25 Temmuz 2021 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversitelilere HPden Çağrı
25 Kasım 2008 Salı 12:29

Üniversitelilere HP'den Çağrı

Türkiye'den Boğaziçi Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, İTÜ ve ODTÜ'den MBA ve lisansüstü öğrencilerinin davet edildiği Ashridge Sürdürülebilir Yenilik Ödülü 2009 için mücadele başladı.

HP, 1999 yılından bu yana Ashridge Business School tarafından düzenlenen bir deneme yarışmasının bu yılki Sürdürülebilir Yenilik Ödülü 2009"un sponsorluğunu WWF ile birlikte üstlendiğini duyurdu. Ashridge Business School"un bu yılki ödül kapsamında HP ve WWF ile birlikte çalışmasının nedeninin her iki kuruluşun da düşük karbon ekonomisine geçiş konusunda çalışmaları olması ve bu konuda yaptıkları işbirliği olduğu belirtiliyor. HP ve WWF şu anda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika"da ICT çözümlerinin karbondioksit yayılımının azaltılmasına yardımcı olmak üzere nasıl kullanılabileceği, yılda 1 milyar ton karbon azaltımına etkisi olabilecek yatırım alanlarının tanımlanması, müşterilerin iklim açısından akıllı çözümlere nasıl yatırım yapabilecekleri konusunda eğitilmeleri ve politika üreticilerinin düzenlemeleri düşük karbon ekonomisine doğru uyarlamaları için teşvik edilmeleri konusunda işbirliği yapıyorlar. Bu ortaklığın bir sonucu olarak Haziran 2008"de iki rapor yayınlandı. HP varolan HP çözümlerini kullanarak karbondioksit yayılımını azaltma potansiyelinin tanımlandığı bir kılavuz hazırladı.

Ashridge Sürdürülebilir Yenilik Ödülü 2009 kapsamında her iki kuruluş da öğrencilerin bakış açılarını iklim değişikliğinin yalnızca bir tehdit, bir risk ya da büyüme önündeki bir engel olarak görmekten, bir iş fırsatı olarak görmeye doğru değiştirmelerini teşvik ederek yaptıkları çalışmaları akademik dünyaya taşımayı hedefliyor. Ödülün karmaşık, heyecan verici ve fırsatlarla dolu olan ve günümüzün ve yarının yöneticilerinin karşılaştıkları ve karşılaşacakları güçlükleri doğrudan kapsayan bir gündeme katkıda bulunması bekleniyor.

Ödülün kapsamı
Ödül 2008/2009 öğretim yılında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika"da verilen MBA programına dahil olan öğrencilere ve yanı sıra lisansüstü eğitim gören öğrencilere açık. Yarının iş liderleri olacak bugünün yönetim öğrencilerinden kuruluşların düşük karbon ekonomisine geçişten değer yaratmak üzere yapabilecekleri yenilikler konusunda yeni ve çarpıcı fikirler üretip İngilizce yazılmış, 300 kelimelik bir özetle birlikte 3000 kelimeyi geçmeyen denemeler halinde göndermeleri bekleniyor.

HP Üniversite İlişkileri, tüm dünyada işbirliği içinde olduğu 40 üniversiteyi Ashridge Sürdürülebilir Yenilik Ödülü 2009"a katılmaya davet etti. Davet edilen üniversiteler arasında Türkiye"den Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi yer alıyor.

Katılımcıların düşük karbon ekonomisi için yenilikler önerecekleri alanlar arasında şunlar yer alıyor:
• Düşük karbon ekonomisine geçişi destekleyen yeni kuruluşların, yeni iş modellerinin ve yeni pazarların geliştirilmesiyle nasıl değer yaratılabilir?
• Kuruluşlar düşük karbon ekonomisine geçişi destekleyen yeni hizmetler ve ürünler geliştirip, sunarak nasıl değer yaratabilirler?
• Kuruluşlar düşük karbon ekonomisine geçişi destekleyen, hizmet ve ürün sunumuyla ilgili yeni operasyonel süreçler geliştirerek nasıl değer yaratabilirler?
• Bu şekilde değer yaratmak için yönetim yaklaşımlarında ve bakış açılarından hangi yenilikler gereklidir?

Katılım ve Ödül şartları
Son katılım tarihi 2 Mart 2009 olan ödülün kazananları, Ashridge"den bir jüri ekibinin orijinallik ve kavrayış, analiz derinliği, bağlam ile ana konunun uygunluğu, gerçek hayattan örneklerin kullanımı, modern kuruluşlara uygunluk, yazım ve ifade, sonucun sağlamlığı, fikirlerin uygulanabilir ve geçerli olması ve fikirlerin yeniliği gibi konularda yapılacak değerlendirmeler sonucunda belirlenecek ve Haziran 2009"da duyurulacak.

Yarışmanın birincisi 7000 Avroluk bir ödülün yanı sıra HP"den altı aylık kılavuzluk ve bir yönetici araştırma şirketi olan Spencer Stuart"tan kariyer danışmanlığı kazanacak. İkincilik ve üçüncülük ödülleri ise Spencer Stuart"tan kariyer danışmanlığıyla birlikte sırasıyla 5000 Avro ve 3000 Avro olacak.

Ashridge Sürdürülebilir Yenilik Ödülü 2009 hakkında ayrıntılı bilgiler www.ashridge.org.uk/sustainableinnovation adresinden elde edilebilir. Ayrıca http://www.facebook.com/pages/Ashridge-Sustainable-Innovation-Award/23715149027 adresinde öğrencilerin birbiriyle bağlantıya geçip, ödül konusu ile ilgili tartışmalara katılabilecekleri bir facebook sayfası da bulunuyor.

HP"nin yayınladığı ve WWF İsveç"ten global politika danışmanı Dennis Pamlin"in raporuna dayanarak hazırlanan, varolan HP çözümlerini kullanarak karbondioksit yayılımını azaltma potansiyelinin tanımlandığı kılavuz hakkında ayrıntılı bilgiler
http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/press/2008/080619b.html adresinde bulunabilir. 2006 yılında başlayan HP ve WWF iş ortaklığı hakkında daha fazla bilgi www.hp.com/go/wwf adresinden öğrenilebilir.

(A1Haber)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları