derneği oluşumuyla bir sivil toplum örgütü olarak kısa dönem askerlik hakkı verilmesi hususunda YÖK Başkanı"na, TBMM"ye bir dizi ziyaretler yaptıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Sırf askerlik yüzünden iki yıllık meslek okulları yerine dört yıllıkları tercih eden binlerce öğrenci var. Halbuki bu gençlere kısa dönem askerlik hakkı tanınsa direk iki yıllık meslek okulları tercih edilecektir. YÖK Başkanımız Genelkurmay Başkanımızla bu konuda görüşme yaptı. Meclis"te kanun taslağı hazırlandı. Beklentimiz bir an önce bu kanunun çıkmasıdır".

Diplomalı İşsizler Yerine Nitelikli Ara Eleman

İTO Başkanı Tanıl Küçük ise, işyerlerinde durum tespiti yapmak amacıyla her ay anketler düzenlediklerini ve sanayinin en çok nitelikli ara eleman sıkıntısı üzerinde şikayetler aldıklarını kaydetti. İTO Meclis Başkanı Muharrem Keçeli de, diplomalı işsizler yetiştirmek yerine iş hayatının ihtiyaçlarını dikkate alarak nitelikli ara eleman yetiştirilmesinin önemine değindi.

"YÖK"e Değil Sektöre Göre Müfredat Hazırladık

Üniversite olarak YÖK"ün hazırladığı müfredatı değil, iş dünyasının ihtiyaçlarını baz alarak program hazırladıklarını anlatan Mustafa Aydın, Türkiye"de ilk kez bir üniversitenin 5 bine yakın çözüm ortağıyla çalışarak mezunlarına iş imkanı oluşturduğunu anlattı. Aydın, "Biz üniversiteyi kurmadan önce sektörlerimizin ayağına gittik. Nasıl bir elemana ihtiyaçları var onlara sorduk. Ona göre ders programlarımızı hazırladık. Tamamen uygulama esaslı bir çözüm geliştirdik. Türk sanayisinin önde gelen işletmeleriyle anlaşmalar yaptık. Öğrencilerimizin önce bu işyerlerinde staj yapmasını, mezun olduktan sonra da işe girmesini sağlıyoruz. Mezunlarımızın yüzde 86"sını bu yolla işe yerleştirdik" diye konuştu.

(Haber Merkezi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları