18 Eylül 2021 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üniversite Öğrencileri Fiili Tekele Son Diyor
22 Aralık 2010 Çarşamba 11:58

Üniversite Öğrencileri Fiili Tekele Son Diyor

4000 TL ödüllü Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı başlıklı ilan ve video yarışmasına Türkiye'nin her yanından üniversite öğrencileri katılabiliyor.

Türkiye"deki Internet kullanıcılarının diledikleri servis sağlayıcıyı seçme özgürlüklerinin önünde engel durumda bulunan fiili tekel, yaratıcı video ve ilan tasarımlarının mücadele ettiği bir yarışmaya konu oldu. Bir süredir www.fiilitekelesonverelim.org adresinde yoğun bir katılımla devam eden ve telekom sektöründe yaşanan fiili tekel durumuna bir son verilmesini amaçlayan kampanya kapsamında başlayan: "Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı" Video ve İlan Yarışması Aralık ayının başından beri devam ediyor. www.fiilitekelolmasaydi.org adresinde duyurulan ve sadece üniversite öğrencileri arasında düzenlenen video ve ilan yarışmasında "Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı" konusunu en iyi şekilde ifade eden yarışmacılar nakit ödüllerin yanı sıra cazip hediyeler de kazanacaklar.

Hem video hem de ilan dalında düzenlenen yarışmada jüri değerlendirmesinin yanı sıra halk oylaması da gerçekleşecek. Son katılım tarihinin 5 Ocak olduğu yarışmada, eser gönderen üniversite öğrencileri halk oylamasından en çok oyu toplayarak ödül kazanabilecekleri gibi jüri değerlendirmesinde sonucunda da ödül kazanabilecekler. Halk oylaması ve jüri değerlendirmesi sonucunda ilk 10"a kalan finalistler 10 Ocak"ta sitede duyurulacak, ilk üç yarışmacılar ise sırasıyla 12 Ocak ve 13 Ocak"ta Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi"nde düzenlenecek ödül törenlerinde açıklanacak.

Jüri değerlendirmesinde ilan yarışmasının ve video yarışmasının 1"incilerine 4.000 TL, 2"ncilerine 2.000 TL, 3"üncülerine ise 1.000 TL nakit para ödülü verilecek. Halk oylaması sonucunda ilan yarışmasının ve video yarışmasının 1"incilerine Panasonic HDC-SDX1 kamera, 2"incilerine Panasonic DMC-TZ8 fotoğraf makinesi, 3"üncülerine ise Siemens Gigaset A580 IP telefon hediye edilecek. Ayrıca ilk 10 yarışmacı olarak finale kalan ancak büyük ödülleri kazanamayan yarışmacılar da Sony MP3 çalar kazanacaklar.

Yarışmanın konusu ne?
Yarışmaya katılmak için .edu.tr uzantılı bir e-posta adresine sahip olması gereken üniversite öğrencileri Türkiye"de sabit telefonda ve Internette fiiil tekel olmasaydı neler farklı olurdu konusunda düşünüp ilginç fikirler bulacak ve bu fikirlerini video çekerek ya da ilan tasarlayarak ifade edecekler. Yarışmaya katılmak isteyenlerin konuyu daha iyi anlamaları için gerekli tüm bilgiler www.fiilitekelolmasaydi.org adresinde açıklanıyor. Sitede ayrıca katılmak isteyen öğrencilere yol göstermesi için işlenebilecek konular da yer alıyor. Buna göre öğrencileri "Türkiye"de ADSL daha ucuz olsaydı hayatımızda neler değişirdi?", "ADSL"imi istediğim zaman ve de hiç kesintiye uğramadan, özgürce istediğim operatöre taşıyabilseydim neler yapardım?", "ADSL bağlantısına sahip olmak için telefon hattına sahip olmak zorunda olmasaydım nasıl olurdu?", "Tıpkı GSM"deki gibi, sabit telefonumu da farklı bir operatöre taşıyabilseydim ne kazanırdım?" ve "Sabit telefonla konuşmak bu kadar pahalı olmasaydı acaba hayatımda neler değişirdi?" konularından birini seçerek eser oluşturabiliyor.

Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi de yarışmaya destek veriyor
Telekomda Fiili Tekel Olmasaydı başlıklı yarışmanın video dalının sponsorluğu Marmara Üniversitesi tarafından yapılırken, ilan dalının sponsorluğunu Yeditepe Üniversitesi üstleniyor. Üniversitelerin ilgili bölümlerinden akademisyenler jüride yer alıyor. Ayrıca video yarışması ödül töreni Marmara Üniversitesi"nde, ilan yarışması ödül töreni ise Yeditepe Üniversitesi"nde düzenlenecek.

Fiili tekel nedir?
Türkiye gerçekleştirilen son yasal düzenlemelerle yeni nesil işletmeciler ev ya da iş telefonu ve ADSL olarak da bilinen evden ya da ofisten hızlı internet bağlantısı hizmetini yasaların gerektiği gibi uygulanmaması sebebiyle ancak "görünürde" verebiliyor. Internet bağlantısı ile sabit telefon hattını başka bir işletmeciye taşımak isteyen kullanıcıların önüne aşılması bürokratik engeller çıkarılıyor, özgürlükleri kısıtlanıyor. Fiili tekel ile ilgili daha fazla bilgiye www.fiilitekelesonverelim.com adresinden ulaşılabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ


A1Haber - Poldy İnsan Kaynakları